En Tarz Mekanlar Vol.4: Küçük Kurabiye Dükkanı

196

Soğuk kış günlerinde yağan sağanak yağmurdan nefret etmeyip aksine yağmur damlalarını görünce mutlu olanlardan mısınız? Ya da en sevdiği renk pembe olan pastel tonlardan vazgeçemeyen arkadaş grubunun o romantik şirini misiniz? O zaman kesinlikle Küçük Kurabiye Dükkanı’na uğramalısınız! Cihangir’de bulunan adı gibi küçücük olan kurabiye dükkanına girer girmez sizi karşılayan koku Eda Hanım’ın gülen yüzü ile birleşince mekan size annenizin kurabiye kokusuna ek olarak yanağınıza öpücük bırakarak uyandırdığı cumartesi sabahlarına benzer bir his yaratıyor.

küçük_kurabiye_dükkanı

Hemen kapının karşısındaki sobanın üzerinde duran kurabiyeler ve yılın -bana göre- en güzel zamanı olan yılbaşından hemen sonra gittiğimiz için etrafta bulunan süsler ile karşılıyor mekan sizi. Bir tanesi dört kişilik, bir tanesi iki kişilik olmak üzere iki tane masanın bulunması insanların burayı oturmak için değil de kurabiyeleri alıp gitmek için kullandığı gibi bir izlenim çiziyor, elbette ki biz oturduk çünkü böyle şirin mekanları gördüğüm zaman dünyanın en mutlu insanlarından birine dönüşüyorum, sadece kurabiyemi alıp gidemezdim.

küçük_kurabiye_dükkanı

Görmüş olduğunuz portakallı kurabiye. İçinde tarçın veya portakal olan hiçbir şeye hayır diyemeyen benim için en ideal seçimdi, yine de birkaç ay önce uğradığımda yediğim marmelatlı kurabiyeleri de şiddetle öneririm. Onlara soracak olursanız ve gittiğimizde hazırlanan siparişlere bakacak olursak elmalı kurabiyeleri baya bir meşhurmuş, elmalı kurabiye sevmediğim için deneyemedim fakat Güzin Teyze’nin elinden çıkan bir şeyin tatsız olacağını düşünmüyorum, öyle şirin bir yer işte.

küçük_kurabiye_dükkanı

Eğer daha önce bu şirin dükkana uğrayıp kurabiyelerinden tatmadıysanız Taksim’e bir uğradığınızda yönünüzü Cihangir’e yarım saatliğine de olsa çevirmenizi öneririm. İstiklal Caddesinin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaştıkça bu yazıda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Eğer uğramaya karar verirseniz Alman Hastanesini geçtikten sonraki ilk aradan dönün yirmi-yirmi beş adım adım attıktan sonra ilk sağa girdiğinizde küçük olsa da şirinliği ile hemen kendini belli eder. Bir de benim gibi çilek aşığı iseniz çilekli kek varsa almadan çıkmayan derim.

Kurabiyenin yanı sıra organik ürünler de barındırıyor dükkan; sirke, salça, kantaron yağı ve pekmezler raflarda sizleri bekliyor. Bir dahaki gidişimde reçellere göz atmayı aklıma koydum ben. Hepinize bol lezzetli günler ve iyi haftalar.

küçük_kurabiye_dükkanı küçük_kurabiye_dükkanı

Cihangir Mah. Oba Sok. 5/A

0212 243 1018