Ali Beba Küresel İnovasyon Üzerine Konuştu

263

Ağustos ayında dördüncü etkinliğini de yaparak sınırları aşan”Bir Konu Bir Konuk”, yaz sezonunun son etkinliğinde öğrenci ve mezunları Prof. Dr. Ali Beba ile buluşturdu. Küresel İnovasyon Üzerine: T-İcat (Ticari İcat) konusunda söyleşi yapan Prof. Dr. Ali Beba, ”Girişimci, birçok insanın görmediği şeyi görüp yapmalı”, ”Hiçbir icat bir günde çıkmadı!‘ ve ”Fikir, satış ve reklamcılıkla ürün/hizmete dönüşür. İnovasyona dayalı girişimcilik sıfırdan başlar; eksiye iner, tutarsa pozitifi görür” dediği konuşmasında girişimciliğin temel taşlarını sıraladı.

ali-beba-kuresel-inovasyon-uzerine-konustu-umblog-umb-blog

Öğretim üyeliğini çok değerli bulan ve öğrenmenin bir sonu olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ali Beba ile söyleşiden akılda kalanlar ise şöyle: ”1 kilo beton 1 cent ise 1 kilo microchip milyon dolarlar ediyor. İcat ve ticarileşme bir arada olmadan inovasyon var olamaz. Kadınların topluma dahil olmadığı bir yerde gelişme olmaz; tek kanatlı kuş uçmaz. Takımınız yoksa girişimcilik yapamazsınız. Takımınız birbirini tamamlayan ve hiyerarşik yapıda olmayan özellikte olmalı. İnovasyon ve girişimcilik için sorgulayıcı, dinleyici ve cesaretli olmanız gerekiyor; fikirlerinizi paylaşın, tartışın. Şanslar, tesadüfler en hazırlıklı kafalara gider. Hayat üç temelden oluşuyor: öğrenme, kazanma ve geri dönüş süreci; bıraktığınız iz kalıcı olmalı.

Dünyayı olabildiğince kucaklamak, değişik kültürlerle istişarede bulunulması gerektiğini vurgulayan ”Bir Konu Bir Konuk” konuğu Prof. Dr. Ali Beba’nın Hong Kong’ta Üniversite Girişimcilik Merkezi Direktörü olarak organize ettiği yarışma şu anda 21 üniversitede kullanılıyor. Son olarak ”Bildiğini yap, yaptığını bil!” ve ”Hayal kuranlar başarır, hayal kurun!” diyen Prof. Dr. Ali Beba,sınırlı sayıda kişinin seçilerek buluşturulduğu etkinlik katılımcılara samimi bir ortam sağladı.

CEVAP VER

3 × 1 =