Disney Masalları’nın Gerçek Hikayeleri

671

Disney tarafından hayatımıza sokulan çizgi filmlerin gerçek hikayelerinin çok farklı olduğunu biliyor muydunuz? Orijinal hikayelerle bizim izlediğimiz çizgi filmler arasındaki farkları öğrenmek ister misiniz? O zaman sizi böyle alalım.

1Cindirella (Külkedisi)

Disney’in anlattığı hikayede kötü muamele gören Külkedisi bir peri yardımıyla baloya gider ve gece yarısı olmadan eve dönerken ayakkabısını düşürür. Onu beğen prens ayakkabı ile tüm ülkeyi gezer ve ayakkabıyı ülkedeki kızları denetir ve Külkedisini bulur. Birlikte mutlu yaşarlar.

Ancak orijinal prens Külkedisi’nin yaşadığı eve gider ve ayakkabıyı evde yaşayan kızlara denetmek ister. Üvey anne kızlarının evlenmesi için kızlara ayak parmaklarını kesmelerini söylerve prens denetirken kesilmiş parmakları fark eder. Sonunda yine Prens ve Külkedisi evlenir ancak, Külkedisi’nin üvey annesi ve kız kardeşlerinin aldıkları ceza sonucu gözlerini güvercin yer.

2Sleeping Beauty (Uyuyan Güzel)

Disney versiyonunda eline iğne batan prenses sonsuz bir uykuya dalar. Cesur prens onu öperek uyandırır ve mutlu bir hayat yaşarlar.

Orjinal versiyonsa oldukça ilginç. Evli olan prens, prensesi öpmez aksine hamile bırakır. Prenses Aurora da ikizlerini doğururken uyanır ve soluğu sarayda alır. Bu esnada karısını ve çocuğunu öldürmeye çalışan prens bunda başarılı olamaz ancak kral olaya müdahele eder ve prensi karısından boşayıp Prenses Aurora ile evlendirir.

3Beauty and The Beast (Güzel ve Çirkin)

Disney hikayesinde Belle canavar tarafından kaçırılıp, lüks şatoya hapsedilir. Ancak Bella bu süreçte canavarın içindeki güzelliği keşfeder ve onu öperek büyüyü bozar.

Ancak orijinal hikaye oldukça farklıdır. Bella, kız kardeşini saraya bir haftalığına gelmesi için canavar kandırır. Kız kardeş Bella’nın lüks yaşamını kıskanır ve daha uzun kalmaya çalışır. Tekrar dönen kız kardeşi gören canavar sinirlenir ve Bella’nın gözlerini oyar.

 

4Snow White (Pamuk Prenses)

Disney hikayesinde Pamuk Prenses üvey annesi cadı tarfaından ormana atılır ve yedi cüceler ile yaşamaya başlar. Bu esnada zehirli elma ısıran Pamuk Prenses ölür. Ardından bir prens gelir Pamuk Prenses’i öper ve evlenip mutlu yaşarlar.

Ancak orijinal hikayede kızının ölümünden sorumlu tutulan üvey anne kızgın demirden dans ayakkabıları ile dans etmeye zorlanır ve cadı dans ederken eriyerek olur.

 

5The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı)

Disney hikayesinde deniz kralının kızı olan Ariel insan gibi ayaklara sahip olmak için sesini feda eder. Bu esnada prense aşık olur ve sesi alan cadıyı öldürür. İki evlenip mutlu yaşarlar.

Orijinal hikayede bacaklarının acısına dayanamayan Ariel kendini okyanusu atarak bir köpüğe dönüşür. Prens de gider başkasıyla evlenir.

 

6Mulan

Disney’in hikayesinde Hunlara karşı erkek kılığına girerek savaşan Mulan, savaşı kazandırır ve köyüne döner.

Gerçek hikayede ise Çinliler savaşı kaybeder ve Mulan kaçarak evine döner. Babasının öldüğünü ve annesinin başka bir adamla evlendiği gören Mulan canına kıyar.

 

7Rapunzel

Disney hikayesinde güzel bir prenses olan kulede mahsur kalmıştır. Bir gün bir gençle tanışır ve saçlardan tırmanan gençle Rapunzel güzel bir hayat yaşarlar.

Gerçek hikayede ise Rapunzel bir salata karşılığında cadıya satılır. Hapsedildiği kulede şarkı söylerken Rapunzel’in sesini duyan prens ona aşık olur ve kuleye tırmanır. Ancak tırmanan prens cadı tarafından aşağı itilir ve bu esnada sarmaşıklara dolanarak kör olur. kör haliyle Rapunzel’in sesini takip eden prens bulduğunda Rapunzel’in iki çocuğu vardır. Prensi görünce ağlayan Rapunzel prensin gözlerini açar ve birlikte evlenip, mutlu olurlar.

 

8Pocahontas

Disney hikayesinde ağaçlarla konuşan ve en iyi arkadaşı bir rakun olan Pocahontas bir İngiliz’e aşık olur ve yerliler ile İngilizler savaş eşiğindedir.

Orjinal hikayede şefin kızı olan Pocahontas kabilenin kızıdır ve yerliler John Smith’i fidye için kaçırır. Fakat Pocahontas Smith’i kaçırır ve 17 yaşında evlenirler. 22 yaşında Pocahontas ölür.

 

9Hercules (Herkül)

Disney hikayesinde Zeus oğludur ve Megara şehrini Hades’e karşı korur. Sonunda Olympos dağına tırmanır ve tanırlar katına çıkar.

Orijinal Heracles bir barbardır ve Kral Tebas’ın kızı Magara ile zorla evlenir. Hera bu esnada Heracles’i delirtir ve Megara ile çocuklarını öldürür. Ardından ise 12 görevi suçluluk duygusuyla yerine getirir.

 

10The Hunchback of Notre Dame (Notre Dame’in Kamburu)

Disney hikayesinde Quasimodo bir kamburdur ve güzel bir çingeneye aşık olur. Kız idam cezasını kaldırılması için, kilisenin ikna edilmesini Quasimodo sağlar.

Ancak gerçek hikayede Quasimodo Esmeralda’ya aşık olur ve onun pelini bırakmaz. Asıldıktan sonra kızın mezarı başında yıllarca bekledikten sonra ikisinin birbirine geçmiş kemikleri bulunur. Kimse kemikleri ayırmayı başaramaz.

 

11Pinokyo

Disney hikayesinde bir marangozun oğlu olan Pinokyo bir anda canlanan bir kukladır. Bir gün okula giderken babasını kurtarır ve gerçek bir çocuğa dönüşür.

Gerçek hikayede Pinokyo tam bir baş belasıdır ve babasını her zaman mahçup eder. Bir gün kurt ve kediyle karşılaşan Pinokyo bunlar tarafından ağaca asılır. Hayvanlar ölene de Pinokyo’yu izler.

 

12The Jungle Book (Ormanın Kitabı)

Mogli bir ayı ve panter tarafından büyütülen terk edilmiş bir çocuktur. Bu hayvanlar ona yaşamayı ve hayatta kalmayı öğretir.

Gerçek hikayede ise Shere Khan isimli kaplanı öldüren Mogli insan olduğunu öğrenir ve ailesini kurtlar ile fillerin yardımını alarak kurtarır. Hayvanlar tarafından istenmeyen Mogli İngilizlerin yönettiği köye gelir ve mutlu bir yaşam geçirir.