Giyimin Seni Ele Veriyorsa

251

Dışarı çıktığım zamanlarda bazen insanların kıyafetlerini inceliyorum. Kıyafet diyorum ama benim için kıyafetin anlamı karakter oluyor. Mesela kırmızı kazak giyinmiş bir kız görünce içimden derim ki bu kız kesinlikle enerjik biri. Sende öğrenmek ister misin gerçek ruh halini?

Siyah

siyah

Gücü ve soyluluğu çağrıştıran bir renktir. Siyah rengi seven insanlar genellikle özgüveni yüksek, azimli ve kararlı kimselerdir. Kendi kararlarını kendileri vermek isterler.

Mavi

f06a0a3dab418c2583edbd61e6c6c397

Mavi gökyüzü ve deniz; özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu ifade eder. Mavi rengi seven insanlar genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.

Yeşil

page

Yeşil, insana huzur verir ve rahatlatır. Umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Yeşil rengi seven insanlar genellikle üretken, çevresiyle uyumlu, içten ve doğayı seven insanlardır.

Mor

839939454d7beafcd6e77a1b89ab8aeb

Mor rengi seven insanlar genellikle, ruhsal dünyası ön planda olan, ağır başlı ve asil ruhlu kişilerdir. Duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri daha fazladır.

Pembe

bc18cd647f06f4956df1a453ee3c58e1

Neşe ve mutluluk veren bir renk olan Pembe aynı zamanda hayallerin ve aşkın rengidir.
Pembe renk, kişide olumlu duyguların oluşmasına yardımcı olur. Pembe rengi seven insanlar, ki bunlar genellikle kadınlardır, duygusal, neşeli, sorumluluklarının bilincinde ve biraz ürkektir, fakat çekingenliklerini fazla belli etmezler.

Turuncu

turuncu

Turuncu dışa dönük, heyecan ve mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Turuncu rengi seven insanlar genellikle dışa dönük, hareketli, neşeli ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Bazen de gösterişe yatkınlık, sürekli haklı olma ve üstün gelme isteği görülebilir. İnsanı yaşama motive eder.

Lacivert

10f0db4eccde62379e81fb279f7e4b1c

Lacivert giyen kişiler de kendilerini daha inandırıcı ve karizmatik hissederler. Aynı zamanda, fazla göze batmayan bir renk olduğu için toplum içinde çok göze batmak istemeyenler de laciverti tercih edebilirler.

Kahverengi

broen

Kahverengi giyen insanlar özellikle toplum içinde rahattırlar. Karşısındaki insanda da resmiyetten uzak, rahat bir havaya neden olur. Kahverengiyi seven insanların tenleri genellikle hassas ve duyarlıdır. Kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık ortamlara ihtiyaç duyarlar.

Oskar Knepper, Directeur van Rockstart

Kahverengiyi tercih eden erkeklerin davranışları, yaşayışları ve giyinişleri sadedir . Hayatta çok çabuk tatmin oldukları için pek fazla para harcamazlar . Kahverengini tercih eden kadınlar ise, geniş hayal gücünden uzak ve metodik olurlar. Daima doğruyu sevdikleri için zararsız bir yalan söylemekten çekinirler.

Gri

fd12b47642151cd08dce1c13bfbba6a9

 Gri rengi seven insanlar genellikle olaylardan uzak durmayı ve karışmamayı tercih ederler. Kuralcı, tutucu ve hareketsiz yanları ağır basabilir. Karamsarlık ve içe kapanıklığa da neden olabilir.

05872db7ae2c33a76413403b85ce6516

Sarı 

sarı

Morali bozuk olan kişiler, sarı rengin hakim olduğu ortamlarda kendilerini gevşemiş, hafiflemiş hissederler.

Beyaz

beyaz

 Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir. Fazla şaibeli olanların, beyaz ağırlıklı kıyafetleri seçmelerinde yarar var. Nazik, yumuşak, alçakgönüllü ve asil bir renktir. Beyaz renk merkezi düzenli çalışan kişiler son derece adil, iyilik sever ve toleranslı kişilerdir.

Hazırlayan: Selen Danacıoğlu

Kaynak :

http://www.uix.com.tr/ui-designer-ux-designer-ui-designer-ux-designer-ux-designer-renklerin-anlamlari-ve-tasarima-etkileri-2-sayfa-28.html

http://www.grafikerler.net/renklerin-dili-t2525.html