İKBU’dan Eğlenceli Kütüphane!

478

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Çocuk Üniversitesi “Eğlenceli Kütüphane Projesi” adı altında bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. Bu projeyle çocuklara okumayı sevdirmek ve okumayı bir alışkanlık haline getirmeyi amaçlayan İKBU Çocuk Üniversitesi, İsa Yusuf Alptekin İlkokulu’nda bir kütüphane kuruyor.

Proje kapsamında ilk olarak İsa Yusuf Alptekin İlkokulu’nda kütüphane için ayrılmış odanın fiziki şartları, okul yetkilileriyle işbirliği içinde öğrencilerin orada vakit geçirmesi için uygun hale getirildi. Kütüphanenin boya ve badana işleri gerçekleştirildi ve yerler parke kaplandı. Daha öncesinde bulunan sıralar kütüphaneden boşaltılarak her yaş grubuna uygun olabilecek eşyalar getirildi. Bu yeni mobilyalar ile çocuklar için farklı aktivite köşeleri oluşturuldu. Kütüphane sıkıcı halinden kurtarılıp öğrencilerin eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir hale getirildi.

Bundan sonra yapılması planlananlar ise öğrencilerin yaş gruplarına uygun kitap toplamak, kütüphane organizasyonunu gerçekleştirmek ve öğrencilerle okuma saatleri düzenlemek. Bu projenin amacı sadece bir kütüphane oluşturmaktan daha çok öğrencilerin burada vakit geçirmelerini sağlamak. Bunun bir yolu da üniversite öğrencilerinin de katılımıyla İsa Yusuf Alptekin İlkokulu’nun yeni kütüphanesinde okuma saatleri düzenlemekten geçiyor.

Bu dönem içerisinde tamamlanması planlanan “Eğlenceli Kütüphane Projesi” için 1. – 4. sınıf öğrencilerine hitap eden bağışlayacağınız her bir kitap çocukların okuma alışkanlığı elde etmesi açısından çok önemli. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirdiğimiz bu proje için sizin de desteğinizi bekliyoruz.

 

Bağışlarınız ve detaylı bilgi için:

Demet Kara

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Çocuk Üniversitesi

Araştırma Görevlisi

e-mail: demet.kara@kemerburgaz.edu.tr