Backstage’de Bir Gün

215
Geçtiğimiz hafta (16 Aralık Salı günü) Beşiktaş Bosphorus Four Seasons Hotel’de İtkib ve Detay Deri işbirliğindeki Detay Deri Tasarım Yarışması defilesi düzenlendi. Başak Dizer ve Deniz Marşan’ın organize ettiği defilenin sahne arkasında Üniversite Modası ekibi de yer aldı. Ekibimizin yaratıcı üyesi Edanur Sarıışık’ın kaleminden “Backstage’de Bir Gün” yazısını keyifle okuyacaksınız.
Uyandığımda çoktan yolda olmam gerekiyordu ve acele etmezsem 45 vapurunu kaçıracaktım. Bu yüzden yatakta oturup öylece yere bakmayı kestim ve hazırlanmaya başladım.
Benim bir yere yetişmem gerekiyor ya, yürüyen merdiven de arızalanır, önüme de hep yavaş yürüyen birileri çıkar, her bir şey olur. Sonuç olarak 45 vapurunu 5 dakikayla kaçırdım.
Kıyıdan bakınca giden vapur o kadar uzak görünmüyordu oysa, sanki denize atlayıp birkaç kulaç atsam vapura yetişebilirmişim gibi. Ne var ki Amazon ormanlarında yaşamıyoruz.
Ekip arkadaşım Emir beni Beşiktaş’ta bekliyor, “Sen beni soğukta bekleme otele geç.” diyorum “öyle ayrı ayrı gitmeyelim, ben beklerim seni hem bir şeyler atıştırırım” diyerek beni mahcup olmaktan kurtarıyor.
Four Seasons Hotel’e geçiyoruz. Yüksek tavanlı, işlemeli duvarlar ve mobilyalar saraya giriyormuş hissi veriyor.
detay_deri_yarışma_backstage
Defilenin yapılacağı alana podyumu kurmak için bir takım ekipmanlar getirilmiş. Büyük siyah kasaların üstünde çalışanlardan birinin uzanıp gülümseyerek tavanı seyrettiğini görüyorum.
Emir’le beraber lobide beklemeye başlıyoruz.
Saat 3’e doğru hazırlıklar başlıyor. Saç odası, makyaj odası ve kulis ayrı ayrı. Modeller yavaş yavaş gelmeye başlıyor.
Kimileri yerli, kimileri yabancı modeller de ellerinde telefon ya da ipad ile müzik dinleyerek prova zamanını bekliyorlar. Defileye saatler var.
Aklıma Hasan geliyor, o da muhtemelen kitap okuyarak bekliyordur.
 detay_deri_yarışma_backstage
Benim giysileriyle ilgilendiğim modelin adı Tsunami. İçeri kulaklığını takmış müzik dinleyerek, dans ederek geliyot. Modeller birbirlerinin fotoğrafını çekiyor, müzik dinliyor, provaya gidip geliyorlar.
detay_deri_yarışma_backstage
Yemek; sebze ve meyvelerden oluşuyor. Atıştırmalar da yüksek kalorili değil, hafif bir tadı olan kurabiyeler var. Özellikle bir tanesinin tadı çok güzel (o tadı güzel olan kurabiyelerin hepsini ben yemiş olabilirim.).
Elimde kurabiye ve kahve Tsunami’nin giysilerini düzenlerken ayakkabılar geliyor. Ayakkabı kutuları sırayla açılırken her bir modelin ayakkabısı giysilerinin yanına konuluyor.
Kuliste her bir model için üzerine modelin fotoğrafı ve adı yazılmış bir askılık var, önünde de sandalye. Aynı zamanda deri ürünleri tasarımı yarışmasına katılan tasarımcılar da kıyafetlerini sergileyecek olan modelin yanında bekliyor.
Kadın modellerin yanı sıra 3 tane de erkek model var.
Prova esnasında yan taraftan yükselen runway müziğine herkes ritm tutuyor, bazı modeller de karşılıklı dans ederek şakalaşıyorlar.
detay_deri_yarışma_backstage

Ve sonunda defile başarılı bir şekilde sona eriyor.
detay_deri_yarışma
detay_deri_yarışma