Değişik Bir Konsept: Open Range

238

Open Range grubu üyeleri ve Erkin Çavuş tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmasına biz de katıldık. Bize iki parçalık çok güzel bir konser verdiler ve sorularımızı cevapladılar. Müziklerini ‘keşfedilmemiş bir kara parçası’ olarak tanımlayan grup, sebebini bize, röportajımızda anlattı. Mütevazı ve rahat tavırlarıyla bizi kendilerine bir kez daha hayran bıraktılar. Reentko Dirks, kendine has gitar çalma tekniğiyle, aranan gitaristlerden biri olmayı başarmıştır. 2006’da yapılan 1. Avrupa Gitar Ödülleri’nde Özel Ödül’ü ve 2008 Alman Kabare Ödülleri’nde En İyi Şarkı/Beste ödülünü kazanmıştır. Open Range ile aynı sahneyi paylaşan Erkin Çavuş da Reenkto Dirks gibi çok yetenekli bir gitaristtir. Almanya’da yaşadığı dönemde Reentko Dirks ile kurdukları ‘Duo Kalkan’ isimli grup herkes tarafından çok sevilmiştir. Davul ve perküsyonda ise Damian Kappenstein karşımıza çıkıyor. Kendisi çok genç ve gerçekten çok yetenekli bateristlerden bir tanesi… İleride onun adını sıkça duyacağınızdan eminim. Biraz İngilizce, biraz Türkçe gerçekleştirdiğimiz ilginç röportajımız…

 open range 7

 

– Have you ever been in Turkey before? (Daha önce hiç Türkiye’de bulundunuz mu?)

 

Damian:  Yes, but only in İstanbul. (Evet. Fakat sadece İstanbul’da bulundum.)

 

Reentko: I have not been here for quite a long time.  Once, Erkin took me on a trip to Kalkan. It was one of the most beautiful journeys that I have. It was great. (Uzun zamandır burada bulunmamıştım. Erkin beni bir kez Kalkan’a seyahate götürmüştü. Geçirdiğim en güzel tatillerden birisiydi. Harikaydı.

 

Erkin: Bizim ikilimizin adı da ‘Duo Kalkan’ aslında . Beraber Kalkan’a bir gezi yapmıştık. O zamanlar ikili olarak çıkıyorduk. Dedik ki ikilimizin adı da kalkan olsun.

 

 

Why did you define your music as ‘like an undiscovered land’? (Müziğinizi neden ‘keşfedilmemiş bir kara parçası’ olarak ifade ediyorsunuz?)

 

Reenkto: For us, searching for music is a journey that you don’t know where you go. We had no idea where the music goes with the instruments. It was like searching for soundscapes. It is like an undiscovered land that we didn’t have a goal. Sometimes you don’t know where you go. So we define it like that. So our group’s name is open range.

(Bize göre, müzik aramak, nereye gittiğini bilmediğin bir yolculuktur. Müziğimizin hangi yolda gittiği hakkında bir fikrimiz yoktu. Bunu anten aramaya benzetebiliriz. Ayrıca bir amacımızın olmadığı keşfedilmemiş bir kara parçası da denebilir. Bazen nereye gittiğini bilemezsin. Bu yüzden böyle tanımladık. Grubumuzun adı da oradan geliyor.

 

– What is the reason of your success? (Başarınızın sebebi nedir?)

 

Reentko: We are not very successful. It depends on how you define success. Living for making music causes success. Some music stars don’t have a chance to choose where they wanna go or what they wanna do. It kills privacy. It is not success for us. I am glad that we are not like them. We chose not a salary, we chose professionality. Aslo, we are very curious musicians. We want to know about Turkish music much more. We are playing Turkish music with electrical guitars.

 

(Çok başarılı değiliz. Aslında başarıyı nasıl tanımladığına göre değişir. Müzikle uğraşmak için yaşamak başarıya sebep olur. Bazı müzik yıldızları nereye gideceklerini ve ne yapacaklarını seçme şansına sahip olamıyorlar. Bu mahremiyeti öldürüyor. Böyle bir başarı bize göre değil. Onlar gibi olmadığımız için mutluyum. Biz parayı değil, profesyonelliği seçtik. Ayrıca, çok meraklı müzisyenleriz. Ve türk müziği hakkında daha çok sey öğrenmek istiyoruz. Elektrik gitarla türk müziği çalıyoruz.)

 

Erkin: Başarıdan daha çok şanslıyız . Güzel bir konserimiz olduğunda biz kendimizi başarılı hissediyoruz. Şanslıyız ki istediğimizi yapıyoruz. Bu bizim için çok daha önemli. Bazılarına göre başarılı olmak ticari şeylerin içinde olmak demek. Ancak bize göre tam tersi.

open range 1

– Gitarlarınız özel yapım mı?

 

 Erkin : Evet gitarların ikisi de özel yapım. Normalde kasası olan gitarlar kullanılır. Benim kullandığım gitar kasası olmayan bir gitar. Bir tesisata bağlamazsak çok az ses çıkartıyor. Pikap sistemi sayesinde ses verebilen bir gitar.

 

– When did you start to play guitar? ( Gitar çalmaya ne zaman başladınız?)

 

Reentko: I started to go to the guitar course when I was seven years old. I got things down with going to the guitar course and playing guitar on my own. I was a qualified guitarist when I was thirteen years old. I was enrolled to the music academy when I was twenty years old.

(7 yaşımda gitar kursuna gitmeye başladım.haftada bir kez gitar kursuna giderek ve kendim çalışarak bu işi çözdüm. 13 yaşıma geldiğimde iyi bir gitarist olmuştum. 20 yaşında müzik akademisine kaydoldum.)

 

-Sizin yaptığınız müzik tarzında başka gruplar da var mı?

 

Erkin: Bu tarz aslında çok fazla yok. Tabi değişik ve alışılmışın dışında bir müzik oluyor. Yeri geldiğinde perküsif olarak kullanıyoruz gitarları.

 

What will you do in future? What are your future works? (Gelecek planlarınız nelerdir?)

Reentko : As for me, I wanna continue travelling for music, making more film musics, sountracks. We are going well, we wanna continue like that.

(Müzik için seyahat etmeye ve daha çok film müziği yapmaya devam etmek istiyorum. Çok iyi gidiyoruz ve bu şekilde devam etmek istiyoruz.)

 

Damian : For me, it is pretty much the same. I wanna do new thing that is reading stories and playing drums at the same time. I am not sure when. My next plan is that. (Benim için de az çok aynı. Farklı ve yeni olarak, aynı anda kitap okuyup bateri çalmak istiyorum. Ne zaman yapacağımdan emin değilim. Gelecek planım bu.)

 

Erkin: Herkesin projeleri farklı kulvarlarda. Demianın farklı grupları da var. Değişik ülkelerden farklı sanatçıları konuk alıp çok güzel konserler gerçekleştiriyolar. Caz da çalıyor. Doğu müzikleri yaptığı ayrı bir ekibi daha var. Dönemsel başka projeler de oluyor. Çok farklı ve istedikleri şeylere yoğunlaşabiliyorlar. Bizim ülkemizde daha çok maddi durumlar işin içine giriyor. Onların ülke durumları da farklı. Devletten ayrıca destek alıyorlar. Yeri geliyor Hindistan’a gidiyorlar. Oradan Brezilya’ya gidip, samba yapıp geri dönebiliyorlar. Finansal dertleri yok. Bizim, ülkemizde yılda bir kere yapabildiğimiz aktiviteleri onlar ayda iki ya da üç kere yapabiliyorlar. Ben de bu yönde devam etmek istiyorum. Çevrem daha çok Almanya’da olduğu için onlarla daha çok bağlantılıyım. Erkan Oğur ile de beraber çalışıyoruz. Türkiye’de de içten projelerde çalışmak isterim.

Will you have another concert in İstanbul? ( İstanbul’da başka konser verecek misiniz?)

Erkin: Şu an planımızda yok. Ancak olmasını isteriz.

open range 4

akbank-sanat-logo

 ‘a teşekkürler.