Beyin Fırtınası Eğlencelidir!

244

İş yerindeki konumunuz ne olursa olsun ve hangi işi yapıyor olursanız olun, beyin fırtınası hayatidir.

Yerinizde saymamak ve ne olduğunu anlamadan işletmenizin düşüşe geçtiğini görmemek adına durmadan yeni çözümler ve fikirler üretmeli ve bunu en doğru şekilde yapmalısınız. İşte bizden verimli fikirlerin uçuşmasını sağlayacak bir beyin fırtınasında kullanılabilecek yöntemlere dair birkaç öneri:

Müşterinin rolüne girin

Fikrinizin işe yararlığını test etmenin en iyi yöntemlerinden birisi de, ekipteki bir kişinin o toplantıda en kötü müşteri rolünde hareket etmesidir. Bunu yaparak aynı zamanda ortamda hiyerarşi rahatsızlığından dolayı dile getirilemeyen yapıcı eleştiriler varsa, bunların yolunu açarsınız. Siz ürünü müşteriye sunmadan gelebilecek en acımasız, belki en “mantıksız” yorumların orada toplantıda farkına varılıp bunların aşılmasını sağlamak ortaya çıkan ürünün değer kazanmasını sağlayacaktır.

Dinleyin

Eğer beyin fırtınanızı içinizdeki diğer kendinizle değil de bir ekiple yapıyorsanız, konuşmak için sıranızı beklemelisiniz. Çoğu zaman dinlerken fikirleriniz değişir, gelişir, bazen de konuşan kişinin sizden daha iyi bir fikri olabilir. Ayrıca emin olabilirsiniz ki sözünün bölünmediği bir ortamda herkes daha iyi düşünür ve daha güçlü üretir.

Kağıt kalem kullanın

Not almıyorsanız bile elinize bir kağıt kalem almak her zaman sizi gerekli ruh haline sokar. O an sizden lider olmanız bekleniyorsa lider, yaratıcılık bekleniyorsa yaratıcı olursunuz. Bunun yanında, şaheserler yaratın demiyorum ama konuşurken düşüncelerinizin çizgilere ve karalamalara akmasına izin vermek, belki bu esnada bir zihin haritası çiziktirmek kesinlikle daha iyi düşünmenizi ve konuşmanızı sağlar.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.