Bir Konu Bir Konuk Steven Young’ı Ağırladı

241

Bir Konu Bir Konuk” Mayıs ayında öğrenci ve mezunları gençlere önem veren Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young ile buluşturdu. Öncül teknolojiler üzerine söyleşi yapan Steven Young, Bosch’un Türkiye’deki Ar-Ge departmanlarında %99 Türk mühendislerin çalıştığını da belirterek Ar-Ge departmanının ve yazılım mühendislerinin önemini vurguladı.

bir-konu-bir-konuk-steven-youngi-agirladi-umb-blog-1

Otomotiv, beyaz eşya, mekatronik ve enerji gibi alanlarda gelişmeye devam eden Bosch’un Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young ile söyleşiden akılda kalanlar ise şöyle: ”Bosch Türkiye yaklaşık 17 bin çalışanıyla Ar-Ge ihracatı dahil ülke ihracatının yaklaşık %1,5’unu yapıyor ve her sene fabrika alanları genişliyor. Ar-Ge’de bireyin ihtiyacı ön planda; çok yakında ekstra bir bedel ödemeden araba satın alırken ”ön koltuklar beyaz, arka koltuklar kırmızı olsun” şeklinde sipariş verilebilecek. Dünyadaki her 4 araçtan 1 tanesinin enjektörü Bursa’da üretiliyor. Üretilen her parçanın bir IP’si olacak ve internete bağlanabilecek. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1.2 milyon insan hayatını kaybediyor. Bunun üzerine geliştirilip önceliği güvenli sürüş olan otonom sürüş 2020 yılından sonra yaygınlaşacak. Yasa ve yol düzeninde belirli düzenleme gerektiren otonom sürüş Türkiye için biraz zaman alacak.”

İyi bir takım şart” ve ”Değişimin önünde olmanız gerekiyor.” diyen Steven Young, mesleklerin değişeceğini ve ekonomi büyüyeceği için istihdamın da artacağını aktardı. Cinsiyet, meslek, kültür, ve nesil çeşitliliğinin şirketlere büyük faydalar kazandırdığının altını çizen ”Bir Konu Bir Konuk” konuğu sınırlı sayıda kişinin seçilerek buluşturulduğu etkinlikte katılımcılara samimi bir ortam sağladı.