Facebook’tan Dijital Miras Uygulaması!

271

Facebook bugün yeni bir özelliğini daha duyurdu! Bu özellik sayesinde siz öldüğünüzde (Allah korusun) hesabınızın yaşaması mümkün olacak. Facebook kullanıcılarına öldükten sonra bir miras kişisi seçerek ölen kişinin hesaplarını yönetmelerini sağlıyor. Bir nevi anma hesabı olarak sizi yaşatmayı hedefleyen Facebook’un bu yeni özelliği Türkiye’de nasıl bir etki bırakacağı konusunda yoğun şüphelerim var.

facebook-dijital-miras-ahmet-bintas-sosyal-medyaPeki bu yeni gelen özelliğe bakıcak olursak; kişi öldüğünde bunu önce facebook’a haber vermeniz gerekiyor ve artık hesabı bir anma hesabı haline getirmenizi sağlamış oluyorsunuz. Böylelikle hesapla ilgili olarak zaman tünelinde kişisel bir mesaj paylaşmanızı sağlıyor. Burada kişiyle ilgili cenaze (anma) törenini duyurmanızı gerçekleştirmenizi hedefliyor. Hesabın profil resmini ve kapak fotoğrafını güncellemenize de olanak sağlıyor. Yeni arkadaş isteklerini de yanıtlamanız mümkün olacak. Eski paylaşım ayarlarınızın düzenlenmesine izin vermiyor oluşu birkaç şüpheyi de beraberinde getirir diye düşünüyorum.

En çok sorulacak olan sorulardan bir tanesine de çok güzel bir cevap verdiğini düşündüğüm en iyi özelliği daha önceki mesajlarınıza vasiyet ettiğiniz kişinin ulaşamıyor olması.

Bu özellikleri sağlarken size hesabınızı vefat ettikten sonra silinmesini de sağlıyor demekte gerekir. Hesabınızı vasiyet etmediğinizde silinmesini talep edebiliyorsunuz.

Tabi bu özelliğin ülkemize gelmesi durumunda tartışmaların olacağı aşikar. Merakla bu uygulamanın gelmesini bekliyorum. Büyük olasılıkla vasiyetime facebook profilimi de dahil edeceğim :)

AHMET BİNTAŞ