Jetgenç ile Geleceğe Uçuyoruz

355

Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Gençlik Topluluğu, Anadolu Jet ve Turistler Derneği ortaklığıyla düzenlenen ”Jetgenç ile 2030 Semineri gerçekleştirildi. Seminere Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Turistler Derneği Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Fütürist Dr. Cenk Tezcan, Anadolu Jet Birim Yönetim Müdürü Batuhan Fikret Panavur, OMÜ Öğrenci Konseyi, öğrenci toplulukları ve öğrenciler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını OMÜ Gençlik Topluluğu Başkanı Ertan Atasayar yaptı. Atasayar, 2010 yılında kurulan Gençlik Topluluğunun 3 Medya Ödülü ve 4 Gençlik Kültür Festivaliyle yoluna devam ettiğini, her etkinliği ekip arkadaşlarıyla temsil ettiklerini vurgulayarak etkinliklerinin sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebileceğini ifade etti.

Turistler Derneği Ankara Yönetim Kurulu Başkanı ve  bir “Fütürist” (Gelecek hakkında ön görülerde bulunan) olan Dr. Cenk Tezcan “Bugün eğer beni iyi dinlerseniz hayatınızın bundan sonraki bölümünde çok işinize yarayacak, gelecekle ilgili algı yaratmaya çalışacağım. “ diyerek başladığı konuşmasında “gelecek”, “inovasyon”, “farklılaşma”, “şirket, ürün, belediye, insan olarak farklılaşma” gibi pek çok konuda katılımcıları aydınlattı.

jetgenc-ile-gelecege-ucuyoruz-omu-universite-medya-birligi-com-1

Koyunlar arasında ala koyun mu olalım yoksa çoban köpeği mi olalım ?

Fütürist Tezcan üniversiteli gençlere hitaben “Özellikle diğer insanlardan farklı özelliklerimizi ifade etmek için bir söylemimiz olmalı, iş hayatında çok işe yarıyor, fikrinizi kabul ettirebilmek o kadar kolay olmuyor. Kendinizi, fikirlerinizi en iyi ifade eden 30 saniyelik bir manzume hazırlayın ve iş yaşamınızda mutlaka elinizde bu olsun.” diyerek çağrıda bulundu.

Fütürizm fütursuzca atma sanatı değil

Fütürizm “Geleceği geleceği ön görebilmektir, fütursuzca atma sanatı değildir.” diyerek devan ettiği konuşmasında “Benim tavsiyem biraz Y kuşağının üzerine çıkın. Bunun için bolca okuyun. Çünkü 3 tane kitap okursak diğerlerinden farklılaşacağız yani o kadar kötü durumdayız. Türkiye’yi okumayanlar cehennemi olmaktan kurtarmamız gerekiyor. Size tavsiyem insanların anılarını okuyun. Zira çok önemli bilgiler içeriyor, sizin gelecekte yapmamanız gereken hataları söylüyor, kendi hatalarını anlatıyorlar.” dedi.

jetgenc-ile-gelecege-ucuyoruz-omu-universite-medya-birligi-com-4

Ülke olarak günü yaşıyoruz

Cenk Tezcan konuşmasına “Bizler günü yaşıyoruz ülke olarak. Eğer bugün geleceği düşünmeye ve planlamaya başlarsanız, geleceğin tasarımlanabilir ve mücadele edilebilir bir şey olduğuna kanaat getirirseniz başarılı olursunuz.” Diyerek devam etti. Tezcan Amerika Birleşik Devletleri’nin A, B, C, D planlarına kadar 50 – 100 yıllık planlar yaptığını, bugün dünyada sürdürülebilirliği olmayan hiçbir şeyin, fikrin para etmediğini dile getirerek “uzun vadeli düşüneceksiniz, o zaman ufkunuz 10 seneden fazla olacak.” İfadesinde bulundu. İnovatif ve vizyoner bir bakış açısının bir süreci ya da ürünü daha ucuz, daha güvenilir ve daha iyi yapabileceğini sözlerine ekleyen Tezcan küresel sorunlara da dikkat çekti. Susuzluğun, çölleşmenin ve küresel ısınmanın büyük problemler olarak karşımızda durduğunu söyledi. Tezcan bu bağlamda insanoğlunun çevreyi hoyratça kirletmeye devam edeceği uyarısında bulunarak “ İnsanoğlu içindeki hırsı ortadan kaldırıp da insan olma evrimini tamamlayamadığı müddetçe dünyadaki alışkanlıklarımızda çok fazla değişim beklemiyoruz ne kadar optimist ya da hümanist olursak olalım. “şeklinde konuştu.

Fütürist Tezcan Ana Büyük Veri İşlemciliği”, “Genetik Organizma Çiftçiliği”, “İkinci Bahar Yöneticiliği”, “Havza Arttırma Cerrahlığı”, Uzay Pilotu Rehberliği”, “Karantina Yöneticiliği”, “İklim Polisliği”, Sanal Avukatlık”, gibi geleceğin mesleklerinden söz ederek 2030’larda bugün var olan 2 milyar iş kolunun olmayacağını sözlerine ekledi.

Cenk Tezcan’dan sonra söz alan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı da üniversite öğrencilerine seslenerek “Ben de sizlerin geçtiği bu sıralardan geçtim inşaat mühendisi bir arkadaşınız, ağabeyiniz olarak. İnşallah sevdiğiniz mesleği tercih etmişsinizdir. Çünkü bir işi severek yapmak az önce Hocamın da bahsettiği gibi farklı ideal ve ufuklara kapı aralıyor.” dedi.

jetgenc-ile-gelecege-ucuyoruz-omu-universite-medya-birligi-com-2

Seminerin son konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Jet Birim Yönetim Müdürü Batuhan Fikret Panavur ise Anadolu Jet’in tarihi ve görev aldığı birim hakkında katılımcılara bilgiler aktararak “Hitap ettiğimiz segmente yönelik maksimum geliri elde etmek için çalışan bir birimiz. Elimizdeki tüm kaynakları en doğru şekilde yönetmek ve verim elde etmek başlıca işimiz.” Şeklinde konuşmacıları aydınlattı.

Seminerin sonunda düzenlenen maket uçak çekilişinde şanslı öğrencilere hediyeleri takdim edildi.