Bir Elmanın İki Yarısı; Sosyal Medya ve PR

255

Bir elmanın iki yarısı Sosyal Medya ve PR

Aslında PR mesleğinin ne olduğunu hala bilmeyen insanlarımız ve şehirlerimiz mevcut. Bizler hala bu mesleğin ne olduğunu anlatmaya çalışırken, sosyal medya nasıl oldu da bir anda tüm hayatımızın içerisine girmeyi başarabildi.

Karşı pencereden bakılacak olursa, dijital medya denilince akla gelen ilk iki sektör olarak “PR + Sosyal Medya” gelmesi gerekiyor. Fakat algıda seçicilik olunca bu iki sektör birbirinden ayrıştırılıyor. Marka bilinirliği PR ile kendini bulsa da sosyal medyada PR hizmetlerinin sunduğu haberlerin önemi gözden kaçırılıyor. Yanlış bilinen gerçek şu ki; hiçbir zaman bitmeyen reklam çalışmalarının arkasında PR çalışmaları yer alıyor ve bu haberler sosyal medya ile tamamlanıyor. İki sektörün birbirleriyle kopmayacak bir bağı olduğu göz ardı edilmemeli.

Son birkaç yıldır yazılı ve görsel basında düşüş olduğunu hepimiz gözlemliyoruz. Tv’ de izlenen, gazete ve dergide okunan haberlerin tirajları neden düşüşte? Çünkü Sosyal medyada, artık insanlar kendi fikirlerini özgürce sunabilmenin heyecanını paylaşırken, bir taraftan da yenilikleri neden gazete, dergi ve TV den takip edeyim diye düşünüyor. Sosyal medya, çağımızın trend mesleği haline geldi ve herkesin az da olsa mutlaka bilgisi oluşmaya başladı. Toplum olarak haber değerinin ne zorluklarla hazırlandığı ya da nasıl emeklerle haber haline getirildiğiyle elbette kimse ilgilenmiyor. Toplum için önemli olan haberin ne olduğundan çok “nasıl yorum yapmalıyım” halini aldı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN