Kadına Şiddete Karşı Türkiye Turu

294

Kadına Şiddete Karşı Motosikletle 40 Günde 28 Şehir Gezecek!

İstanbul Şile’den, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için motosikleti ile yola çıkıp Akçakoca, Amasra ve İnebolu üzerinden 4 gün sonunda Sinop’a ulaşan üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Gülşah Merve Yüksel, 40 günde, yaklaşık 7 bin kilometre yol alıp 28 ili ziyaret etmeyi hedefliyor.

İstanbul Maltepe Üniversitesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi olan Gülşah Merve Yüksel, Şile’den motosikleti ile başladığı yolculuğunun dördüncü gününde Sinop’a ulaştı. Türkiye’de kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çekmeyi amaçlayan Gülşah Merve Yüksel, “Motosiklet tutkusu babamdan bana kalan bir miras. 5 yaşımdan beri motosiklet kullanıyorum ve seyahat için de özel motosiklet eğitimi aldım. Hedefim 28 il ama bunu arttırabilirim.” dedi.

Tek başına seyahat etmekten korkmadığını belirten Yüksel, şunları söyledi: “Gece yolculuk yapmıyorum. Özgecan olayından çok etkilendim. En son yoldayken aldığım Cansu Kaya haberi de beni çok üzdü. Türkiye’de kadınların yaşadığı zorluklar, istismarlar beni çok etkiliyor. Kız çocukları sürekli baskı altında, hep bir korku ve baskı ile yetiştiriliyor. Cesaretle kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneği de burada başlıyor. Ben bu açıdan aileme çok şey borçluyum. Erkek işi olarak görünen motosiklet sürücülüğü ile aslında her alanda başarılı olabileceğimizi göstermek istiyorum.”

Haberin Devamı İçin Tıklayınız