21 Yaşındaki Ritesh Agarwal, Softbank Öncülüğünde 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

248

Asya’da Ola Cabs, Snapdeal, Tokopedia, Grabtaxi, Kuadi Dache, Housing ve son olarak Coupang.com’a 1 milyar dolar yatırım yapan Softbank, bu kez  OYO Rooms adlı 2 yaşındaki bir girişimin aldığı 100 milyon dolarlık yatırıma öncülük etti. Uygun fiyatlı oteller için bir pazar yeri olan OYO Rooms, henüz 2 yıllık bir girişim, kurucusu ise 1993 doğumlu Ritesh  Agarwal.

Peter Thiel‘in girişimcilik programı Thiel Fellowship‘i 2013’te bitiren Ritesh Agarwal, Nisan ayında Greenoaks Capital, Lightspeed ve Sequoia  Capital gibi yatırımcılardan 25 milyon dolar yatırım almıştı. Eski yatırımcılar yeni yatırım turuna da eşlik etmiş ve Softbank’ın katılımıyla hedefler bir ileri  seviyeye taşınmış.

OYO Rooms’un hedefi dünyanın en kalabalık  2. ülkesi olan Hindistan’da otel konaklamalarını standart bir ücret ve belli bir kalite çizgisine çekmek. Şu anda 70 şehirde 13 bin odada rezervasyon imkanı sunan girişim, bu yıl sonuna kadar 200 bölgede 50 bin oda kapasitesine ulaşmak istiyor.

Rezervasyonlarının yarısını mobilden alan OYO Rooms, şehirlerde 20 civarında küçük ekiplerle çalışıyor. 1200 kişilik kadrosunun büyük çoğunluğunu ise 7/24 hizmet sunan müşteri destek hattı oluşturuyor. Müşteriler, OYO Rooms uygulaması üzerinden kaldıkları  otellerde içki siparişi de verebiliyor.

Ritesh Agarwal,  Airbnb’yi direkt bir rakip olarak görmediklerini, kalacak yer ayarlamanın Airbnb’de 1 gün kadar, OYO Rooms’da ise 5  saniye sürdüğünün altını çiziyor. Airbnb’yi şirket olarak sevdiğini ve ilham   aldığını eklemekten gocunmayan genç girişimci, Airbnb’ye kısmi ölçekte envanter sağladıklarını da paylaşıyor.

Haberin devamı için tıklayınız!

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.