En Güçlü 5 Edebiyat & Sinema Karakteri

208

En Güçlü,Kendini En Çok Var Eden 5 Edebiyat & Film Karakteri’ni mercek altına aldık.
Çünkü düşüncelerimizin, okuduklarımızın, izlediklerimizin rengini alırız.

1-)Lisbeth Salander

Rooney-Mara-Lisbeth-Salander

Neden Lisbeth? Alışılmışın dışında olması mı? Hayır çünkü dövme, piercing ya da siyah giymek sizi alışılmışın dışında yapmaz. Lisbeth’in kahramanı olduğu Millenium serisi sadece çok satan bir kitap değil aynı zamanda
hiçbir şeyin bildiğimiz gibi olmadığını bize göstermesiyle romanlar arasında çok önemli bir yapı taşı. Biz okula gittiğimizden beri her şeyi x=y sanıyoruz.

İşte ”Bu adam polis hayatta bunu yapmaz, şu adam kendini hayır işlerine adamış biri, hayatta öyle şeyler yapmaz” şeklindeki bakış açılarından bahsediyorum. Duygular ya da davranışlar homojen midir, zeytinyağı ile su gibi midir? Hiç mi birbirine karışmaz, birbiri içinde erimez? Görüntüdeki insan ve gerçekteki insan aynı kişi midir gerçekten?

Toplum insanlara statü vermek için belli şartlar sunar, siz de bu şartları sağlıyorsanız statüyü elde edersiniz. Ama toplumun sağladığı şartlar bir insanın zekasını, karakterini, saygınlığını ne derece ölçebilir ki? Dolayısıyla toplumun filtresinden geçen, saygınlık kazanmış başarılar elde etmiş insanlar pek de güvenilir testlerden geçmiyor.

Kitaptaki katiller bu yönde anlatılarak neleri gözden kaçırdığımızı, nelere eyvallah dediğimizi gösteriyor bize. Lisbeth’in de yolu bu katillerle kesişiyor. İnsanlara gülümsemek ya da selam vermek zorunda hissetmiyor kendini, belli bir düzende yaşamak zorunda hissetmiyor. Lafı dolambaçlı yollardan anlatmayı sevmiyor.Toplum tarafından kenara itilen bir karakter, bir diploması yok, ailesi yok, çevresi yok, güçsüz ve çelimsiz bir görüntüsü var ama önemli gazetecileri, siyasetçileri ve iş adamlarını parmağında oynatıyor. Siz siz olun bir hacker’la dalaşmayın.

 

2-)Melez Prens
Harry-Potter-severus-snape

 Melez Prens, diğer adıyla Severus Snape. Harry Potter serisindeki kilit karakterlerden biri ve yıllarca ait olmadığı yerde durmayı, kötü olarak anılmayı göze almış bir adam. Düşmanın en son şüpheleneceği taraf kendi tarafıdır, o da düşman tarafına geçiyor ve Harry Potter’ı bu şekilde koruyor. Ona berbat davranıyor, o taraftakilere yıllarca kötü davranıyor ve bulunduğu tarafa hizmet ediyor (görüntüde) ama aslında bütün yaptığı düşman tarafın Harry ile ilgili bütün planlarını öğrenerek onu birçok durumdan kurtarmak, onu öldürmelerine engel olmak. Uzak, sessiz, kötü bir karakter gibi davranıyor yıllarca ve içindeki sevgi dolu fedakar adamı saklıyor.Ve bu halde 20 yıl boyunca Harry’i koruyor,ve tam ölürken bunları Harry’e itiraf ediyor. Onun ölmüş annesine duyduğu aşktan yapıyor bunu, Harry’nin annesi Lily Evans her ne kadar James Potter’la evlenmiş olsa da. Ona kendini var eden demek garip çünkü kendini yok ediyor adeta. Ama o da kendini, yok ederek var ediyor. Harry onun için ”O hayatta gördüğüm en cesur adamdı.” diyor,”Severus” adını verdiği oğluna.

3-)Muhsin Çelebi

Pembe İncili Kaftan Hikayesinin kahramanı, çocukken okuyanların çoğunu dehşete düşürmüştür herhalde. Bütün kitap karakterleri bir odada toplansa masaya yumruğunu vuran adam bu olurdu. Kral olsa kuş uçurtmazdı, kalabalığın içinde yürümeye kalksa herkes ona yol verirdi ve başını öne eğip selam dururdu. Gayet gözüpek bir adamdır kendisi. Konuştuğunda karşı tarafı alaşağı ediyor, konuşup konuşacağına pişman ediyor ince ama ağır bir nükteyle. Bir insanı tanımak isterseniz ona yetki verin demişler ya Muhsin Çelebi’ye yetki verilince de gerçekten onu tanıyoruz. Bize her insanın bir davası, uğruna her şeyi feda edecek kadar saygı duyup baş tacı ettiği bir ”meselesi” olması gerektiğini sunuyor Muhsin Çelebi. Onun meselesi vatanı,peki sizin meseleniz ne?

4-)Aragonlu Katherine
catherine_of_aragon

Kendisi hem bir roman ve film karakteri, hem de tarihi bir kişiliktir. İnsan genç yaşta hayat memat meselesi bir zorluk atlattı mı, daha bir çoğunu da atlatıyor ve sanki hayat onların bunun da altından ne yapıp edip kalkacaklarını bilerek onlara daha da çok zorluk veriyor. Bir kraliyet ailesinde doğmak zaten sıkıntılı bir durum, daha 14 yaşında İngiltere’ye gelin gidiyor hakkında hiçbir fikrinin olmadığı İngiltere Prensi’yle evlenmeye. Prens bir süre sonra ölüyor. Evlenmek zorunda yani ülkenin çıkarına, o yüzden prens ölünce kardeşiyle evleniyor. Yeter ki İspanya ile İngiltere arasında ittifak sağlansın. Sonra evlendiği prens (Henry 8. İnsafsız) başka biriyle evlenmek istiyor. Ama Katolik kilisesinde boşanmak yok. Yiyorsa boşan, ama adam gidiyor Anglikan Kilisesini kuruyor ve kadından boşanıyor.

Katherine önce bu evlilikten doğan bütün çocuklarının bir yaşına gelmeden ölmesinin acısını yaşıyor, sonra boşanmasının, sonra hayatta kalan tek çocuğu Mary ile görüştürülmemesinin acısını, sonra ülkesiyle İngiltere arasındaki ittifakın bozulmasının verdiği acıyı vesaire vesaire derken bir şatoda bir başına hasta yatağında ölüyor. Onu bütün bu süreçte ayakta tutan şey Tanrı sevgisi, kendisine İspanyol Katolik ailesinden gelen dindarlığı aynen kızı Mary’ e aktarıyor. Roman diliyle biraz kurgulanarak anlatılıp büyük ölçüde tarihe sadık kalan kitapta genç kızlığından ölümüne kadar başından geçen serüvenlere şahit oluyorsunuz.

Bir kere bu yol benim yolumdur dediği vakit ne pahasına olursa olsun o yoldan gitmeyi anlatıyor bu kadının yaşamı bize. Tam anlamıyla kendini var etmek bu.

5-)İnce Memed

Şüphesiz Türk Edebiyatındaki ”Güçlü karakter” tabirini dolduran en önemli isimdir. Kahramanlık, savaşçılık ve başkaldırı olgularını hepimiz bu karakterin üzerinden tanıdık ve anladık. Daha önce bahsettiğim birçok kahramanımız gibi İnce Memed de göründüğü gibi değil, ufak tefek kara kuru bir oğlan ama yaptıklarına bakılınca çam yarması gibi biri gibi olduğunu düşünüyor insan. Güçlü karakterlerin çoğunun göründüklerinden farklı olması, ya da güçlü karakterlerin geçtiği eserlerde hiçbir şeyin göründüğü gibi olmaması bir tesadüf mü sizce? Dünyadaki en güzel betimlemelere sahip olan kitaba baş kaldırının doğası, özü, saflığı ve gerekliliği ince ince işlenmiş, önce kitabı oluşturan sayfalara sonra okuyan kişinin yüreğine. Saygıyla eğiliyoruz.