Afife Jale Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

319

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü Nihal Yalçın, “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünü İbrahim Selim aldı.

afşfe-jale-

“Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülünü alan Nihal Yalçın, jüri üyelerine teşekkür ederek, “Mezun olalı 10 sene oldu, hiç gönlüme göre metin bulamamıştım. Bu oyunu ilk okuduğum anda oynamam gerektiğini düşündüm. Ödülümü, diğer bütün kadın adaylar için alıyorum.” dedi.

“Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülünün sahibi olan İbrahim Selim ise çok heyecanlı olduğunu aktardı. Sahnelerde birlikte oynadığı tüm arkadaşlarına teşekkür eden Selim, “Yönetmenime, dramaturgumuza teşekkür ediyorum. Hayattaki ilk profesyonel adımı bana attıran rahmetli Cüneyt Çalışkur hocama teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Törende ayrıca “Afife Jale’ye Saygı Sergisi” de sergilendi. Sergi, ilk Türk kadın tiyatrocu Afife Jale’nin mücadelesine atıfla yapıldı. Proje, bugüne kadar Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ve Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödüllerini kazanan, 20 başarılı kadın sanatçının “Afife Jale” olarak kamera karşısına geçmesiyle hayat buldu. Çekimler bir hafta boyunca her sanatçı için üç saatten fazla sürdü. Sergi için gerçekleştirilen çekimlerde Yıldız Kenter, Tilbe Saran, Sumru Yavrucuk, Işıl Yücesoy, Ayda Aksel, Şebnem Köstem Rozet Hubeş, Dolunay Soysert, Zuhal Olcay, Hikmet Körmükçü, Ayça Bingöl, Mine Tugay, Gencay Gürün, Defne Halman, Ahu Türkpençe, Esra Bezen Bilgin, Zerrin Tekindor, Aslı Yılmaz, Zeliha Berksoy ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödüllleri Jüri Başkanı Doç. Dr. Merih Tangün özel saç tasarımı ve makyaj ile Afife Jale’nin fotoğrafına benzetildi.

yapi-kredi-afife-tiyatro-odulleri-20.-kez-sahiplerini-buldu-umb-blog

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne bu yıl Haldun Dormen Özel Ödülü‘nün de eklenmesiyle ödüller toplam 15 dalda verildi. Yılın en başarılı Komedi ya da Müzikal daldaki oyununa verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nün ilk sahibiYoldan Çıkan Oyun” oldu. Türk tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına dağıtılan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Seray Şahiner layık görülürken, tiyatronun gelişimine destek veren iş ve sanat dünyasından önemli isimlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Prof. Dr. Cevat Çapan oldu. Tiyatro tarihimize geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün’e verildi.

Ödüller

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü: Nihal Yalçın – Antabus
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü: İbrahim Selim – Bunu Ben de Yaparım!
Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülü: Bakırköy Belediye Tiyatroları – Yanlışlıklar Komedyası
Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülü: İlham Yazar – Antabus
“Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü: Tuğçe Altuğ – Kabileler
Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülü: Ushan Çakır – Göl Kıyısı
Yılın En Başarılı Işık Tasarımı” ödülü: Cem Yılmazer – Kış Dönümü
Yılın En Başarılı Sahne Müziği” ödülü: Çiğdem Erken – 12. Gece
Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı” ödülü: Gamze Kuş – 12. Gece
Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı” ödülü: Kerem Çetinel – Yanlışlıklar Komedyası
Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı” ödülü: Ayah Ciwah – Di Tuvalete De