Capsule Wardrobe Nedir? Nasıl Hazırlanır?

783

Capsule Wardrobe

Nedir bu? Ben yeni duydum ve duyar duymaz istedim ki siz de öğrenin.

İyi giyinmek her zaman zor olmuştur beğenilmek isteyene. İşte bu terim az parça ile şık giyinmenin anahtarını veriyor bizlere. Arama motoruna yazdığımda pek çok link açıldı ve azami ölçüde hepsini okudum. Öncelikle “wardrobe” kelimesi ne anlama geliyor onu inceleyelim istedim.

wardrobe_susie_faux

Wardrobe giysi dolabı demek elbette. Ancak bir moda terimi olarak wardrobe aynı kişiye ait, pek çok parçadan oluşan küçük çaplı bir koleksiyona verilen isim. 70’li yıllarda Londra’da “Wardrobe” ismini verdiği butiğiyle moda literatürüne gireceğini elbette bilemezdi Susie Faux. Butiğin özelliği, modası hiç geçmeyen, her sezon mutlaka giyilebilecek temel parçaların bir araya getirilerek hazırlanmış ve bu parçaların “kapsül koleksiyon” adı altında bir araya getirilmiş olmasıydı. Her bir parçanın birbiriyle giyilebildiği bu koleksiyonlar günümüzün hızına adapte olunca da giyinmek kolaylaşıyor.

Peki bir kapsül koleksiyon nasıl oluştururulur?

 1. Klasik olarak adalandırılabilecek temel parçalar edinilmeli
 2. Bu parçalarla eşlenebilecek bu koleksiyonu oluşturan kişinin zevkine göre seçtiği ve her biri diğeriyle uyumlu parçalar seçilmeli
 3. Ortalama 24 parçadan oluşan bu koleksiyon kendi içerisinde karıştırılarak bir koordinasyon sağlanmalı

Bu maddeler yerine getirildikten sonra koleksiyon hazır demektir ve bu koleksiyonla bütün bir sezon ne giyeceğim derdine son verebilirsiniz.

2

Gelelim bu koleksiyonda olması gereken temel parçalara. Aksesuardan tutun da cekete, pantolona kadar bütün parçalar kişinin zevkine kalmış aslında. İnternette gezinirken bahar için hazırlanmış kapsül koleksiyonlara rastladım. Ancak bahar bitti bitiyor. Bu yüzden sizlere örnek bir yaz kapsül koleksiyonu hazırlamaya karar verdim fikir vermesi için. Bir erkek olarak giyinmek kolay diyebilirsiniz ama sandığınız gibi olmuyor eğer iyi giyinmek istiyorsanız. İşte benim listem:

 1. 2 adet kot ve 1 adet kanvas pantolon
 2. Biri beyaz olmak üzere 3 adet tişört
 3. Biri kot olmak üzere 3 adet gömlek
 4. Biri spor ve bir tane de loafer olmak üzere 4 adet ayakkabı
 5. Tabii ki değişmelik giyilmek üzere 3 adet şort
 6. Serin yaz akşamları için 1 adet ince triko kazak ve 1 adet hırka
 7. Bir davete katılma ihtimalini düşünerek 1 adet ceket
 8. 2 çift renkli çorap
 9. 1 adet güneş gözlüğü
 10. 1 adet şapka
 11. 1 adet çanta

Toplam 24 parçadan oluşan bir kapsül koleksiyonu hazırladım gördüğünüz üzere. Tabii ki bu yemek tarifine benzeyen liste bir erkek listesi ve minimum ölçülerde düşünerek hazırladım. Benim için bile çok zor oldu kadınları düşünemiyorum. Zira beni tanıyan arkadaşlarım kaç tane güneş gözlüğüm ve düzinelerce çorabım olduğunu bilirler 🙂

Böyle bir dolap hazırlamanın avantajları neler peki?

Birbirinden alakasız şeyler giymenizi önler ve hızlıca giyinip evden çıkabilecek hale gelirsiniz. Kadınlar için zor olabilir bu seçme işi lakin erkeklerin işini oldukça kolaylaştıran bir yöntem bence. Kadınlar için bir tavsiye verebilirim aslında. Araştırma yaparken rastladığım bir blogda “Project 333” isimli bir yazı gördüm. Açılımı 3 ay için 33 parça demek.

(İlgili yazı :  http://theproject333.com/how-to-build-a-capsule-wardrobe/ )

Hızlı hayata adapte olmak için, kolayca şık olabilmek için tarzınızdan ödün vermeden her parçası sizi yansıtan bir kapsüle herkesin ihtiyacı var sanırım. “Yok ben kendimi kısıtlayamam” diyorsanız tercih size kalmış tabii. Tavsiyeler bizden, uygulaması sizden 🙂

CEVAP VER

one × two =