İnanmak Bir Melodiyle Başlar

446

Bazı şarkılar tek başına o kadar güzel ve yeterli ki, şarkı hakkında konuşmak istemiyorsun. Yazmak istemiyorsun. Bu şarkının yarattığı büyüyü bozacakmış gibi geliyor.

Her gün milyonlarca insan milyonlarca konu üzerine düşünüyor. Neden öyle neden böyle neden şöyle değil neden böyle değil… Çünkü beyin hep bir cevabını bulmaya çalışır,bu zor zamanlarda ve zor durumlarda geçilmesi gereken bir aşamadır ama üzüntü denen şey başlamadan önceki en zor ve acı verici dönem de budur. Çoğu zaman üzüntü denen durumdan daha çok acı verir,bir şeylere cevap bulma ve nedenini anlamaya çalışma aşaması.
Bu benim kaç yıldır dinlediğim ve en sevdiğim şarkılardan biri.

Düşünsene Marshall Mathers’ın eline hiç kalem almadığını kağıt çok ince uçar gider diye bahane edip hiç şarkı yazmadığını bütün bunların anlamı yok diye düşündüğünü kazanmanın hiçbir yolu yok dediğini alarmı kapatıp uyumaya devam ettiğini uçağı kaçırdığını ve yarışmalara katılmadığını kendi kendine bu düşündüklerinin gerçekçi bir tarafı yok dediğini…

inanmak-bir-melodiyle-baslar-eminem

Böyle yapsaydı Eminem asla Eminem olmazdı.
Hayat sizin elinizde ne olduğuyla ilgilenmez elinizdekilerle ne yaptığınızla ilgilenir.
Hayattaki her şey doğru zamanda doğru hamleye bakar.
Ve hayat sadece ne kadar çalıştığınıza,ne kadar istediğinize ya da beklediğinize bakmaz.
Bir de gereken zamanda o hamleyi yapıp yapmadığınıza bakar.
Ve hepsi küçücük bir adımla ama kocaman bir umutla başlar.

Umudu olmasaydı, Eminem yine Eminem olabilir miydi? Adını duyar mıydınız onun, şarkılarını dinler miydiniz? Size ilham kaynağı olur muydu?

Bir şeyleri bahane edenler ne içlerindeki veya kafalarındaki şey ya da hissettikleri şey ne olursa olsun daima kaybedecektir. Bahaneler de yıldızlar kadar sonsuz çünkü asla bitmez.
Ama bazen bir müzikle değişir her şey. Bu yaz kimseyi görmek istemediğiniz zamanlar için müziği kendinize arkadaş edinin. Düşünce kalkabileceğine inananlar başkalarını da kaldırabilirler…
Kendini yeniden yaratmış insanların şarkılarından oluşan bir müzik listesi yapın kendinize. Bulunduğunuz yer size göre değilse,müzik sizi uzaklara götürmeyi daima başaracaktır. İşte başlangıç için size her zevke hitap edebilecek küçük bir liste:

Eminem – Airplanes Part II
Kelly Clarkson – People Like Us
Peter Gabriel – Don’t Give Up
Switchfoot – Dare You To The Move
Justin Bieber – Life Is Worth Living
Aerosmith – Dream On
Enigma – Return To Innocence
Little Mix – Little Me
Bruno Mars – Count On Me
Massive Attack – Teardrop
Eminem – Not Afraid

Hiçbir yaşımda şöminenin önünde oturup hayatın geçip gitmesini seyretmedim. Hayat yaşamak içindir. Merak duygusunu canlı tutmak gerekir. Ölümcül olan yaşamı reddetmektir. İnsan asla ne olursa olsun yaşama sırtını çevirmemeli.” – Eleanor Roosevelt

Umudunu kaybedenin aslında hiçbir şeyi yoktur; her şeyi olsa bile.