8 Mart’ın Ardından En İyi Kadınlar Günü Mesajları

180

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ardından sosyal medyada gördüğüm en iyi kadınlar günü mesajlarını sizlerle paylaşmak istedim.

1) Boyner Grup : Boyner Grup’un Kadınlar Günü için paylaştığı görseller benim çok hoşuma gitti. Minimal tasarımlarla, bir kaç slogan ve bir hashtag ile vazgeçmememiz gereken şeyleri tekrar hatırlatır nitelikte bir çalışma ortaya çıkmış. Boyner, bununla da yetinmemiş ve prenses sendromlulara da bir göndermede bulunan bir mesaj da vermiş.

“Bugün, prensi gelene kadar uyuyan güzellerin değil, hakkını alana kadar vazgeçmeyenlerin günü.”

Boyner-Grup-Kadınlar-Günü-2

Boyner-Grup-Kadınlar-GünüBoyner-Grup-Kadınlar-Günü-3

Boyner-Grup-Kadınlar-Günü-4 Boyner-Grup-Kadınlar-Günü-5

Boyner-Kadınlar-Günü

 2) Kadıköy Belediyesi : Sosyal medyada fenomen haline gelen Kadıköy Belediyesi, Kadınlar Günü mesajını pop-art bir tasarımla vermiş.

Kadıköy-Belediyesi-Kadınlar-Günü

3) Pastel : Kadınlar gününde, makyajla şiddet görmüş kadın pozları veren, sözde kadına yönelik şiddete dikkat çekmeye çalışan ama aslında kendi pr’ını yapmaktan başka bir şey yapmayan sanatçılar geldi aklıma bu afişi görünce. Çünkü şiddetin makyajı olmaz. Makyaj şiddeti kapatmaz.

Pastel-Kadınlar-Günü

4) Salvation Army : Amerikalı bir yardım kuruluşu olan Salvation Army bu posteri Kadınlar Günü için yapmamış ama verilecek en iyi mesajlardan birini vermiş. 1 elbisenin ne renk olduğunu bütün dünya konuşuyor ama dünyanın her yerinde kadınlara uygulanan şiddet, 1 elbise kadar ilgi çekici(!) olamıyorsa bunu sorgulamak gerek!

“Mavi ve siyah görmek niye bu kadar zor?”

 

Salvation Army Kadınlar Günü

5) The Gardrobe : Sosyal medyada rastladığım bu yeni girişimin Kadınlar Günü için paylaştığı görsel çok etkili ve dokunaklı bir çalışma olmuş. Bu güne kadar ülkemizde erkek şiddetine maruz kalarak katledilmiş kadınlarımızın bir kısmının isimleri yer alıyor. Hepsini tek tek google’ladığınızda birbirinden acı hikayeler çıkıyor karşınıza. Belki 2 gün önce, belki geçen sene haberlerde karşımıza çıkan ama bir başka trajedi daha yaşanmadan daha unuttuğumuz kadınlarımızın anısına.

The-Gardrobe-Kadınlar-Günü

6) Uludağ Gazoz : Bence sosyal medyada bir markanın verebileceği en iyi mesaj buydu. Uludağ Gazoz’un Kadınlar Günü mesajı erkeklereydi : GAZOZ OLMA, ADAM OL!

Uludağ-Gazoz-Kadınlar-Günü

Bonus 1 : Kadınlar Günü’nde Taksim İstiklal’de yapılan eylemdeki bir pankart! Kadınlar Günü’nde ve diğer günlerde çiçek değil, huzur, güven ve umut dolu bir yaşam istiyoruz.

Taksim-Pankart-Kadınlar-Günü

 

Bonus from Italia : İtalyan model ve blogger Mariano Di Vaio, tüm dünyadaki kadınlar kadınlar gününü kutlamış, teşekkür ederiz. 🙂 <3

Mariano_Di_-Vaio_Womans-Day