Duayen İletişimci Alaeddin Asna Hayatını Kaybetti

363

Halkla İlişkiler mesleğinin Türkiye’deki öncülerinden gazeteci Prof. Dr. Alaeddin Asna, tedavi gördüğü Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde vefat etti.

Türkiye’yi halkla ilişkiler kavramı ile tanıştıran Asna, 1940’ta İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni  bitiren Asna, ardından, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümünde iletişim konusunda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Asna, iş yaşamına TRT‘de radyoculuk yaparak başlarken, Yeni İstanbul ve Vatan’da gazetecilik yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğünde de görev yapan Asna, Koç Holding‘de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı.

Halkla İlişkiler Derneği‘nin kurulmasına öncülük eden Asna, burada 2 dönem başkanlık görevini yürüttü. Asna, mesleki kariyerinin yanında akademik çalışmalara da ağırlık verirken, 1994’te doçent, 1999’da ise profesör oldu. Akademisyen olarak 1993’te görev aldığı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dekanlık görevini üstlendi.

Asna’nın “Halkla İlişkiler”, “Radyo ve Eğitimi”, “Bankacılar İçin Beşeri İlişkiler”, “Public Relations”, “Önce İletişim Vardı”, “İletişim Hayattır” gibi birçok eseri bulunuyor.

Asna’nın cenazesi, Perşembe günü Teşvikiye Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.