Moda Dünyasının Anarşist İsmi: Hedi Slimane

257

Benim en sevdiğim bölüm olan Anarşist Moda çatısı altında bir isimden bahsedeceğim size. Tasarımlarıyla, yaptıklarıyla, düşünceleriyle fark yaratan bir isim; Hedi SLIMANE!

hedi_slimane

Hedi Slimane için yazmaya başlarken tüm bildiklerinizi unutun dersem abartmış mı olurum? Kesinlikle hayır!

1997’de kariyerine Yves Saint Laurent erkek koleksiyonlarını tasarlayarak başlayan ardından 2000 – 2007 yılları arasında Dior erkeği için hazırladığı tasarımlarla yıldızı parlayan bir tasarımcı.

Moda dünyasında öyle bir devrime yol açtı ki sektörün ünlü isimleri ‘ondan önce ondan sonra’ kavramını kullanmaya başladı. Siyah dar takım elbiseleriyle moda dünyasını derinden etkileyerek devrime yol açtı. Androjen kavramını moda dünyasında üst sıralara taşıyan tasarımcının ultra-modern tasarımları bir anda tüm dünyada büyük ilgi uyandırdı. İnce kravatlı takım elbiselerle rocker bir stil benimseyen Slimane sayesinde kadınlarda erkeklerin koleksiyonundan parçalar çalma isteği uyandı. Öyle ki; Lagerfeld ve Gaultier gibi efsane modacılar da kendisinin büyük takipçilerinden olmuştu. Skinny takımları erkek literatürüne sokan tasarımcı o kadar çok beğenildi ki zamanında oldukça kilolu olan endüstri devi Karl Lagerfeld onların içine girebilmek için 40 tan fazla kilo verdi.

Bütün erkek giyiminin tarihini değiştiren tasarımcı, aynı zamanda profesyonel bir fotoğrafçı. Nisan 2002 de CFDA Uluslararası Tasarımcı Ödülü’nü bir erkek giyim koleksiyonuyla kazanan ilk tasarımcı olarak tarihe geçen Hedi Slimane ödülünü ise giydirdiği David Bowie’nin elinden aldı.

hedi_slimane

2007’de Dior’la arasında çıkan anlaşmazlık üzerine tasarımcı görevinden ayrıldı; “İlerlemek ve kadın koleksiyonları hazırlamak istiyordum” diye açıklamıştı Le Monde gazetesine. Dior’dan ayrıldığında herkes O’nun kendi markasını kuracağını ya da başka bir markanın başına kreatif direktör olarak geçeceğini düşünüyordu. Fakat O kariyerine fotoğrafçı olarak devam etmeyi seçti. İsmi hem YSL hem de Dior için anılan Hedi Slimane bu kararını şu sözlerle açıklamıştı;  “Tasarım yapmayı çok seviyorum ancak söz konusu büyük moda evleri olunca tasarımın dışında çok fazla konu oluyor.”

O dönemde Hedi Slimane, Yves Saint Laurent’ı elinde tutan ve Tom Ford’dan sonra 2000 yılında kendisinin peşinde koşan Gucci Group’un kendi markasını finanse etme önerisini geri çevirdi.

Slimane, bugün dahi yaşamına ve çalışma hayatına devam ettiği Los Angeles’a taşınmadan önce kültürel havasını çok sevdiği Berlin’e vakit buldukça kaçmaya başladı ve kendisini fotoğrafçılık, mimari ve çağdaş müziğe adadı. Siyah-beyaz portre fotoğrafları üzerine çalışan tasarımcı, sergilere konuk oldu ve arasında İngiliz rock müziğin dönüşünü konu alan Stage’in de bulunduğu kitaplar yayınladı.

Paris Fashion Week başladığı günlerde YSL’ın Stefano Pilati ile yollarını ayıracağı kesinleşti ve sonunda açıklanan isim kimse için sürpriz olmadı: Hedi Slimane. Christian Dior Monsieur ibaresini Dior Homme’a dönüştüren Slimane, Yves Saint Laurent’daki atamasıyla beraber markanın ismini Saint Laurent Paris’e çevirdi.

hedi_slimane

Slimane yine fotoğraf aracılığıyla Saint-Laurent’in ilk görselini sundu; Saint Laurent Paris yazısının eşlik ettiği sırttan görünen genç ve dövmeli bir androjen…

saint_laurent

Saint Laurent, yeni ‘Psych Rock’ koleksiyonunun lookbook fotoğraflarını geçtiğimiz günlerde moda tutkunları ve otoritelerin beğenisine sundu. Tabii ki yaratıcı yönetmen Hedi Slimane imzalı koleksiyona siyah-beyaz fotoğraflar çekilmiş. Ve öncelikli olarak göz alan işlemeleri, baskın aksesuarları, deri kullanımı, rock starlarınınkini andıran yaratıcı kesimleri, püskül ve saçaklarıyla dikkatleri çekiyor.

Saint Laurent Psych Rock koleksiyonundaki birbirinden şık ve gösterişli kıyafetlere şöyle bir göz atalım isterseniz.

saint_laurent_psych_rock_2015 saint_laurent_psych_rock_2015

saint_laurent_psych_rock_2015 saint_laurent_psych_rock_2015

saint_laurent_psych_rock_2015 saint_laurent_psych_rock_2015

saint_laurent_psych_rock_2015 saint_laurent_psych_rock_2015