Efsanevi Tasarımcı Oscar De La Renta

254

oscar_de_la_renta

Dünyanın en ünlü giyim tasarımcılarından biriydi o. Dominik Cumhuriyeti’nde dünyaya gelmiş, okumak için gittiği İspanya’da moda dünyasına adımını atmış tasarımcıydı. Koleksiyonlarında İspanyol esintilerini görmek mümkündü. Kadınsı çizgiler taşıyan tasarımlarıyla oldukça şık ve iddialı gece elbiseleri yapardı. Elizabeth Arden için de çalışmış olan De Le Renta çalışmalarına New York’ta devam etmekteydi. Günümüzün başarılı tasarımcılarındandı. Santo Domingo, tarafından eğitildi. Uluslararası tasarımcı olarak 1960’larda tanındı.

Bol ödüllü  tasarımcı, zamanında Lanvin ve Balmain için de tasarımcı olarak çalıştı. Onun adını taşıyan moda evi günümüzde hala satışlarına devam etmekte..

Moda dünyası onu yeni kaybetti ve buna çok üzüldü. Ölümünden sonra çalışanları nasıl devam ettirir, Oscar De La Renta nın tarzını yansıtmakta  sürekli olabilirler mi merakla bekliyoruz. Onun tasarımlarının  modeller üzerindeki büyüleyici, zarif  görselliklerini kaybetmesini hiç istemem. Oscar De La Renta’nın beni neden bu kadar etkilediğini sanırım tahmin edebiliyorum. Size kendi hayatımdan bir kesit sunmak istiyorum.

oscar_de_la_renta
4 sene önce üniversiteyi yeni kazanmıştım.. Maçka’daki evime yerleştim ve bilirsiniz ki Maçka’da Oscar De La Renta nin ufak bir showroom’u vardı. Her o köşeyi dönüp evime doğru yürürken  o vitrinin büyüsüne kapılmış hissederdim kendimi. O kabarık elbiselerin hem aynı tarzda ilerleyip hem de bu kadar farklı parçalar olmasına şaşırırdım.Genellikle kabarık bazen de daracık minilerin bize anlattığı hep zarif kadınlardı.Hepsinin yansıttığı his bende aynıydı; zarif,şık fakat aynı zamanda ilgi çeken detayları seven süslü bir kadın…

2006 da kansere yakalanıp,hastalığı atlattığında söylediği sözler şunlardı:  “Doğum ve ölüm hayattaki yegane gerçekliktir. Fakat biz her zaman sonsuza kadar yaşayacağımızı  düşünürüz. Ölümü hiç kabul etmeyiz. Ölüm hakkındaki  bu tür uyarılar hayatın takdiridir.”