Apple İlk Mağazası: İstanbul Zorlu Center

267

Yıllar süren bekleyiş nihayet sona erdi, ve Apple ilk mağazasını İstanbul Zorlu Center’da açtı. Üniversite Medya Birliği olarak Apple fanlarının heyecanını en yakından hissetmek ve mimari tasarımlarıyla defalarca kez ödül alan Apple tasarımcılarının Türkiye’ye ne gibi bir sürprizle geldiklerini yakından görmek için 5 Nisan günü sıradaki yerimizi aldık.

Saat 14.00’te gitmemize rağmen, mağazaya girebilmek için 10dk sıra beklemiş olmak Apple’ın ülkemizde ne büyük bir arzu nesnesi olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Mağaza, görüntü olarak Apple’ın dünyadaki 2. Kübik mağazası, New York’ ta 5th Avenue’de ki ¨Cube¨ ve Shangai ‘da ki ¨Tube¨den sonra özel isimle anılan 3. Mağaza. İsmi ise Lantern. ‘Fener’ manasına gelen ismini, tavanındaki her tarafı gün ışığıyla dolduran özel tasarımından almış olan mağazanın, iç dizaynı ile de Apple’ın basitlik, işlevsellik ve şıklık özelliklerini tam anlamıyla taşıdığını söyleyebiliriz. Tamamen cam duvarlara eşlik eden alçak ve uzun tahta masalar, tüketicilerin gereksiz ayrıntılara boğulmadan ürünlerle direkt temasını sağlamış. Her sehpayı bir ürün gamına ayıran mağaza iki kattan oluşuyor. Üst katta Apple’ın her bir ürününün 10 ile 20 arası örneğin bulunan masalar varken, alt kat aksesuarlara, her konuda teknik destek alabileceğiniz ¨Genius¨ adı verilen uzmanlara ve halka açık workshoplara ayrılmış.

Apple ürünlerine herhangi bir tekno-mağaza’da ulaşabilecekken bu mağazanın getirdiği en büyük artı nedir? Hiç şüphesiz uluslararası garanti. Artık yurtdışından aldığınız herhangi bir Apple cihazın uluslararası 1 yıl garantisi Türkiye’de de geçerli. Arıza çıkarmış olan cihazlara kısa bir kontrolün ardından değişim hizmeti sunulması da rekabette şimdiden yeni bir sayfa açmış diyebiliriz. Gitmek isteyenler için Zorlu Center’da ki mağazaya ulaşım oldukça kolay, Metrobüs Zincirlikuyu durağında indikten sonra 5dk’lık bir yürüyüş sizi Apple Store’un kapısına ulaştırıyor. Özellikle Apple’ı ikonik dizaynları sebebiyle tercih edenlerin mutlaka gezip görmesi gereken bir yer olmuş denebilir.