FIFA World Cup 2014 Yeni Başlayanlar İçin Dünya Kupası

172

2014_Dünya_Kupası_Logo

1930 yılından beri her 4 yılda bir neredeyse tüm dünyadaki erkek populasyonunu esir alan Dünya Kupası 12 Haziran’da Brezilya’da görkemli bir açılış töreni ile başladı.

Fifa World Cup began with a gorgeous openning ceremony on 12th June in Brazil and it continues to capture the men population all around the world  in every 4 years  since 1930.

Açılış töreni gerçekten göz kamaştırıcı. Brezilya’nın doğal güzelliklerinin yanında Brezilyalıların yaşam biçimlerinin resmedildiği koreografi renkli, canlı ve kesinlikle ilham verici.

Openning ceremony was really glamorous. The choreography  portrayed the natural beauty of Brazil and the life styles of Brazilians. It was colorful, lively and totally inspiring.

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (8)

 

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (10)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (12)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (11)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (9)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (7)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (6)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (4)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (2)

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures

 

Dünya Kupası için sadece erkekleri ilgilendiren maçlar dizisi olarak bahsetmemek gerekir tabii ; kadınlar, erkekler, çocuklar, yetişkinler, herkes ülkesini desteklemek için stadlara akın ediyor ya da ekranlara kilitleniyorlar.Söz konusu ülkesinin renklerini desteklemek olunca sanırım herkes futbol fanı olabiliyor.

Actually World Cup is not series of soccer games which appeals to only men. Women, men, kids and adults, literally everbody raids to the stadium or be locked up into TV screens to show their supports to their countries. When it comes to colours of their countries, everyone can be a soccer fan.

Yani desteklediğiniz takımın renklerini ve formalarını aktif spor parçalarla giyerek sıcak yaz günlerini esir alan Dünya Kupası ateşini siz de hissedebilirsiniz.

So, you can feel the World Cup fever by wearing the  jerseys with the active sportswear products.

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (5)

Fifa Dünya Kupası maçlarında ülkelerin milli takımları önce 4’erli gruplar halinde eşleniyor. Grupların galipleri çeyrek final, yarı final ve finale çıkmaya hak kazanmak için oynayacaklar.

First, every 4 of National Teams pairs as a group in the Fifa World Cup games. Winners of the groups will play quarter final, semifinal and final games. 

Türk Milli Takımı ne yazık ki bu sene Dünya Kupası maçlarına katılamıyor. 2002 yılında Türkiye’nin Dünya 3.sü olduğu zamanlara özlem duymaya devam ediyor ve 4 sene sonrası için hala umut ediyoruz. Kırmızı – beyaz yüz boyalarımızı ve tezahüratlarımızı çok özledik!

Unfortunately, this year Turkish National Team couldn’t attend the World Cup . We miss the times when Turkey was the 3rd best team in the world in World Cup 2002 and we still have hope for 4 years later. We  miss our red-white facial paints and the cheers!

World-Cup-2014-Opening-Ceremony-Pictures (3)

 

Pitbull, Jennifer Lopez ve Claudia Leitte’nin seslendirdiği Dünya Kupası şarkısı We Are One ( Ole Ola) şarkısını ayrı bir beğendim. Sanırım bir süre obsesif bir şekilde dinleyeceğim.

I really like the World Cup song We Are One ( Ole Ola) which is sung by Pitbull, Jennifer Lopez and Claudia Leitte. I think  I’ll obsessively listen it for a while. 

 

Görsel Kaynak / Visual Source : Getty Images