En Tarz Mekanlar Vol.2: No 41 Coffee

214

“Bu dünyada iki tip insan var; gerçek kahve sevenler ve ilginç ismi olan cins içecekleri sevenler.”

(If I Stay,2014)

Geçtiğimiz hafta yeni yeni ortaya çıkan ve hızla yayılan butik kahve konseptinin ilk isimlerinden birisini ziyaret ettim. No 41,  Abbasağa parkı civarında geçtiğimiz nisan ayında açılmış. Sahibi kahveye gönül vermiş iki yakın arkadaş, Kazım ve İbrahim. Kazım bey, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. İki arkadaş, mezun olduktan sonra hayallerinin peşinden gidip No 41’e hayat vermişler. Mekânları da kendileri kadar sıcak ve samimi. İsmini de bulunduğu 41 numaradan alıyor.

Menüleri hemen duvarda asılı duran kara tahtada yazılı. Bilindik kahvelerin yanı sıra özel yöntemler ve ilginç düzeneklerle hazırlanan oldukça lezzetli kahveler de mevcut. Örneğin Cortado; Cappuccino’ya benziyor, ancak sütü ona nazaran hafifletilerek kahvenin tadı öne çıkarılmış. Benim seçimim olan Cold Brew ise kimya deneylerini andıran bir düzenekte buz kullanılarak 12 saatte demleniyor.

No_41_coffee

Demlendikten sonra mantar tıpalı küçük şişelerde dolapta muhafaza ediliyor ve yine buz ile tüketiliyor. Soğuk, sert oldukça lezzetli bir kahve. Damak tadına göre suyla seyreltilip de tüketilebilir.

No_41_coffee

Elbette kahve içip yanında tatlı yememek ayıp olur diyor, bir de enfes tatlıların arasından tiramisu seçiyorum. Bu arada çok tutulan tatlılarının başında nutellalı kek geliyor. Daha önceki gidişimde deneyimlediğim güzel bir tat. Isıtıldıktan sonra yemenizi şiddetle öneriyorum.  Tiramisunun kremasını biraz ağır buldum, kahvenin sertliğiyle birleşince biraz fazla geldi. Daha hafif bir kahveyle oldukça uyumlu olabilir.

Muhabbet arasında beherglas ve damlalık dikkatimi çekiyor, soruyorum. Kazım bey, yeni bir kahve çeşidi üzerinde çalışıyormuş. Beherden aldığı kahveyi damla damla bardağa aktarıyor. En kısa zamanda uğrayıp yeni kahveyi de denemek gerek.

No_41_coffee

Mekan küçük ancak ferah, ahşap çerçeveyle çevrili kırmızı tuğla, duvara iki fincan yarısı duvarın içinde kalmış efekti verilerek yapıştırılmış. Tavan yeşil ve kırmızı renkte boyanmış. Çeşitli ülkelerin kahve çuvalları estetik şekilde mekanın çeşitli yerlerine konumlandırılmış. Kapıdan girince hemen karşıda asılı duran bisiklet de ayrı bir etki bırakıyor insan üzerinde. Ayrıca her alışverişinizde verdikleri bisikletli kartı biriktirmeyi unutmayın, bir sonraki kahveniz ikramları olabilir.

No_41_coffee No_41_coffee

No_41_coffee

Kazım Bey’e de söylediğim gibi, mekanın çok bilinmemesi  benim yararıma ancak böyle bir mekanın bilinmeden kalması da imkansız. Eğer hala No41’e uğramadıysanız en kısa zamanda yolunuzu düşürmeye bakın.

Adres: Abbasağa Mah. Yıldız Cad. No41/B Beşiktaş

Tel: 0(212) 259 98 15