En Tarz Mekanlar Vol.5 : Gran Karaköy

240

Bu hafta dillerden düşmeyen; bloggerların tapınağı Karaköy’e indim, elbette sizler için. Birbirinden nezih, değişik konseptlere sahip lezzette sınır tanımayan Karaköy mekânlarının arasından daha önce uğramadığım Gran Karaköy’e lezzet dolu bir ziyaret gerçekleştirdim.

Gran_karaköy

Gran, Karadeniz bölgesinde akşamları çay içip muhabbet etmek için toplanılan sosyal alan anlamına geliyormuş. Sohbet, samimiyet haliyle had safhada. Gran Karaköy’de adının hakkını tam anlamıyla veren bir yer. Öyle ki bir hafta içerisinde ikinci kez gittim.

Muhitin komşusu olan Gran, küçük ve rahat bir mekân. Garsonları oldukça nazik ve güler yüzlü. Servisi de mekânın yoğunluğuna göre gayet hızlıydı.

Gran_karaköy

Kapının önünde dış bahçe diyebileceğimiz alan ısıtıcılarıyla üşümeyi engelliyor. Havaya aldırmadan içeride olduğunuz kadar rahat oturabilirsiniz.

Gran_karaköy

Girişte kapının hemen solunda açık mutfak ve kasa bulunuyor. Sağdaki meşrubat dolabıyla giriş ve mutfak bir arada tutulurken masalardan ayrı bir alan hissi kazandırılmış. İçeride dört masa bulunuyor. Bir duvara yerleştirilen boydan boya geniş ve rahat oturma alanı iki masayı barındırıyor. Kalabalık grupları kaldırabilir.

Gran_karaköy

 

Tuğla duvarların arası doldurulmuş ancak tuğlalar açıkta, tavandan sarkan ve mekânlarda sıkça rastladığımız aydınlatmaların kabloları saklanmak yerine estetik bir görünüm kazandırılmış. Duvarın büyük bir kısmını kaplayan ayna ve camlar mekânın küçüklüğünü gizleyerek ferahlatıyor.

Gran_karaköy

 

Şahsen söylemeliyim ki kitap rafı olarak kullanılan boruları ve Ying-Yang tablosunu çok beğendim.

Gran_karaköy

Gelelim menüye; az önce söylediğim gibi ilki kahvaltı amacıyla olmak üzere bir haftada iki kez uğradım Gran Karaköy’e.  Kahvaltı menüsü temel kahvaltılıkların yanında isteğe göre menemen ya da sahanda yumurta ile geliyor. Gayet besleyici ve doyurucu. Çay alıştığımız üzere sınırsız. Üzerine içilen Türk kahvesinin zevkinden bahsetmiyorum bile.

Gün içerisinde yemek için uğrayacak olursanız Gran Burger’ı tavsiye ediyorum. Yine menüde gözüme çarpan Izgara Ev Köftesini de deneyebilirsiniz. Tatlıları tamamen el yapımı ve günlük olarak yan taraftaki depolarında yapılıyor, her daim taze.

Doğum günü pastası siparişi de alıyorlarmış. Bu da doğum günleri için ideal hale getiriyor mekânı. Çilekli Truff Pasta görüntü itibariyle tükürük bezlerinizi kontrolsüz biçimde salgılamaya itebilir. Mevsimi olmaması nedeniyle çileklerden beklentim yoktu ama kokusu ve tadıyla mevsiminde bir çileği aratmadıklarını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Yine tiramisu hafif ve lezzetli.

Ve son olarak, eğer hala uğramadıysanız yolunuzu Gran Karaköy’e en kısa zamanda düşürmeye bakın.

Adres: Kemankeş Mah. Odun Meydanı Sok. No: 2B

Telefon: 0 (212) 244 4544