Fashion Tips Vol.2

Fashion Tips Vol.2

193

cara-delevingne_9 (1)

 

Yazar : Aycan Çiftsüren

Kötü giyinmek hakkında ne düşünüyorsunuz? 21.yy da bir insan kötü ve zevksiz giyiniyorsa bu kesinlikle onun suçudur. Çünkü artık güzel giyinmek için pahalı şeylere gerek yok. Tabii ki zevkler ve renkler tartışılmaz, ancak söylemek istediğim; hepimiz dışarıda yürürken ‘bu nedir ya?’ dediğimiz durumlarla karşılaşıyoruzdur. Bazen de kendimizin asla giymeyeceği tarz bir şeyi gördüğümüzde ‘ama ona yakışmış’ dediğimiz de oluyordur.

tumblr_m48o6bSXam1r146bwo1_500

 

Eski çağlardan beri giyinmek, iyi kokmak yani kısacası iyi görünmek önemlidir. Düşünsenize padişahlar için halvete gidecek olan kadınlara yapılan hazırlıklar bile bunların göstergesi. Türkiye, artık moda dünyasında sağlam bir yere sahip. Ama üzücü ki bunun değerini yeterince bilmiyoruz.

coco_chanel

 

Evet dünya üzerinde klasikler vardır. Fransız modası gibi. Fransızların moda ile ilgili burun büyüklüklerini kendileri bile kabul ediyorlar. Peki, haksızlar mı? Sizlere kanıt sunmam gerekirse düşünmeden bile cevap verebilirim : ‘Coco Chanel’.

tumblr_mb0j6dcKzq1r97rxko1_500 tumblr_mn0c4hXxcq1spbt6eo1_500

 

Bir de günümüz modasında Amerikan tarzı çok yaygın. Amerikan tarzının dünyaya bu kadar yayılmasının en büyük nedeni kuşkusuz filmler ve sosyal medya. Amerikan modasını ben de seviyorum. Takılar, mini kotlar, ayakkabılar, kısa ya da asimetrik t-shirtler… Bu liste uzar gider.

tumblr_m5itv5gbkw1rpjqsco1_500 img-thing zoe-saldana-stylechi-best-looks-red-carpet-graphic-print-blue-grey-charcoal-shorts-blazer-suit-white-v-neck-t-shirt tartan-talco-shirt-jean-bershka-shorts-v-neck-asos-vest-blue-zara-heels_400

Benim parmak bastığım nokta ise, her ülkenin kültürel yapısı, gelenek görenekleri vb. vardır. Ve bizler Türkiye’de yaşıyoruz. Marjinal olmak uğruna yüzyılın ‘best clown’u seçilebilirsiniz. Türkler ne der bilirsiniz ‘herşeyin azı karar çoğu zarar’. Yani V yaka t-tshirt, şık bir kolye, kot şort, yazlık ayakkabı ve bilekliklerinizle hem tatlı ve hem şık olabilirsiniz. Ancak kendinize 2 beden küçük V yaka t-shirtle her yeriniz patlayacakmış gibi dururken işler değişebilir. Bu sefer bakışlardaki tuhaflıkla karşılaşınca suçu kendinizde aramalısınız. Çünkü moda da tarih gibi bulunduğu yer, zaman ve topluma göre değişir.

YORUM YOK

CEVAP VER

five − two =