Hisarüstü’nde Yepyeni Bir Mekan: Keçi Pub – Mehmet Zeki Al Röportajı

779

Hisarüstü Kahve Diyarı’nın işletmecisi Mehmet Zeki Al’dan Boğaziçililerin hizmetine yepyeni bir mekan: Keçi Pub!

27 yaşındaki genç işletmeci Zeki Al, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Uluslararası İşletme bölümünde eğitim hayatını sürdürüyor. Ataköy Simit Sarayı’nı işlettikten sonra 2 yıl önce Hisarüstü Kahve Diyarı’nı devraldı. Zeki Al’ın artık “Keçi Pub” isminde yeni bir gözbebeği var.

02

Boğaziçi Üniversitesi kampüslerinin, yurtlarının ve öğrenci evlerinin bulunduğu Hisarüstü semtinde eğlenmek ve üniversite öğrencilerinin keyifli zaman geçirmek istediğinde tercih edeceği yepyeni bir mekan Keçi Pub. Şık dekorasyonu ve alan büyüklüğü ile dikkat çeken Keçi’de fiyatlar tam da öğrenci bütçesi için düşünülmüş. İşte işletmeci Zeki Al’ın sorularımıza verdiği cevaplar…

***

Kahve Diyarı ile ilgili daha önce bir röportaj yapmıştık. Sizden de Kahve Diyarı’nın hikayesini kısaca dinleyebilir miyiz?

Hisarüstü’nü tercih etme sebebimizden daha çok Kahve Diyarı’nı işletmek isteme sebebimiz ön plana çıktı. Kahve Diyarı kendi sektöründe epey popüler. Simitten çıkıp kahveye yönelmek istedim. Kahve Diyarı yetkilileri ile görüştüm. Bana Hisarüstü’nde böyle bir yerin olduğunu ve işleten arkadaşların yeteri kadar iyi işletemediğini söylediler. İşletmede sıkıntı olduğu için, işletme sahipleri de devretmek istediği için burayı aldım.

08

“KONUM VE BÜYÜKLÜK AÇISINDAN KEÇİ’NİN ALTERNATİFİ YOK”

Keçi Pub fikri nasıl doğdu?

Burasını daha önce kış bahçesi olarak maçlarda kullanılıyordu. Yaklaşık 700 metrekare bir alan. Sadece maç için değil de daha farklı şekilde değerlendirmek istedik. Tabi civarda da Pub tarzında böyle bir yer yok. İhtiyaç olduğu için böyle bir şeye karar verdim.

İsmi nerden geldi Keçi’nin?

Son zamanlarda hayvan figürleri popüler olduğu için ben de Keçi’ye karar verdim.

Keçi’yi rakiplerinden ayıran en büyük fark nedir?

Ben Hisarüstü’nde konum ve büyüklük açısından alternatifi olmayan bir yerim. Benim en büyük farkım bu.

Keçi, ziyaretçilerine Hisarüstü’ndeki diğer mekanlardan farklı neler sunacak?

Hisarüstü öğrenci ile ayakta duran bir yer. Bu yüzden fiyatlarımız da tamamıyla öğrenci için uygun bir şekilde düşünüldü. Ayrıca Hisarüstü’nde eşi olmayan konsepti ile Boğaziçililere layık bir mekan tasarlamaya çalıştık.

Hedefiniz tüm üniversite öğrencileri mi, yoksa Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri mi?

İlk hedefimiz Boğaziçi Üniversitesi, burada yaklaşık 15 bin öğrenci var. 15 bin öğrenci de Keçiye yeter diye düşünüyorum.

Mekanın tasarımı kime ait?

Bir iç mimarla anlaşmıştık, fakat mimar yurtdışına gitmek zorunda kaldı. Gittikten sonra tasarım tamamıyla kendi fikirlerim üzerine şekillendi. (barın ortada yer alması ve kütüphane olması vs.)

Yani Keçi’de Zeki Al’ın tarzını görüyoruz diyebilir miyiz?

Bu tarz yerleri çok dolaştım. Birkaç fikir edinerek ben de bir şeyler katarak bu şekilde yaptım. Renk seçimi, koltuk seçimi, dizayn… Her şey bana ait.

Daha önce gezdiğiniz yerlerin bir kombinasyonu diyebiliriz o zaman. Bunlar arasında özellikle model aldığınız bir mekan var mı?

Her kafeden bir şeyler kapmaya çalıştım. Özellikle şu kafeden ya da bu kafeden ilham aldım diye bir şey söyleyemem. Hepsinden esinlendim.

10

“ÖĞRENCİ KONSEPTİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORSA ONU DA YAPARIZ”

Keçi’nin ikinci dönemde Hisarüstü’nün 1 numaralı mekanı olması gibi bir hedefiniz var mı?

Buranın müşteri potansiyeli öğrenci. Ben gerekeni, gereken hizmeti yapacağım. Benim caddeden geçen insanları Keçi’ye sokmaya gibi bir niyetim yok. Ben üzerime düşeni yapacağım, müşteriye gereken hizmeti vereceğim.

Keçi konsept partilerine açık mı?

Öğrencinin olduğu her şeye açığız. Tamamıyla öğrenciye bağlı. Öğrenci konsepti değiştirmek istiyorsa, kendi standlarını getirmek istiyorsa onu da yaparız.

Keçi’nin ünü Hisarüstü’nü aşıp diğer üniversitelere ulaşınca ihtiyacı karşılayabilecek mi?

Karşılamazsa diğer üniversitelerin oralarda da açarız.

Öğrencilere yönelik promosyonlar düşünüyor musunuz?

Gruplara öyle bir imkan tanınacak. Ayrıca çalışanlarımızın %80’i öğrenciler olacak.

Boğaziçi kulüpleri arasındaki tatlı rekabeti eritmek için planlarınız var mı?

1 senedir Keçi ile ilgilendiğim için o konuya yoğunlaşamadım. Ama söylediğim gibi burası öğrenci için tasarlanmış bir yer. O yüzden kulüplerle ilgili planlar da olacaktır, ne gerekiyorsa yaparız. Kulüpler sayı bakımından fazla olan öğrenci grupları. Bir etkinlik yapmak isteseler büyüklük açısından Hisarüstü’nde bunu karşılayacak bizden başka bir yer yok. Bir etkinlik için en ideal seçenekler Kahve Diyarı ve Keçi.

Genellikle Facebook gruplarında Kahve Diyarı ile ilgili postlar söz konusu oluyor, olumlu ve olumsuz eleştiri alıyorsunuz. Bu eleştiriler hakkında ne dersiniz? 

Olumlu eleştiri almıyorum. Tamamıyla olumsuz. Bu da benim yararıma, çünkü olumsuz eleştiri gördüğümüz zaman bunları iyileştirme yoluna gidiyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri hakkında neler söylersiniz?

Boğaziçi öğrencileri bilinçli arkadaşlar. Bu zamana kadar onlarla hiçbir sıkıntı yaşamadım. Onlardan çok memnunuz ve Boğaziçililer için yenilikler üretmeye devam edeceğiz.

01

“ENERJİ, EĞLENCE VE ÖZGÜRLÜK EŞİTTİR KEÇİ”

Hisarüstü’ne bu kadar yatırım yapmanızın Boğaziçi Üniversitesi’nin burada olması haricinde başka bir nedeni var mı?

Ben buraya öğrenci vardır diye gelmedim. Burada bir işletmenin olduğunu ve düzgün işletilemediğini duyduktan sonra geldim, 1 aya yakın gözlemledim, yapabilirim dedim. Çok şükür 2 senedir çok büyük değişiklikler yaptık ve daha da yapacağız.

Yapacağınız değişimlerle ilgili tüyo rica etsek?

İsim değişikliği olabilir.

Siz Keçi’yi 3 kelimeyle tanımlayacak olsanız nasıl tanımlarsınız?

Enerji, eğlence ve özgürlük derim.

Bir de Keçi Pub için bir slogan rica edelim sizden.

Şöyle diyelim o zaman: “Boğaziçililerin eğlence alışkanlığını zirveye çıkaracak mekan: Keçi”

Son sözlerinizi alabilir miyiz?

Keçi, Boğaziçililer için var.  Öğrencinin huzurunu kaçıracak hareketler yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız. Keçi’nin yapımındaki süreçte kardeşim gibi gördüğüm değerli arkadaşım Mustafa Şahin’e ve ekip arkadaşlarıma emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürler. Ayrıca Üniversite Medya Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Şeniz ve ekibine de bu röportaj için çok teşekkür ediyorum.

Üniversite Medya Birliği olarak zaman ayırdığınız ve ilginiz için teşekkür ediyoruz.

Ben de Üniversite Medya Birliği ekibine çok teşekkür ederim.

09

Sosyal medyada Keçi Pub

Facebook | Twitter