En İlham Verici 9 Spor Filmi

232

Spor giyimi seven ve hep aynı şeyleri giymekten sıkılanlar, size ilham vermesi için 9 Spor Filmi getirdim.

Günümüzde sadece büyük markaların elinde olan ve hep aynı şeylere mahkum kalmış spor giyiminizi biraz zenginleştirmenin zamanı geldi.

Gerek spor menajerimiz Jerry gibi rahat ama şık,gerek Rocky Balboa abimiz gibi basit ama ağır, gerek beyzbolcu kızlarımız gibi sportif ama zarif, gerek Karate Kid’deki liselimiz gibi kırmızı renkle sıradan görünümleri hareketlendiren seksenler çocuğu şıklığına, gerek Daniel gibi bisikletçi şapkası ve eldivenleriyle beyaz atleti bile kıroluktan kurtarıp şık yapmayı başarabilmiş bir şıklığa adım atabilirsiniz.

Başlayalım.

 

1-Rocky

rocky_style

“Bana vurmak için beni öldürmesi gerekir, beni öldürmesi için de önümde duran şu kalbi alması gerekir, bunu yapmak için de ölmeye hazır olması gerekir.Ve buna hazır olduğunu sanmıyorum.’’

Sözlerine sahip bir adam nasıl giyinir merak etmez misiniz? ‘’Sadece bir kadın tarafından sevilebilecek bir adam’’ olan Rocky de onunla örtüşen, adeta kimliği olan birkaç parça giysiye sahip bir adam. Sarı atleti var, beyaz atleti var, siyah atleti var. Başka ne olacaktı yani? Tıpkı sizin gibi. Bir de basın toplantılarında falan giydiği biri krem biri siyah iki tane takım elbisesi var. (Zaten içinde bir cevher taşıyan adam üzerindeki çul çaputa mı dikkat edecek :d ) Çoğunuzun giysi alırken uzun uzun düşündüğünü kırk kere giyip çıkarıp aldığını sanmıyorum o da çoğu erkek gibi basit düşünüyor, giyim kuşam konusunda ayrıntıda boğulmuyor.

Özellikle spor giyim açısından her tarafta marka gördüğümüz günümüz dünyasında her şeyi ve herkesi para yönetirken, insanlar dışarıdan satın alarak sahip olduklarıyla birbirlerinin değerini ölçerken, dışarıdan ekstra bir şeye gerek duymaksızın da zaten sizde olan özellikleri, kendinize inanmayı ve potansiyelinizi unuttuğunuz an Rocky’i hatırlayın. Her şeyin anahtarı içinizdeki cevheri işleyip yontmaktan geçiyor. Her şey para diyen insanların hiçbir meziyeti yoktur ya da meziyetlerini kullanmaktan acizdirler, Rocky zaten onlara göre bir film değil.

Günümüz şehirli dünyasının yapaylığı ve sıkıcılığından kurtulmak için size dozlarca Rocky öneririz. Bu adam yapabileceğinin çok daha fazlasını isteyen bir adam, en basitinden marka giyinen adamlardan değil ya da markayı benliğiyle özdeşleştirip kendine güvenini buradan karşılayacak bir adam değil. Gri kazakları ve gri eşofmanları var, çalışırken de üzerinde takma isimleri ya da motive edici cümleler yazan tişörtler ve atletler giyiyor. ‘’Italian Stallon’’ ya da ‘’Win Rocky Win’’ gibi… Ve baştan sona her şeyi kazanarak ilerlemiyor, seri boyunca kaybettiği zamanlar da, düştüğü zamanlar da oluyor yine tıpkı sizin gibi. Bizim gibi. Hiçkimse hiçbir yarışın başından sonuna kadar kazananı olamaz.

Bu filmin tadını başka spor filmlerinde bulmak çok zor. “İdeallerine bağlı kalan ve mücadelenin bir parçası olmasına, aynı zamanda maskülenliğin simgesi olan fiziksel gücüne ve neye sahip olduğuna dair farkındalığına, Rocky’nin felsefesine uygun kıyafet seçimleri ’’ ile birçok eleştirmenin stil konusunda arıza çıkarmadığı bir film.

‘‘Sen ben ya da bir başkası,asla hayat kadar sert vuramaz.’’

 Dinlemeden Geçmeyin:

Rocky Soundtrack – Mickey,

Three 6 Mafia – It’s a Fight,

Survivor – No Easy Way Out,

Survivor – Burning Heart

2-The Karate Kid

the_karate_kid

Dışlanan çocuğun hikayesi. Çelimsiz bir oğlan okulun serserilerinden bildiğiniz dayak yer, sonra bir karate hocasıyla tanışır. Gerisi sürpriz olsun izleyince bakarsınız doğru tahmin edip etmediğinize. 84 yapımı filmde çocukta kendinizi bulabilme ihtimaliniz yüksek. Ya da şöyle diyelim lisede çok dayak atan ya da dayak yiyen biriyseniz bu film saracaktır sizi. Ya da o kadar acımasız olmayalım, lisedeki gözü açılmamış hallerinizi hatırlayıp bir nostalji yapmak isterseniz ideal bir film.

 Dinlemeden Geçmeyin:

Billi Conti – The Karate Kid Soundtrack,

Paul Davis – It Takes Two To (Tango)

3-Jerry Maguire

Jerry_Maguire

Spor filmlerimiz arasından içinde romantik enstantaneler barındıranı. Burada mücadele herhangi bir sporcunun başından geçmiyor, sporculara menajerlik yapan kahramanımız Jerry’nin başından geçiyor. Başlarda adeta paranın kölesi olan Jerry’nin kıyafetleri rahat ile resmi karışımı. Ben çok resmi takılamıyorum, hep spor giyip giyip pejmürde görünmek de istemiyorum ne yapayım diyenler Jerry’i kendilerine reis bellesin. İşinden atılan kahramanımız atarlanıp işyerindekilere ‘’Kim benimle geliyor?’’ diye sorunca ‘’Ben!’’ diye cevaplayan kızla başka bir işyeri açıp, bir yandan hem kişiliğini hem hayatını sıfırdan alıyor. Filmden önemli bir not da, o kızın (sonradan Bridget Jones serisi ile gönüllere taht kuracak olan) Renee Zellweger olması. Spor filmi izlemek istiyorum ama mücadele konusu sek gitmez yani, bu ne, yanında biraz eğlence /aşk olsun diyenler varsa buraya alalım.

 Dinlemeden Geçmeyin:

Bruce Springsteen – Secret Garden,

Paul McCartney – Momma Miss America,

Nirvana – Something In The Way,

L.V – The Wrong Came Up,

Nancy Wilson – We Meet Again,

Elvis Presley – Pocketful Of Rainbows,

Paul McCartney – Singalong Junk,

Herb Alpert & Tijuana Brass – The Lonely Bull

4-A League Of Their Own

A_League_of_their_own

 KIZ GÜCÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜWERGÜYRHTH&(UNTYBTRTVC ( heyecana kapılıp klavyeye fazla basmışım ) Bu da ‘’Based on a true story’’  filmlerimizden. Madonna ve Tom Hanks’in oynaması da merakımızı körükleyen bir detay. Şimdi II. Dünya Savaşı’nda erkekler savaşa gidince bir sürü iş açıkta kalır. Beyzbol liginin hareketsiz kalması istenmeyince ülkenin dört bir yanından kadın beyzbol oyuncuları aranır. Geri kalanını hayal gücünüze bırakıyorum…

Dinlemeden Geçmeyin: 

Hans Zimmer – Training Playoffs,

Hans Zimmer – The Sud’s Bucket,

Hans Zimmer – Win The Crowd,

Hans Zimmer – The Telegram

 

5- Friday Night Lights

friday_night_lights

‘’İyi de neden friday night lights?’’ derseniz, Teksas’ın Odessa kasabası küçüktür, sıkıntılar çekmektedir. Kasabaya bir tek Cuma geceleri hayat gelmektedir, o da liseler arası yapılan Amerikan futbolu maçlarıdır. 1988 yılında, Permian Lisesi’nin Panterler adlı takımının bütün bu zorluklar içinde eyalet şampiyonu olması konusu işlenir. Yaşanmış bir olay olan bu olay filmden sonra diziye de uyarlanmış. Oyuncuların psikolojilerine de odaklanan filmde zorluklarla mücadele kavramını sevenlerdenseniz tadından yenmez, oldukça kaliteli bir film. Film aynı zamanda Country şarkıcısı Tim McGraw’ u da içerir.

Dinlemeden geçmeyin:

Explosions In The Sky – Home,

The Stooges – I Wanna Be Your Dog,

Refused – New Noise

6-Hoosiers

Hoosiers

Basketbolseverler koşun. Ve yine efsane olmuş bir lise takımının filme uyarlanması ile karşılaşıyoruz. Nerede bizde efsane olmuş bir lise takımı? Beden eğitimi derslerinde test çözdürüp bir yılda yüz mühendis, sıfır sporcu çıkaran liselerimizden mi çıkacak efsanevi  bir spor takımı? 1952 yılında basketbolun çok önemli ve kutsal olduğu Indiana’da yaşanmış bir olaydan uyarlanan filmde sporumuz bu sefer basketbol. En güzel basketbol filmi olabilir.

 Dinlemeden Geçmeyin:

Jerry Goldsmith – The Finals 

7-Ali

will_smith_ali 

‘’Eğer beni rüyanda bile vurmayı düşündüysen uyanıp benden özür dilemelisin.’’

 Muhammed Ali’nin hayatının anlatıldığı film de hiç tartışmasız efsanevi spor filmleri arasında. Will Smith’in başrolü oynadığı filmi kaçırmayın deriz.

Dinlemeden Geçmeyin:

Sauf Keita – Tomorrow,

David Elliott – Bring On Home To Me,

R. Kelly – Hold On,

Alicia Keys – Fallin,

Shawn Kane – Mistreated 

8-Breaking Away

breaking_away

 Bisikletlerle ilgili en iyi film olduğundan herkes hemfikir. Liseden sonra ne yapacağını bilemeyen çocuk bisiklet tutkusunun üzerine gitmeye karar verir. O çocuk elbette Amerikalı bisikletçi Dave Blaze’dir.

Amerika’nın En İlham Verici 100 filminden 18.si olan film aynı zamanda bir Oscar ve bir Altın Küre ödülü sahibi. İtalyan kültürü hayranı olan çocuk İtalyanca öğrenir, İtalyanca şarkılar dinler. İtalyan sporcuların hayranı olur hatta okuldaki İtalyan bir değişim öğrencisine, Katarina’ya aşık olur ve hatta serenad yapar. Kasabalarına İtalya’dan bisiklet yarışçıları gelir. Sonuç olarak tüm bu olaylar öncelikle Dave Blaze’in hayatını, sonra da bu 79 yapımı filmi oluşturur.

Dinlemeden Geçmeyin: 

Felix Mendelssohn – Symphony No. 4 in A major,

Op. 90 “Italian” – I. Allegro vivace, 

Enrico Caruso – M’appari’ tutt’amor

9-Field Of Dreams

field_of_dreams 

Düşler tarlası… Kevin Costner’ın canlandırdığı esas karakter bir çiftçidir. Gaipten sesler duymaktadır ‘’Tarlanı beyzbol sahasına çevir’’ diye. Sonra tarlada sporcuların hayaletlerini görünce ciddi ciddi tarlasını beyzbol sahası yapar. En iyi film dalında Oscar adayı olmuştur. Umut duygunuz körelmişse, hayallerinizle duvarlar örüldüyse aranıza,  içinizdeki sönmüş ışığı parlatacak ve muhteşem bir tat bırakacak bir film.

Dinlemeden Geçmeyin: 

Duke Ellington – Lotus Blossom,

The Doobie Brothers – China Grove, 

Lovin’ Spoonful – Daydream,

Willie Nelson – Crazy