Beyoğlu Belediyesi Yenilendi!

419

143 yıllık tarihi Beyoğlu Belediye binasının  restorasyon çalışmaları bitti ve belediye başkanlık makamı, belediye  meclisi  ve  destek  birimleri  bu binada  görevlerine  son  sürat  devam  ediyorlar.

Her  köşesinde  tarih  kokusu…

Şişhane  Meydanı’nda , Yolcuzade İskender , Meşrutiyet  ve  İlk  Belediye  Caddelerinin  birleşme noktasında  olan  bina   1869-1871  yılları  arasında  inşa  edilmiş. Mimarı İstanbul’a  başka  eserler  de kazandıran    İtalyan  kökenli   Giovanni   Battista  Barborini’dir.

Osmanlı’da bugünkü  anlamda  modern  belediyeciliğin ilk  örneği  ve   ülkemizdeki  kilometre  taşı , ‘’Beyoğlu ve  Altıncı  Daire-i   Belediyesi’’idi. ‘’Belediye’’ , ‘’Daire-i  Belediye ’’, ‘’Belediye Reisi’’ , ‘’Belediye Meclisi’’  gibi  tabir  ve unvanlar  da  ilk  defa  burada  kullanıldı. Konumu ve  sahip  olduğu  liman itibariyle  İstanbul’un  ticaret-finans  merkezi  durumundaki   Beyoğlu, azınlıklarla  birlikte yabancı  elçilik  ve  konsoloslukların  da  toplandığı  bir  yerdi.  Bu sebeple  Batı  tarzında  ilk  belediye  teşkilatlanması  burada  başladı.

Haliç ve tarihi yarımada manzarasına hakim olan bina, önemli  işleviyle semte  de  adını  vermiş. Meşrutiyet Caddesi’nin başlangıcı  ‘’Daire’’ olarak anılmıştır. Arkeolog  ressam  Osman Hamdi Bey , 1877 yılında Beyoğlu  Altıncı  Daire  Müdürleri arasında  yerini  almıştır.

1894 depremi   sonrası  hasar gören bu  binanın   tamiratı  o  dönem   Maliye  Nezareti’nde   görevli olan   mimar  Vallauri  tarafından  gerçekleştirilmiş, bina 1988 yılında   bir tamirat  daha geçirmiştir.

beyoglu (3)

 

“On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı ve XX. yüzyılın ilk çeyreğinde, Türk şehircilerinde, dinsel olmayan mimaride, çok katlılığın egemen hale geldiği ilk çevre Beyoğlu’dur. Beyoğlu’ndaki çok katlılık kâgir yapılarla sağlamlaşmıştır. Böylece beliren ikinci özellik, sivil mimaride, kitlesel olarak ahşaptan kâgire geçişin Beyoğlu’nda gerçekleşmiş olmasıdır. Yeni inşaat malzemelerinin ilk uygulama sahası da Beyoğlu  yakasıdır.”


Ayrıca binanın içinde bulunan  sergi alanı  da  yeni  haliyle  kültür  ve sanata hizmet   ediyor. Sergi alanı; iç dizaynı ve  ferah  iç dokusuyla  ziyaretçilerine ,keyifle geçirebilecekleri bir sanat ortamı sağlıyor.  Beyoğlulular  böylesine bir tarihi bir dokuda , ayrı bir sanat galerisine  de sahip oldukları için  tarih ve sanatı  bir  arada  tadabildikleri için fazlasıyla şanslılar.  Kültür ve sanat ile ilgili haberler   ve daha  fazlası  için , belediyenin  web sitesine  göz atabilir veya  bu köklü tarihi ziyaret  edebilirsiniz.

beyoglu (8)

‘’Bugün , imparatorluğun  hüzünlü  son  yıllarını  , mütareke  yıllarının  karmaşasını  ,  genç  cumhuriyetin ilk heyecanlarını  , 21. Yüzyılın dinamizmini   Beyoğlu’nda  okumak  mümkün.  Beyoğlu’nun  serüveni   bir  boyutuyla    İstanbul’un  ve   Türkiye’nin  serüvenidir.

Tuğba Mıhçı