James Bond Adası

637

Tayland’ın Phuket Adası’nın kuzeyindeki Ao Phang Nga Milli Parkında bulunan adalardan biridir Khao Phing Kan. James Bond Adası denmesinin sebebi de 1974 yılnda çekilen “James Bond: Altın Tabancalı Adam” filmi. Tayland’taki en turistik yerlerden biri ve oldukça güzel bir auraya sahip bir yer. Burasının diğer ilginç kısmı adada ve etrafında yaşanyanlarının olmaması, sadece günü birlik yapılan geziler mevcut. Turistlerin nerdeyse hepsi Çinli turistler. Çin hali hazırda komünist bir yapıya sahip ve hükümetin onay verdiği yerlerden biri Tayland. Bu sebepten oldukça çok Çinli var.

Yolculuk
Phuket Adası’ndan her gün adaya turlar olmakta, şirketlerle mutlaka pazarlık edilmeli nerdeyse yarı fiyatına gidebilirsiniz. Önce arabayla limana yolculuk yapılıyor daha sonra ordan teknelerle adaların arasından James Bond adasına varılıyor. Yolda birkaç yerde durup çeşitli molalarımız ve turistik mekanlara uğrama fırsatımız oluyor. Tekne turunun ilk anından son anına kadar o kadar baki ve insan eli değmemiş yerler görüyorsunuz ki şaşırmamak ve sizi derin düşüncelere götürmesi elde değil.

İlk Durağımız: Maymun Mağarası

James-Bond-yazi-yavuz-kaan-demir-umb-blog-1 Maymun mağarası, adından anlaşılacağı gibi heryerde maymunlar var. Oldukça dikkatli olunmalı, çünkü oldukça zeki, hırsız ve meraklı yaratıklar, bir anda telefonunuz kapıp kaçabilirler. Orda 3-5 Thai teyzelerinden muz ve fıstık alabilirsiniz, maymunları beslerken çok ilginç davranışlara şahit olabilirsiniz. Ayrıca ileri ki mağarada birde bir yatan buda heykeli var, orjinali Bangkok’ta olduğundan ve birde sadece turistik anlamı olduğundan içeri girmedim.

İkinci Durağımız: Müslüman Köyü (Koh Phan Yee)

 

James-Bond-yazi-yavuz-kaan-demir-umb-blog-2Bu köyü diğer turistler için ilginç kılan insanların Müslüman olmaları olabilir, tabi ki bizim için sıradan birşey ancak bizi esas meraklandıran burada bu kadar uzak mesafede Müslüman ne işi var da denilebilir. Köyün yerlileri aslında Malezyalı ve köyü enterasan yapan köyün denizin ortasında olması. Köyde ilginç hediyelik eşyalar bulabilirsiniz ve tabi ki oldukça güzel deniz ürünleri. Eğer takıntılarınız varsa sizin için helal yemeklerin bulunabileceği az noktalardan biri.

Üçüncü Durak: James Bond Adası

James-Bond-yazi-yavuz-kaan-demir-umb-blog-3Aslında orjinal adı Khao Phing Kan ve orayı da ilginç kılan denizin üzerindeki bir diğer ada olan “Ko Tapu” adası. Ko Tapu adasının bir efsanesi de mevcut. Efsaneye göre eskiden burada bir balıkçı yaşarmış ve ne zaman denize gitse bolca balıkla gelirmiş. Ve birgün hiçbir balık tutamamış, sadece ağında bir tane çivi alabilmiş. Çiviyi alıp tekrar denize geri atmış sonra yine aynı çiviyi tekrar yakalamış. Daha sonra öfkeyle kılıcını çıkarmış ve tüm gücüyle çiviyi ikiye ayırmış. Bu darbe üzerine çivinin yarısı yukarı doğru sıçramış, denizin ortasında yukarı doğru Ko Tapu şeklinde fırlayı vermiş.
Adaya çıktığınız an sizi bir aura sarıyor ve inanılmaz bir mizansen ile boğuşmak zorunda kalıyorsunuz. Başlıyorsunuz hemen fotoğraf çekmeye ve dolaşmaya, zaten 30 dakika süreniz var. Bu arada adaya girişte sol tarafta tepeye doğru bir patika var ve mutlaka ordan girin, inanılmaz bir manzara ve oldukça güzel bir sahil mevcut.
Ayrıca burada birkaç hediyelik eşya satan malezyalı satıcılar var, azıcık muhabbet edip Müslüman olduğunuzu söyleyin, orjinal inci kolyeleri 5’te bir fiyatına almıştım.

Son Durak: Tum Talu Mağaraları

James-Bond-yazi-yavuz-kaan-demir-umb-blog-4

Adadan ayrılır ayrılmaz, az seyehat edip mağaraların olduğu ve kano turu atılan yere geliyoruz. Önce olduğu yer duran bir büyük bir tekneye geliyoruz. Burdan ufak kanolara binip arkamızdaki kayıkçıyla adanın ortasındaki tünel girip, mağaraları ve tüneli görüyoruz.
Yoldaki adalar
Kürekçilerimiz de Malezyalı, benim Türk ve Müslüman olduğumu öğrenince seviniyorlar ve tanışıyoruz. Kürekçim başlıyor beni diğer kürekçilerle tanıştırmaya yaklaşık 15 kişi ile deniz üzerinde tanışmış oldum. Kano turumuz bittikten sonra muhteşem manzarayla geri dönüş yolumuz başlıyor.