Canlı Yayın Rekabetinde Son Durum: Meerkat mi Önde, Periscope mu?

248

Şubat ayında hayatımıza giren Meerkat, hem kısa sürede yakaladığı popülerlik hem de 50 milyon dolara yaklaşan değerlemesiyle son dönemin en çok konuşulan internet girişimlerinden birisi olmuştu.

Özellikle Silikon Vadisi civarında şiddetli fırtınalar estiren Meerkat; hem Twitter üzerine kurulu olan üyelik mekanizması hem de Twitter’la benzerlik taşıyan vizyonuyla adından söz ettirirken Twitter da geç kalmadı ve hikayesiGezi Eylemleri’ne dayanan Periscope‘u Mart ayı sonunda tanıttı.

Bu kısa girişin ardından gelelim hepinizin merak ettiği konuya yani Meerkat ve Periscope kullanım rakamlarına.

Yazının sonunda bulabileceğiniz grafikte de detaylıca görebileceğiniz gibi yayına girdiği dönemde Meerkat’e ciddi bir fark atan Periscope’un bir süre sonra rakibiyle benzer bir arama hacmine sahip olduğunu görüyoruz. Twitter temelli olan bu iki ürünün Twitter’daki arama hacimlerine baktığımızda; örneğin 6 Nisan Pazartesi günü Meerkat’in 6 bin 292, Periscope’un da 11 bin 65 ‘birim paylaşım’ aldığı göze çarpıyor. Gündem bazlı dalgalanmaları saymayacak olursak kaba bir hesapla Periscope’un Meerkat’ten 2 kat daha popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Genel paylaşım yani popülerlik kıyaslaması haricinde canlı yayın sayısını ayırt etmek için site adreslerine göz attığımızdaysa son günlerde Periscope’un rakibine göre yüzde 20-30 civarında daha fazla canlı yayına ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Bir başka deyişlePeriscope, Meerkat’e nazaran 2 kat daha fazla popüler, ama platformlar üzerinde gerçekleşen canlı yayın rakamlarındaki fark aynı seviyede değil.

Apple tarafından satın alınan Twitter ölçümleme girişimi Topsy‘ye ait olan rakamlar, Periscope’un kısa sürede Meerkat’in önüne geçtiğini ancak Meerkat’in de adından söz ettirmeye devam ettiğini gösteriyor. Yani en azından şimdilik ‘Periscope Meerkat’i süpürür’ veya ‘Periscope sonrası Meerkat’in esamesi okunmaz’ gibi düşünceler gerçekten uzak duruyorlar.

 

Tüm bunların dışında Twitter’ı kullanım deneyiminin merkezine yerleştiren Meerkat için şu an daha niş ve internet alışkanlığı gelişmiş bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz. Tabii bu noktada Twitter’ın Periscope’u kuşkusuz markalar için çok daha çekici bir platform. Ülkemizde de Meerkat’e nazaran çok daha fazla popüler olan Periscope, şimdiden bazı markalar tarafından kullanılmaya başlandı bile. Canlı yayın rekabetiyle ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz, ancak şimdilik görünen o ki Meerkat hala iddiasını koruyor.

 

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.