Zamansız Stil İkonu Anna Piaggi

227

Anna_piaggi

81 yaşında hayata gözlerini yuman Anna Piaggi modanın en renkli isimlerindendi.

Renkli kıyafetlerinin yanı sıra kullandığı aksesuarlarla tam bir moda ikonuydu şüphesiz. Şapkasız asla sokağa çıkmaz, bunun yanı sıra eldiven, baston veya yelpaze gibi bir aksesuarla mutlaka boy gösterirdi. Mavi saçı ve kırmızı ruju tabii ki en vazgeçilmezleriydi.

anna_piaggi_karl_lagerfeld

Modanın ilham perisiydi demek çok doğru, Karl Lagerfeld ve Manola Blahnik  gibi devler için bile…

1931 yılında Milano’da doğan Piaggi ailesinin ekonomik şartlarından dolayı erken yaşta para kazanmaya başladı. Arkadaşlık hatlarında, Au pair olarak, petrol rafinerisinde sekreterlik yaparak hayata tutunmaya çalışmış genç bir kızdı o dönemlerde.

anna_piaggi

Fransızcası ve ingilizcesi çok iyi olan İtalyan, Madadori Group’ta çevirmen olarak çalıştı. 60’larda Adriana dergisinin yayın yönetmeni oldu, 70’lerde Vogue’da yazmaya başladı. Ardından Vanity Fair, Panaroma, L’espresso…

fashion_algebra

1998 yılında ilk kitabı Fashion Algebra’yı yazdı. 2006 yılında sıra dışı aksesuarlarını ve moda hazinelerini Victoria Albert Müzesi’nde sergiledi. O dönemi kaçırmış olmak ne acı.

Aynı kıyafeti asla ikinci kez giymeyen Piaggi’nin 2835 elbisesi, 265 çift ayakkabısı var olduğu söylenir. Tabii ki önemli olanın ne kadar çok olduğu değil, bunları nasıl kombinlediği, renkleri nasıl harmanladığı, 80’li yaşlarına kadar kendinden giyim tarzıyla nasıl bahsettirebildiği ve ilham verdiği…

anna_piaggi anna_piaggi

anna_piaggi anna_piaggi