Röportaj Başak Demir Onay

203

İstanbul Fashion Incube adıyla karşımıza çıkan moda girişimciliğinin Proje Yöneticisi Başak Demir Onay ile İstanbul Fashion Incube, Türk Modası ve Üniversite Modası hakkında konuştuk.

Röportaj : Fatma İZCİ & Ecem BAYAR

photo (13)İstanbul Fashion Incube projesinden biraz bahseder misiniz?

İstanbul Fashion Incube, yetenekli ve gelecek vaat eden moda tasarımcılarına profesyonel kapsamda destek vermek amacıyla yola çıkan Türkiye’nin ilk moda girişimcilik merkezidir.Kendi markalarını geliştirme potansiyeline sahip moda tasarımcılarına yaşamsal güç sağlayarak markalaşmalarına destek veren Merkez, tasarımcıların ulusal ve uluslararası platformlarda rekabet edebilme gücünün kuvvetlendirilmesini hedeflemektedir.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği yürütücülüğünde ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle Ocak 2013’te hayata geçen İstanbul Fashion Incube, tasarımcılar için bir yaşam kozası olarak tasarlanmıştır.

Nişantaşı’nda 400 metrekarelik alana kurulan merkez bünyesinde; materyal kütüphanesi, kalıp, dikiş, kumaş baskı atölyeleri, fotoğraf stüdyosu, showroom, workshop alanı ve tasarımcı ofisleri yer alıyor. Yetenekli tasarımcılara markalarını güçlendirmek üzere benzersiz destekler sunan merkez, bu anlamda,  tasarımcılara çalışabilecekleri bir ofis, İstanbul’da modanın kalbi olarak nitelendirilen Nişantaşı’nda showroom imkanı, özellikli kumaş ve materyalleri yakından inceleyebilecekleri materyal kütüphanesinden faydalanma imkanı veriyor.

photo (12)Kendi markalarını kurmuş yetenekli moda tasarımcılarını deneyimlerini güçlendirmesi, markalaşmalarını sağlanması ve iş planlarının oluşturulması konularında uluslararası uzmanlar tarafından danışmanlıklar verilmektedir. 2013 yılında merkez kapsamında yer alan 10 tasarımcı 7-11 Ekim 2013 tarihleri Mercedes Benz Fashion Week  İstanbul’da stüdyo sunumu ve defile yapma imkanı, 27-30 Eylül 2013  tarihleri arasında Paris Sur Mode fuarında ve  25-28 Ocak 2014 tarihleri arasında Paris Who’s Next fuarında ürünlerini sergileme imkanına sahip olmuşlardır.

showroom1İstanbul Fashion Incube Showroom

malzeme

Materyal Kütüphanesi

Yeni Moda Girişimcileri Programı’ ndan bahseder misiniz?

Yeni Moda Girişimcileri Programı, ticari gelişimlerinin ilk evrelerinde olan moda tasarımcılarının markaları analiz edilerek gelişimlerine katkıda bulunmak, uluslararası moda sektöründe yer almaları için destek sağlamak ve iş yapılarına ticari bir bakış açısı getirerek yeteneklerinin finansal kazanca dönüştürmelerine yardım sağlamayı amaçlar.

Markasının temellerini atmış, yaratıcılığını ve sürekliliğini ispatlamış, bunu ticari iş zekasıyla destekleyebilen tasarımcı markalarına birebir danışmanlıklar verilerek uluslarası platformlarda güçlü bir şekilde yer almalarına hazırlık sağlayan bir programdır.

Destek verilen 10 ismi belirlerken hangi kriterleri göze önüne alarak değerlendirdiniz?

Yaratıcılık, Özgünlük, Vizyon, Teknik Yetenek ve Ticari Anlayış

Ece GozenEce Gözen Sport Couture Koleksiyonu’ndan

İstanbul Fashion Incube’u nelerde göreceğiz?

Istanbul Fashion Incube merkez kapsamında desteklediği tasarımcılarla birlikte Mercedes Benz Fashion Week Istanbul’da ve yurtdışında farklı ticari platfomlarda görmeye devam edeceğiz.

Türk modasını uluslararası düzeyde nerede görüyorsunuz?

Türk modası uluslararası arenada gittikçe güçlenen, farklı yeteneklerin dinamizminin kıpırtılarının hissedildiği bir yolda ilerliyor. Dünyanın en önemli hazır giyim fuarlarından Who’s Next Paris’in Temmuz 2014’te Türkiye’yi konuk ülke seçmesi de bu yükselişin ayrı bir göstergesi.

Moda sektörünün eleştirdiğiniz yanları var mı?

Eleştirmekten ziyade, uluslararası pazarlarda güçlü bir şekilde yer almak için lokal tasarımcılar arasında daha fazla dayanışmanın sağlandığı projelerin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Istanbul Fashion Incube projesi sayesinde merkez kapsamında desteklediğimiz tasarımcılar arasında büyük bir bağ, dayanışma ve kolektif çalışma örneği oluşturduk. Umarım bu güçlü bağ örneği bir çok çalışma disiplinine örnek olur.

Maid In LoveMaid in Love Tuhafların Gemisi koleksiyonundan.

En beğendiğiniz tasarımcılar kimlerdir?

Uluslararası olarak Hüseyin Çağlayan, Rodarte ve Josep Font (Jesus del Pozo markası tasarımcısı) Türkiye’den Maid In Love ve Ece Gözen.

Gelecek sezonda en öne çıkacak parçalar sizce neler olacak?

Chanel’in son haute couture defilesinde de gördüğümüz üzere şık veya spor farketmeden her türlü kıyafetle kombinlenen spor ayakkabılar. Oversize paltolar ve sweatshirtler.

Bir kadının gardırobunda olması gereken 3 parça nedir?

Tabi ki her türlü durumda size kurtarıcı olacak siyah bir elbise.

İyi kesimli bir ceket.

Sezonun rengine uygun bir pantolon.

Sizce gençlerin ve özellikle öğrencilerin moda üzerinde etkileri nedir?

Öğrencilerin kendi aralarında oluşturdukları dil ve giyim tarzı bir çok kez moda trendlerini belirleyici oldu. Gençlerin kuralların dışına çıkabilmeleri, bariyerleri ortadan kaldırabilmeleri ve yaratıcı süreçlerinde sınırsız bir vizyona sahip olabilmeleri dinamik öğeler barındıran moda sektörü için büyük bir etki.

Üniversite ve kampüs hayatı yaratıcılık sürecinde ilham kaynağı olabilir mi?     

Üniversiteler ve eğitim kurumları  ilham kaynağı olmaktan ziyade size ilham kaynaklarını sunacak bir çok kapasiteye ve değerli uzmanlara sahip. Gençlerin ilham sürecinde en önemli cevherlerden biri kütüphanelerdeki kaynaklardan araştırma yapabilme olanakları. Moda tarihinin dününü incelemeyen bir kişinin geleceğini yaratması çok zor. Proje destekçi kurumlarımızdan İstanbul Moda Akademisi’nin zengin kütüphanesinden ben her zaman faydalanıyorum ve gençleri de araştırmaya yapmaya teşvik ediyorum.

Böyle başarılı bir girişimcilik projesinin yönetici olarak moda alanında ilerlemek isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bol bol araştırma yapmalarını, moda tarihini öğrenmelerini, önemli moda tasarımcılarının biyografilerini okumalarını yada filmlerini izlemelerini tavsiye ederim. Özellikle yaşadığımız şehirde bir çok sergi gezmenin, güncel sanatı takip etmenin onların yaratıcı süreçlerini güçlendirebileceğini düşünüyorum.

Moda dünyası çok hızlı değişiyor, kalıcı olmak için yaratıcılığın yanı sıra girişimci ve cesur olmak ve ticari bir bakışa sahip olmak da çok önemli.