Joan Miro: Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar

178

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında Joan Miró’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor. 20. yüzyıl resim sanatına damga vurmuş olan Joan Miró 1893 yılında Barcelona’da dünyaya gelmiş sürrealist ressam ve heykeltraş.

Sergi, sanatçının eserlerinin yanı sıra kişisel hayatına da bir bakış atabilmemize olanak sağlıyor. Kendi ağzından eserlerini dinleyebildiğimiz gibi hayatını anlatan bir belgesel de sunuluyor sergi ziyaretçilerine.

Sergi, sanatçının olgunluk dönemini mercek altına alıyor. Tabir-i caizse artık kendi sesini bulmuş olan sanatçının resim sanatını tarzıyla nasıl harmanladığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Tabloların arasında dolaşırken saf bir mutluluğun o renkli tuvallerden fırlayıp içimi doldurduğunu hissedebiliyordum. Sergide fotoğraf çekmek yasak olsa da gittiğinizde görebileceğiniz birkaç esere göz atalım.

joan_miro_istanbul

Bu resimde serginin birinci kısmında bulunan ve Miró’nun André Breton’un kitabı için yapmış olduğu takımyıldızlarını görüyoruz. Miró’nun yıldızlarının biçimi ve kullandığı renkler sergiyi gezdikçe sıklıkla karşınıza çıkacak, özellikle de bu bölümde.

joan_miro_istanbul

Yine birinci bölümde yer alan iki toprak levhadan birisi. Sanatçı bu eserleri Josep Llorens Artigas ile seramik çalıştığı dönemlerde üretmiş.

joan_miro_istanbul

İkinci bölüm ise bize daha fazla arayış içinde bir Miró portresi sunuyor. Bu bölümde sanatçı sadece tuvalin üzerine değil elverişli olan her şeye resim yapılabileceğini gösteriyor. Torunun evinden gelen yağlıboya ahşap ise görülmeye değer nadide bir parça.

joan_miro_istanbul

Serginin üçünde bölümünde karşımıza çıkan litografilerden. Mirónun taş baskıları sergi içerisinde benim favorimi oluşturuyorlar.

joan_miro_istanbul

Ve son kısımda bulunan halılar, sanatçının farklı nesnelerle çalıştığı katta. Benim ilgimi çeken “Ah! Olsa da odama koysam…” dediğim halılar oldu.

Sergide dünyada ilk kez Miró’nun kişisel eşyalarının sergilendiğini hatırlatmakta fayda var. Bunun yanı sıra heykelleri tamamlamadan onların hangi aşamalardan geçtiğini görme fırsatına da sahipsiniz.

Görseller : www.sakipsabancimuzesi.org ‘dan alınmıştır.