Andy Warhol Modaya İlham Veren Sanatçı

235

Benim için bu dünyada iki tane “Pişmaniye Saçlı Prens” vardır. Birisi Chanel’in Coco Chanel’den sonraki en efsanevi tasarımcısı Karl Lagerfeld ve ikincisi ise Andy Warhol! Andy Warhol, gri peruğu, sanatsal dehası ve sıradışı karakteri ile kendime idol aldığım sanatçılardan.

andonian-andy-warhol-in-detroit-1985

Andy Warhol, bir görsel sanat hareketi olan pop-art akımını yaratan adam olarak bilinir. 1960’lardan 87’deki ölümününe kadar artistik kaygısını dışa vurarak ve tabii ki aykırı kişiliğinin bir ürünü olarak tartışmalı eserler vermiştir. Herkesin smokin giyerek katıldığı davetlere bile sarı gözlükler ve boya bulaşmış pantolonu ile katılacak kadar kural tanımazdır.

warhol_andy

The Factory adındaki atölyesinde  tanınmış entellektüelleri, bohem sanatçıları, oyun yazarlarını, gayleri ve Hollywood yıldızlarını bir araya getirerek dönemin sanatına yön vermiştir. Ayrıca Andy Warhol, eşcinsellerin özgürlük hareketlerinden önce gay olduğunu saklamadan yaşamasıyla bilinir. Bu da onu benim için daha özel yapıyor, çünkü tüm önyargılara rağmen kendi doğruları ile yaşamak bir insanın yapacağı en cesur şeylerden.

Andy Warhol 1983, printed 1990 by Robert Mapplethorpe 1946-1989

Andy Warhol reklam amaçlı çeşitli ürünler için yaptığı  illustrasyonlar zamanla onun adıyla ikonikleşmiştir.

campbells

 

campbells souper dress

 

Marilyn Monroe’nun pop-art portresi de bildiğiniz üzere Andy’nin ikonlaşan çalışmalarından birisidir.

[no title] 1967 by Andy Warhol 1928-1987

 

Andy Warhol pop kültürünü moda ve sanat dünyasına  entegre eden adamdır. Edie Sedgwick gibi altın kızları kısa filmlerinde oynatarak devleştirmiştir. Hatta “Factory Girl” görünümü Edie Sedgwick’in dumanlı göz makyajı, siyah beyaz motifler ve büyük aksesuarla karakterize olmuştur. ( Edie Sedgwick ve Andy Warhol’un yakınlığını anlatan The Factory Girl filmini şiddetle öneririm.)

AndyWarholLooksAdoringlyatEdieSedgwick

Andy Warhol için moda, modern sanatın öncüsüdür. Kısa filmleri ve resimleri ile günümüzde hala modaya ilham verebilir ama bunun dışında 69’da ilk sayısının yayınlandığı Interview Magazine’in kurucusudur. Interview kurulduğu yıldan bu yana “popun kristal topu” olarak adlandırılmaya devam etmekte ve moda ve sanat sektörüne yön vermektedir.

bac8d75db8bcf087365682d891f6a489

 

Modaya ilham veren demişken Andy’nin ayakkabı illüstrasyonlarını hatırlamamak olmaz. Sadece resim olarak değil altına yazdığı notlarda bile ironik zekasını görmek mümkün.

andy_warhol_shoes

andy_warhol_shoes andy_warhol_shoes

 

Vogue kapağı için yaptığı bu illüstrasyon ise benim favorilerimden.

andy_warhol_vogue_cover

 

 

Andy Warhol’den esinlenerek hazırlanmış Jean Charles de Castelbajac Sonbahar 2009 koleksiyonunu unutmak mümkün mü?

andy_warhol_inspired

 

Andy Warhol bana ve moda sektörüne uzun yıllar ilham vereceğe benziyor. Çünkü o bir efsane! Son  olarak ondan bir özdeyiş ile bitirelim.

“Fashion wasn’t what you wore someplace anymore; it was the whole reason for going.”