Bir Kazakla Stil Sahibi Olmak

221

Sonbahar geldi çattı. Hem de birden bire geldi kapı baca yıkarak. Bi anda kazaklara montlara sarıldık.

Yeni sezonda dikkatimi çeken boğazlı kazaklar oldu. Sade, şık ve havalı bir görünüm için “siyah boğazlı kazak” doğru bir seçenek olabilir bu sezon. Neden diyeceksiniz belki ama emin olun bilerek ya da bilmeyerek moda ikonu olan pek çok isim de bu siyah kazakları seçmiş. Hadi bir göz atalım.

1-      Audrey Hepburn

audrey-hepburn-black-top

Şüphesiz Audrey bir moda ikonu. Onu siyah minik elbisesiyle hatırlıyoruz hep. Ancak o siyah boğazlı bir kazakla da oldukça asil, sade ve şık gözüküyor değil mi? Sade makyajı, arkada toplanmış saçları ile gayet göz dolduruyor.

9bb8aa5790346c3823bfc89cf795af0c

2-      Marilyn Monroe

older

Onun da bir moda ikonu olduğu tartışılmaz bir gerçek. Audrey’nin masumiyetinin aksine o seksapeli ve şuhluğu ile göz dolduruyordu. Aynı siyah kazak Marilyn’de bambaşka bir parçaya dönüşmüş adeta. Sarı saçları ve kırmızı rujuyla gizem dolu ve hala stil sahibi bir imaj sergiliyor.

marilyn-monroe-still-life-L-FdXuR7

3-      Andy Warhol

o-ANDY-WARHOL-HOUSE-FOR-SALE-facebook-1024x807

Onun popüler kültürün dahisi ve popartın en başarılı uygulayıcısı olduğunu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Muhteşem “Marilynler” adlı çalışması en güzel örneklerindendi bu sanatın. Bu kadar başarılı bi sanatçı olmanın yanı sıra fark etmeden moda ikonu olan bir adam. Bembeyaz saçları ve siyah boğazlı kazağın ona kattığı marjinal görüntüsü, stil sahibi olabilmek için illa iddialı giyinmeye gerek olmadığının ipucunu veriyor sanki.

55179a6fe2ed62415fb2904075c10191

4-      Yves Saint Laurent

photo-by-Jean-Loup-Sieff

Başarılı bir modacı olmak aynı zamanda iyi giyinmeyi gerektirir. Ancak stil ikonu olmayabilirsiniz. Yves Saint Laurent her şeyi öyle ustaca yapıyor ki farkında olmadan bir ikon haline gelmiş. Üstelik sadece “siyah boğazlı bir kazakla” ! Jean Loup Sieff’in çektiği o ikonik fotoğraf sayesinde sade ama hala stil sahibi olunabileceğini görüyoruz.

5-      Steve Jobs

steve-jobs-black-turtleneck

Stil ikonu deyince kimsenin aklına Steve Jobs gelmez elbette. Ancak o siyah boğazlı kazakla stil sahibi olunabileceğinin en bariz örneği. Elini çenesine koyduğu o meşhur fotoğraftan çıkan tek mesaj şu: sade, şık ve stil sahibi bir imaj. Steve Jobs, Apple’ın o meşhur ısırılmış elma logosundan, mağaza tasarımına, üretilen ürünlerden, reklamlara kadar doğru bir imaj yaratmanın yolunun sadelikten geçtiğine dikkat çekmiş hep. Takım elbiseler içinde pek görmediğimiz Jobs’un ürün lansmanlarında vazgeçilmezi siyah boğazlı bir kazak olmuş. Japon tasarımcı Issey Miyake’den tasarlamasını istediği Apple üniformasını çalışanlar beğenmeyince en azından kendisinin bir üniforması olması gerektiğini düşünmüş. Ve Miyake onun için sade ve  stil sahibi bir görüntü yaratmış: Kot pantolon ve siyah boğazlı kazak.

“Always dress well but keep it simple!”

Jared Tomas