Moda’nın Sosyal Medyadaki Gücü Adına!

212

Şimdiye kadar moda üzerine binlerce söz söylendi yazıldı, hatta yazdık.  Asıl değinmek istediğim modayı takip etmediğimizi, kendimize yakışanı giydiğimizi söylesek de, binlerce dış uyaranın etkisinde kalıyoruz .Yani markaların.

Şöyle bir sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğinizde , belki de o markayı satın almadığınıza rağmen bile neden ve kaçını takip ettiğinizi düşündünüz mü? Ben Facebook haber listemde her gün onlarca moda markasını beğenen, satın aldığını ürünü tweetleyen ve instagramda paylaşan arkadaşlarıma şahit oluyorum. Belki sadece beğendikleri markanın haberlerine daha hızlı ulaşmak için, belki de markaya olan bağlılıklarını göstermek ve ilham almak içindir. Sebepleri tartışılır. Yani her ne kadar modayı takip etmediğimizi söylesek de geniş açıdan baktığınızda işlerin öyle olmadığını görme ihtimaliniz yüksek.

social media and fashion

Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Pinterest veya kullandığınız diğer sosyal ağlarda kaç moda markasını takip ettiğiniz saydınız mı hiç?

fashion-magazine

Şahsen ben sosyal medya ağları ön planda olmadan önce  en az bir tane moda dergisi alırdım. Çünkü trendlerden, stillerden haberdar olmak için en iyi yol buydu. Oysa şu anda sevdiğiniz markaların yeni koleksiyon ve kampanyalarını hızlı bir şekilde öğrenebileceğiniz bir platform bulunuyor. Artık dergiler dahi dijital ortamda ,tabletlerde. Hatta çok kısa bir süre önce bu konudaki farkındalığımın yükseldiğini hissettim.

fashion instagram

 

X bir markadan yaptığım alışveriş sonrasında, markanın kataloğunu alacakken sonrasında ‘ya da instagramdan incelerim, hem yorumları da okurum daha sağlıklı olur’ diye düşündüm. Yani olay sadece görselini beğenme meselesi de değil. Tüketici ya da x kişilerin yorumları da o ürüne bakışınızı değiştirebiliyor.

Yine hiç bilmediğim ve bir şekilde instagram’da takibe aldığım butiğin, kendi sayfasında ürünü beğenip, yerine gidip satın almışlığım da var. Hal böyle olunca dedim ki, sosyal medyanın gücüne bak sen! Ciddi bir pazarlama platformu. Özellikle moda endüstrisi için olmazsa olmaz hale gelen instagram en etkilisi. Bunda siğer sosyal ağlara göre görsel odaklı olmasının payı büyük. Tasarımcılar ve markalar için bir vitrin konumunda. Üstelik ‘hashtag’ yani fotoğrafların etiketlenmeleri sayesinde tüm dünyaya ulaşabiliyor ve ayrıca başka kişilerin ve markaların stillerini de görüp ilham alabiliyorsunuz. Ve yine markalar  ve tasarımcılar açısından bakacak olursak tüm bunları ücretsiz olarak yapıyor olmanız.

luxury-brands-on-social-media

Zaten  markalar da  bunu fazlasıyla farkındalar ve bunun için ciddi çalışmalar yapıp bütçe ayırıyorlar (facebook ve twitter reklamları gibi). Markalar sosyal medya hesapları sayesinde hedef kitleleriyle interaktif iletişim kurabiliyor ve bu sayede tüketiciyle arasındaki mesafeyi azaltarak  ‘ulaşılabilirliği’ artırıyor. Üstelik bu hesaplar, ürünler ve servis hakkında anında geri bildirim alabilme açısından yararlı bir araç. Tabii diğer reklam mecralarında göre de daha yine bir takım zorlukları da var. Tüketicilerin ihtiyaçlarına anlık cevap vermek, kriz yönetimi yapmak vs. titizlik gerektiren bir durum. Özellikle bir olumsuzluğun saniyede milyonlarca kişiye ulaşabileceği düşünülürse… Fakat pozitifliği yani getirisi, diğer reklam araçlarına göre daha etkili olduğu düşünülürse; bu kriz kısmının negatifliğini pek de görmeyebiliriz.

 

Markaların sosyal medya kullanımlarını daha net görmek adına, yapılan araştırmaya göre yaklaşık rakamları paylaşacak olursak, top 10 listesine göre :

social media and fashion

Neden kullanıcılar Facebook da bir moda sayfasını beğeniyorlar?

 

sosyal-medya-ve-moda

 

Son olarak blogger’lara değinmeden geçmeyeyim.Zira onun da etkisi bir hayli büyük.Tanıtım ve reklamları için manken ya da sanatçılarla çalışan şirketler artık farklı yöntemlere de başvuruyorlar. Blogların hayatımıza girmesiyle ünlü bloggerlarla işbirlikleri yapılıyor ve her ülkede kendine bir sosyal medya temsilcisi seçen markalar  ‘ulaşılabilir’ kavramını daha çok hissettiriyor. Yani markanın iş birliği yaptığı blogger ne giyiyorsa o olay oluyor, kitleleri peşinden sürüklüyor. Tabii söz ettiğimiz bloggerlar genelde seçilmiş  ve zaten milyarlarca takipçisi olan kişiler oluyorlar.

fashion bloggers

Sözü daha fazla uzatmayayım. Moda, sosyal medyayı bir keşfetti pir keşfetti. Ve farkındayız ki moda, artık sosyal medyada da moda… 

fashion-and-social-media