Alexander Kokoskeriya Röportajı

283

Alexander Kokoskeriya

 

Röportaj : Fatma İZCİ

Sanatsal bir hayali alıp onu moda ve stil sayesinde gerçeğe dönüştürmektir, benim için var olmak böyle bir şey.

Annesinin Coco Chanel, babasının Alexander McQueen olduğunu iddia edenler var. Haksız da değiller, biz de onun styling’ini yaptığı defileleri hayranlıkla izledik. Alexander Kokoskeriya ile moda dünyası ve erkek giyim trendleri hakkında konuştuk.

Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

‘Made in Russia’ bir moda ve kreatif direktörüyüm. Beden ve ruh olarak tam bir moda ve sanat bağımlısıyım. Daha küçük yaştayken opera sanatçısı olan anne ve babamın sahne kostümlerini ütüler düzenlerdim, özelikle annemin rengarenk ayakkabı ve babamın desenli kravat koleksiyonlarına bakıp bakıp hayal kurardım…Hala da o hayalin bir parçasıyım, aslında. Moda, stil ve sanat kavramları tarih boyunca iç içe olup sizi zaman içinde o hayalin içine yerleştiriyor. Sanatsal bir hayali alıp onu moda ve stil sayesinde gerçeğe dönüştürmektir, benim için var olmak böyle bir şey. Tam istediğim yerdeyim.

Adam In Town nasıl doğdu?

Hızla gelişen teknolojik ve sosyal medya çağımızda doğru stil ve moda bilgileriyle beraber değişik ve orijinal çekimlerin de paylaşılabileceği bir ortam yaratmak istedik açıkçası. Özelikle Türkiye’de erkek moda ve stil mecraların zayıf olduğu bir ortamda profesyonel ve deneyimli bir ekiple bir senedir çalışıyoruz. Online olduğu için sadece İstanbul değil, tüm iller ve dünyadan da fazlasıyla moda ve stil takipçilerin uğradığı,şehirli erkek moda ve stil platformudur adamintown.com.  Şehir içinde ve dünyada moda ve stil adına olan-biten her şeyi dergimizde bulmak mümkün. Yeri gelmişken bizi başından beri destekleyen tüm yazarlarlarımıza ve moda ekiplerimize tekrar teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca ortak kurucuma ve genel yayın yönetmeni Oben Budak, yazı işleri ve sosyal medya direktörümüz Ayşegül Şener, reklam ve koordinatör Engin İnan ve tabii ki grafik ve fotoğraf editörü Aziz Akçakıl’a sonsuz teşekkürler. 

Şehirli erkeğin stili tamamlayan en önemli parça nedir?

Ayakkabılar.

Alexander Kokoskeriya

Benim gözümde yavaş ve geç kalınmış olduğu için çoğu zamanlarda abartılmış bir moda algısı var bu ülkede.

Türkiye’deki moda algısı nasıl sizce?

Tüm dünya trendlerini destekleyen parçalar yurtdışı pazarıyla eş zamanda sezon içinde mağazadaki rafları doldursa bile sokaktaki insanlar hemen hemen bir sene sonra moda olan trendleri uygulamaya başlar. Bununla beraber özelikle erkekler futbolcu, popçu veya en yakın arkadaşlarına bakıp, özenip daha sonra alışverişe giderler. Benim gözümde yavaş ve geç kalınmış olduğu için çoğu zamanlarda abartılmış bir moda algısı var bu ülkede.

Türk modasını uluslararası düzeyde nerede görüyorsunuz? Türk kimliğini yurtdışında tanıtacak en önemli sektörlerden biri olabilir mi?

Bu konuda ilk başta Türk tekstili ve deri sektörü öncülük ediyor. Fakat uluslararası büyük moda haftalarına ve fuarlarına onlarca Türk tasarımcı yıllardır katılıyor ve devlet tarafından destekleniyor. Bunun gibi işbirlikler uluslararası düzeyde ülkeye büyük avantajlar ve gelişimler sağlıyor. Özelikle dördüncü kez düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul sayesinde Türk modası her sene yurtdışında bir çok ülkede büyük bir yankıyla genişlemekte.

Alexander Kokoskeriya

 Moda sektörünün eleştirdiğiniz yanları var mı?

Moda sektöründe olan insanların ve markaların daha çok çalışıp daha çok giyilebilir koleksiyonları topluma sunmaları gerekir. Moda satmıyorsa moda değildir zaten. Showroom’daki koleksiyonların numune bazında kalıp, tozlanıp tarihe karışmaması gerek.

 Size yaratma sürecinde ne ilham verir?

Sanat tarihi ve tüm dalları, eski filmler, müzik, şehrin mimarisi, kültür ve tabii ki insanlar.

ALEXANDER KOKOSKERIYA

Para miktarı asla stilinizi belirlemez, stilinizi sizin zevkiniz belirler.

İnsanlar, özellikle üniversite öğrencileri stillerini oluştururken nelere dikkat etmeli?

İlk önce herkes aynaya bir bakıp kendi vücudu ile ya barışmalı ya da gidip en yakın bir spor salona yazılmalı, çünkü stil sahibi olmak istiyorsanız ve belli bir trend yakalamak istiyorsanız ilk önce düzgün hatlara sahip olmanız gerek. Daha sonra dergi ve bloglardan tüm sezon trendleri takip edip not alacaksınız. Senede iki kez gardrobunuzu açıp düzenledikten sonra artık alışverişe çıkabilirsiniz. Alışveriş yaparken özelikle ayakkabı, çanta ve deri mont gibi parçaları mümkün olduğu kadar kaliteli seçmelisiniz. Bu parçalar zamansız olmalı. Artık moda ulaşılabilir bir hale geldiği için dışarda her bütçeye göre onlarca marka mevcut olduğu için herkes belli bir stile sahip rahatça olabiliyor. Para miktarı asla stilinizi belirlemez, stilinizi sizin zevkiniz belirler.

 Tüm stillerin olmazsa olmazı diyebileceğiniz kilit parçalar nelerdir?

Siyah takım elbise, beyaz sade gömlek ve tişört, siyah deri bot, az yıkanmış dar kot pantolon, kaliteli bir güneş gözlüğü ve tabii ki orta boyda bir spor çanta.

Gelecek sezonda en öne çıkacak parçalar sizce neler olacak?

2014 kış: Kareli yünlü takım elbiseler, deri ve kürk materyaller, asimetrik desenler, büyük el ve sırt çantalar ve uzun/kısa spor şişme montlar.

Alexander Kokoskeriya

Mart 2014’te yapılan Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da sergilenen koleksiyonlardan hangileri ya da hangi parçalar gelecek sezona ışık tutacak?

Emre Erdemoğlu’nun kareli yünlü takım elbiseleri ve desenli yelekleri, Niyazi Erdoğan’ın geometrik baskılı svet ve şişme montları ve Giray Sepin’in havuz tabanlı ayakkabıları ve oversize deri tişört ve gömlekleri, hepsi çok moda olacak.

İstanbul’daki moda haftası organizasyonunu genel olarak nasıl değerlendirirsiniz?

İstanbulda moda adına yapılan en önemli uluslararası organizasyon. Her sene ilgi artıyor ve yeni, çok yetenekli tasarımcılar birer birer moda ailesine eklenmeye başladı bile. Bu sene de başarılı bir şekilde geçtiğine inanıyorum.

Alexander Kokoskeriya

Özellikle moda ve sanat tarihi kitapları ilhamınızı pekiştirecek ve içinizdeki birer birer saklanmış ilham perilerini gün ışığına çıkaracak, yeter ki kendinize inanın ve ne yapmak istediğinize karar verin.

Üniversite ve kampüs hayatı yaratıcılık sürecinde ilham kaynağı olabilir mi?

Tabii ki olabilir, olmalı da. Bir çok parlak beynin bir araya gelip birbirinden etkilenmemesi sizce mümkün mü? Ama mutlaka büyük araştırma yapmak son derece önemli. Özellikle moda ve sanat tarihi kitapları ilhamınızı pekiştirecek ve içinizdeki birer birer saklanmış ilham perilerini gün ışığına çıkaracak, yeter ki kendinize inanın ve ne yapmak istediğinize karar verin.

Üniversite öğrencilerine, özellikle de moda sektöründe kariyerini devam ettirmek isteyenlere  iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İnsanlar en çok okurken araştırma yapar bol vakitleri olduğu için, bu yüzden fırsatınız varsa herşeyi araştırın, okuyun ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeye devam edin. Özelikle moda sektörüne girecek olanlar gerçekten bu mesleği, kimyasını ve dünyasını sevmeleri gerek, sevmiyorsanız katlanmanız çok zor. Yaz aylarında mutlaka bir tekstil marka, moda evi ya da moda tasarımcısı yanında staj yapma şansınız varsa bir saniye bile düşünmeden başlayın. Moda terimleri ve teorik öğretiler özellikle koleksiyon oluştururken çoğu zamanlar yetersiz gelebilir, pratik çok önemli, eliniz ve gözünüz bir olup alışsın yaratmaya…

1 YORUM

CEVAP VER

thirteen − 7 =