Harçlar Geri Geliyor!

313

Üç yıl önce kaldırılan üniversite harçları, okulu zamanında bitiremeyen öğrenciler için ‘katlanarak’ geri dönüyor.

YÖK’ün 2013’te getirmeye çalıştığı ancak harç karşıtı öğrenci eylemleri nedeniyle ertelemek zorunda kaldığı ‘Katlamalı Harç Sistemi’ bu bahar döneminde uygulamaya konuyor.
sistem, iptal edilen maddeler ve farklı uygulamalarla yeterince karışık, öğrencilerse eğitimde paralı sisteme geçişin yeni bir adımı olduğu görüşünde.

SİSTEM NEYİ İÇERİYOR

Harçların katkı payı adı altında dönüşü yeni değil: YÖK bunu 2012’de de denemiş ancak gelen tepkiler üzerine ertelediğini açıklamıştı. Bazı üniversiteler güz döneminde bu uygulamayı devreye soksa da henüz tüm üniversitelerde hayata geçmiş değildi.
Ancak yarıyıl tatilinin ardından dönem kayıtlarının yapılacağı okullarda ‘ceza niteliği’ndeki katlamalı harç uygulaması birer birer duyurulmaya başladı.

1000 TL’Yİ GEÇEN RAKAMLAR SÖZ KONUSU

Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse; bir mühendislik fakültesinde belirlenmiş katkı payı ücreti 193 TL olduğunda bir kredinin ‘fiyatı’ da ortalama 6.45 TL’ye denk düşüyor. Okulu uzattığı için katkı payı ücreti ödemek zorunda kalan öğrenci, bir de örneğin beş kredilik ders başına yaklaşık 49 TL ödemek zorunda kalacak.

Birinci öğretimde okulu uzatanların yanında uzatmasalar dahi ikinci öğretim, açıköğretim, uzaktan eğitim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, yabancı öğrenciler sistemin mağdur ettiği kesim olacak. Mühendislik, tıp, güzel sanatlar fakülteleriyse ders ücretlerinin en yüksek olduğu fakültelerden.

YÖK BAZI MADDELERDE İNSAFA GELDİ

Bununla birlikte, YÖK 6569 Sayılı Kanunun 29.maddesi ile 2547 Sayılı Kanunun 46. maddesinde yaptığı değişikle ‘az da olsa’ insafa gelmiş denebilir.
Zira değişiklikler öncesinde YÖK, aynı dersi üç kez alan öğrencilerden kredi başına yüzde 50, dört sefer alan öğrencilerden yüzde 100, beş sefer ve üzeri alan öğrencilerden ise yüzde 300 daha fazla katkı payı ücreti alacaktı.
Hatta sadece okulu uzatanlar değil, normal eğitim süresi içinde olan öğrenciler dahi bir dersi üç kez alıyorsa dersin bedelini ödemek zorunda kalacaktı. Gelen tepkiler üzerine bu uygulamadan cayan YÖK ‘katlamalı harç uygulaması’nı ‘hafifletti’.

AYNI KABUS BİRÇOK ÜNİVERSİTEDE

Katlamalı harç uygulaması öğrenciler için bir ‘kabus‘u aratmıyor. Henüz kamuoyunda çok gündeme gelmemesi, üniversitelerin yarıyıl tatilinde olması, her üniversitenin farklı zamanlarda kayıt sistemlerini açıklaması öğrencilerin birçoğunun durumdan haberdar olmamasının sebepleri arasında.
Haberdar olanlar ise duruma fazlasıyla tepkili. Geçtiğimiz hafta uygulamanın duyurulduğu Uludağ Üniversitesi’nde yarıyıl tatiline rağmen şimdiden 4000’e yakın imza toplanmış durumda.

Kaynak: Sözcü

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.