Balıkesir’den Roma’ya Gemilerle Mitolojik Yolculuk

278

Roma İmparatorluğu‘nun kurucularının atası kabul edilen Aeneas‘ın, Edremit‘teki antik kent Antandros‘tan başlayıp İtalya‘da sona eren yolculuğunun, gemilerle aynı rota izlenerek gerçekleştirilmesi için çalışmalar sürüyor.

Mitolojiye göre Troya kraliyet ailesinden Ankhises ve tanrıça Afrodit’in oğlu olan, Roma İmparatorluğu’nun kurucularının atası kabul edilen Aeneas’ın, Balıkesir’in Edremit ilçesindeki antik kent Antandros’tan başlayıp İtalya’da sona eren yolculuğunun, gemilerle aynı rota izlenerek canlandırılması için çalışma yapılıyor.

Edremit’in Altınoluk Mahallesi’nde 16 yıldır sürdürülen Antandros Antik Kenti kazısını yürüten Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat, AA muhabirine, Ankhises ve Afrodit’in oğlu Aeneas’ın, Troya Savaşı’nda Hektor’dan sonra en büyük kahraman olarak bilindiğini söyledi.

balikesirden-romaya-gemilerle-mitolojik-yolculuk-UMB-BLOG-UMBLOG

Aeneas’ın görevinin Troya’dan ayrılıp yeni bir yurt kurmak, böylece soyunu yeni kuracağı topraklarda yüzyıllar boyu sürdürmek olduğunu anlatan Polat, mitolojik kahramanın, bu çerçevede, beraberindeki Troyalılar ile Kazdağları’nın (mitolojide İda Dağı) eteklerindeki Antandros’a geldiğini belirtti.

Burada bir süre kalıp kendini toparlayan Aeneas’ın, inşa ettiği 20 gemiyle ilkbahar başlarında Antandros kıyısından ayrıldığını dile getiren Polat, şöyle konuştu:

Aeneas, tanrıların kendisine verdiği emir doğrultusunda yeni bir Truva kurmak üzere saptanan kişi. Bu çerçevede Roma İmparatorluğu’nun kurulmasıyla ilgili önemli bir kimlik. İmparatorluğu kuranların atası olarak biliniyor. Aeneas, Antandros’tan gemilerle yola çıktıktan sonra İtalya’da ilk ayak bastığı yer Castro. Bu çerçevede ‘Anadolu Avrupa Tarihsel Birlikteliği Antandros-Castro’ diye bir AB projesi hazırladık. Her iki yerde de fotoğraf sergileri açıldı, sempozyumlar düzenlendi. Bu konuda halk bilgilendirildi ve bir altyapı oluşturuldu.”

Şimdi sıranın, o dönem kullanılan antik gemileri yapmaya geldiğini vurgulayan Polat, “Antandros’ta antik gemiler yaparak Aeneas’ın izlediği rotayı takip edeceğiz. Yani Antandros’tan Roma’ya kadar giden, Roma İmparatorluğu’na uzanan antik yolculuğu tekrar canlandıracağız.” dedi.

Kazı çalışmaları yürüten bazı İtalyan öğretim üyeleriyle iş birliği ve toplantılar yaptıklarına işaret eden Polat, ilkbaharda da çalıştay düzenleyeceklerini söyledi.

Aeneas’ın gemi seyahatinin güzergahında bulunan, Yunanistan, Arnavutluk, Tunus ve İtalya’nın antik kentlerinin bağlı olduğu yerlerin belediye başkanlarını çalıştayda bir araya getireceklerini bildiren Polat, kendilerine gemi projesini anlatacaklarını dile getirdi.