İstanbul Coffee Festival

233

istanbul_coffee_fest

İyi kahveler, gurme lezzetler, müzik; alışveriş ve sanat…

istanbul_coffee_fest

DSM Group tarafından, bu yıl ilki düzenlenen İstanbul Coffee Festival, kahve akımının yaşam kültürünü 25-28 Aralık tarihleri arasında Karaköy’deki Galata Rum Okulu’nun tarihi atmosferinde kahve severlerle bir araya getirdi ve dört gün boyunca kaçırılmayacak deneyimler sundu.

istanbul_coffee_fest

Her gün  dörder saatlik seansların yer aldığı festivalde koyu bir americano sever olarak ben de festivaldeki yerimi son günün son seansında aldım.

istanbul_coffee_fest

Festivalin gerçekleştiği Galat Rum İlkokulu, 19. Yüzyılın sonlarında Rum çocukların eğitim ve öğretimine katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Neo-klasik mimari üslubuyla, İstanbul’un en eski semtlerinden Karaköy’de yer alan okul, öğrenci yetersizliğinden dolayı kapandı. 2012 yılından bu yana da bir çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

istanbul_coffee_fest istanbul_coffee_fest istanbul_coffee_fest istanbul_coffee_fest

 

 

Festival boyunca okulun dört katında da, İstanbul’un önde gelen nitelikli kahve dükkanları ,özel kahve çay ve yiyecek içecek markaları ile kahve makinası üreticileri yer aldı. Ayrıca profesyonel baristalardan gösteri ve sunumlar, bol bol tadım ve ikramlar hakimdi. Kahveyi abarttığımı düşünürdüm fakat ta ki kahve festivaline kadar.

istanbul_coffee_fest

 

İçlerinde Starbucks, Cafe Nero, Kahve Dünyası, Jacobs, Coffee Manifesto, Coffee Nutz, Coffee Sapiens, Kervansaray Kahve, İstanbul Kahve Akademisi, Moc Ministry Of Coffee, Robert’s Coffee, Soyuz Coffee Roasting, Kronotrop, Taf, Delonghi, İlly, Nespresso, La Cimbali & Myco, Petra Roasting Co, Espresso Perfetto, Cop Third Wave Coffee Shop, Arzum Okka, Cups On Me vs. markaların bulunduğu festivalde her bir markadan sunulan kahveleri tadarak, sanıyorum hücrelerimizi kafein bombardımanına uğrattık.

istanbul_coffee_fest

Ayrıca Lera Fresca, Auf, Coco Chocolate, Jacqueline Cookies, Lindt Çikolata, Lotus, Oreo, Safrani Lokum vs. gibi markalar da kahvelerimize eşlik eden kurabiye, çikolata ve süt ile kahve severlerle buluştu.

istanbul_coffee_fest

Festivalde bir yandan kahvelerimizi yudumlarken bir yandan da Barista Beat’in kesintisiz canlı müzikleri de  keyfimize keyif kattı.

istanbul_coffee_fest

istanbul_coffee_fest

istanbul_coffee_festistanbul_coffee_fest 

Ayrıca festivale bu yıl katılan galeri ve sanatçılar arasında; Coffe-Life/Art Exhibition By  Milk Gallery, Helikon Art Center, Septette On Sheets Live Painting bulunuyordu.

istanbul_coffee_fest

O kadar kahve tadarız da, kendi kahvemizi kendimiz hazırlamaz mıyız? Nespresso’nun baristasında kendi Americano’mu ellerimle yaptım ve büyük keyif aldım. Festival ortamı havanın soğukluğuna rağmen  öylesine sıcaktı ki, sanki herkes birbirini daha önce tanıyormuş gibiydi.

istanbul_coffee_fest

istanbul_coffee_fest istanbul_coffee_fest

Açıkçası hem müzik hem resim  hem kahve… Hepsinin bir arada olduğu sanat kokan bu etkinliğin daha sık yapılmasını umuyorum.

istanbul_coffee_fest