Çok Paralı İyi Reklam Anlayışı ”OUT”

267

Haşlanmış kurbağa teorisini hiç duydunuz mu? Bence duydunuz. Daha doğrusu gördünüz. Yani Facebook arkadaşlarınızdan biri bu teoriyi siyasi veya sosyolojik bir yanlışa vurgu yapmak adına en az bir defa paylaşmıştır. Hiç şüphesiz siz de like etmişsinizdir.

Bana kalırsa bugünün girişimcileri çok şanslı fakat haşlanmış kurbağa fenomeninden hiç ders çıkarmıyorlar. Hem her fırsatta“inovasyon”a vurgu yapıyorlar hem de klasik KOBİ kafasını terk etmiyorlar.

Jack Welch’in tabiriyle “sınırdakiler”den olmayan her girişimci, düpedüz klasik KOBİ kafasındadır. Üstelik bahsedeceğim şey öyle üzerine çok düşünülerek alınacak bir karar değil, yani “sınırdakiler”den olmak aslında çok kolay. Yeri gelmişken söyleyeyim; Jack Welch, lideri tanımlarken; “en zor kararları almaktan utanmayacak olan liderlere sınırdakiler” tabirini kullanıyor. “Klasik KOBİ kafası”nda en zor karar reklam anlayışını değiştirip değiştirmemekle ilgilidir.

Haşlanmış kurbağa fenomeninden ders çıkarmayan bir diğer grup ise işin PR ayağını yürüten reklamajanslarıdır.

Bugün özellikle Anadolu’da –belki bunun içine Ankara ve İzmir’i de katabiliriz- en mühim problemlerden biri inovasyon sahibi PR ajanslarının olmayışıdır. PR ajansının inovasyon sahibi olup olmadığını anlamak içinse ajansın işlerine genel bir göz atmak yeterli olur. Reklam veren firmaların tümünü aynı açıdan seyreden ajans sıradandır. Çok büyük bir sürpriz olmazsa haşlanırlar. Yeri geldiğinde orijinal ve düşük bütçeli reklam fikirleri üreten ajans ise Welch’in tabiriyle “sınırdakiler”dendir. Onlar haşlanmadan evvel tencereden zıplar ve kurtulurlar.

Haşlanmış kurbağa teorisinin üçüncü mağduru ise direkt olarak “KOBİ”lerdir.

Girişimcimiz devlet desteği veya şahsi sermayesini kullanarak bir firma kurdu. Geliştirdiği veya zaten kullanılagelen bir iş fikrini hayata geçirip tabelasını astı. Sırada müşteriye ulaşmak var. “KOBİ”lerin bu aşamadan sonra atacağı her adım aleyhlerine delil olacaktır. Zira bir marka ilk 6 ay içinde belirli bir konumlandırmayı yakalayamazsa KOBİ haşlanır. Eğer klasik KOBİ kafasında bir girişimci tarafından yönetiliyor ve haşlanmış kurbağa olayından ders çıkarmayan bir ajans tarafından PR’ı yapılıyorsa üzgünüm ki o “KOBİ” haşlanacaktır.

Problemin nedenini ana hatlarıyla konuştuk şimdi de çözüme yönelik birkaç ipucu vermeliyiz.

​ Girişimci yatırım yapmadan evvel kendine zaman tanımalı.

​ Firma başlangıçta satış odaklı değil, markalaşmaya yönelik kampanyalar üretmeli.

​ Doğal olarak girişimci, firmasını en az 6 ay ayakta tutacak sermayeye sahip olmalı.

“KOBİ”lerin atladığı bir gerçek var; unutmayın ki PR ajansları, müşteriye ulaşmak konusunda çözüm değil, olsa olsa çözüm ortağınızdır.

Bir diğer hayati konu ise, işleriniz kötü gitmeye başladığında değil, yatırım sürecinde reklama yoğunlaşın. Söylememe gerek yok gerçi, tüm bunları yaparken en düşük bütçeyle en uzun reklam kampanyası için plan üretmelisiniz.

KAYNAK: http://www.reklam.club/cok-parali-iyi-reklam-anlayisi-out/