Aziz Sancar, Bilkent Üniversitesi’nde Nobel Dersi Verecek

463

DNA onarımı hakkındaki bilimsel çalışmasıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü alan Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Bilkent Üniversitesi’nde Türkiye’nin dört bir yanından başarılı öğrencilerle buluşacak. Sancar, öğrencilerin sorularını da yanıtlayacak.

Nobel ödülünü aldıktan sonra, ödülü Atatürk sayesinde aldığını belirterek ödülünü ona vermek istediğini söyleyen Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını Genelkurmay Başkanlığı’na emanet etmişti. Sancar, Anıtkabir’de düzenlenecek bir törenle ödülünü Anıtkabir Müzesi’ne teslim etmek için 11 Mayıs’ta Türkiye’ye geldi.
Prof. Dr. Aziz Sancar, ilk durağı İzmir’in ardından Ankara ve İstanbul’da öğrenci ve akademisyenler ile buluşmaya devam ediyor. Bu buluşmalardan biri de Bilkent’te gerçekleşecek. Prof. Sancar, 18 Mayıs Çarşamba günü Bilkent Üniversitesi’nde “Nobel Konferansı”na katılacak.

Türkiye Bilimler Akademisi (TUBA) ile beraber düzenlenen organizasyonda; Türkiye’nin çeşitli şehirlerinin başarılı okullarından seçilen öğrenciler ile Prof Dr. Aziz Sancar ile buluşacak. Okullardan yoğun ilgi gören buluşmaya öğrenciler ve öğretmenleri ile bin kişilik katılım olacağı tahmin ediliyor.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Konser Salonu‘nda 18 Mayıs Çarşamba günü 15.30 – 17.30 saatleri arasında gerçekleşecek olan program, mini bir konserle başlayacak. Konser sonrası yapılacak konuşmaların ardından, Prof. Dr. Aziz Sancar önce çalışmasını anlatacak daha sonra da öğrencilerin sorularını yanıtlayacak.