Kitapseverler İçin Sosyal Ağlar

356

Sosyal ağlar neredeyse gerçek hayattaki gibi her alanda etkinlik göstermeyi başarıyor. Fotoğraf tutkunları için kurulan sosyal ağlar, sanatseverler için kurulan sosyal ağlar, iş bazlı sosyal ağlar ve bizim konumuz olan kitapseverler için hazırlanmış olan sosyal ağlar; bunların hepsi tematik, belli bir alanda hizmet veren sosyal ağlar.

İşte bu ağlardan en kullanışlı ve yaygın olan 7 tanesi;

Goodreads
Goodreads, bu ağlar arasında en meşhur olanı demek sanırım yanlış olmaz. Türkiye’den çok fazla kullanıcısı olan Goodreads, ISBN bazlı çalıştığından neredeyse tüm kitaplarla ilgili bilgi, yorum ve tartışma bulmak son derece kolay.

Shelfari
Kitaplar üzerine hazırlanan sosyal ağlar arasında en eski olanlardan birisi de Shelfari. 2008 yılında Amazon tarafından satın alınan sosyal ağ, Türk kullanıcılar için yeterince nitelikli bir içerik sunmayı henüz başaramıyor.

Neokur.com
Neokur.com, Türk kitapseverler için hazırlanmış bir sosyal ağ. Neokur.com’u başarılı yapan şeylerden birisi, yalnızca okurları değil yazarları da bu sosyal platformda toplamayı hedeflemesi. Bu konuda henüz istedikleri noktaya gelemeseler de, sosyal ağın hala gelecek vadettiğini söylemek gerek. Bir dönem kitap satışını da denemeye çalışan sosyal ağ, bu konuda pek başarılı olamadı.

Librarything
LibraryThing, bir sosyal ağdan ziyade, büyük bir kütüphaneye sahip kullanıcılar için kitap yönetimi sağlamaya çalışıyor. Fakat ne yazık ki, çok fazla kitabı olan kullanıcılar için bu hizmet ücretli hale geliyor. Ücretler çok yüksek olmasa da, benzer hizmetleri sağlayan çok daha fazla servis bulunuyor.

BookCrossing
BookCrossing, bu sosyal ağlar arasında çok özel bir yere sahip. Kitaplarınıza ufak bir etiket verip, bu kitapların elden ele dünyanın dört bir tarafında okunmasını sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Bookmooch
Bookmooch, tıpkı BookCrossing gibi, kitapların raflarda eskimesini önlemek için yola çıkmış bir sosyal ağ. Tek farkı buradaki temel esas, kitapların değişimi üzerine çalışıyor olmaları.

Neokuyorsun.com
Şu sıralar bakıma alınan servis, Türk kitapseverler için hizmet veren en eski sosyal ağlardan birisi. Kitaplar üzerine yorum ve tartışma olanağı sağlayan servis, aynı zamanda kitap değişimine de olanak sağlıyor. Sitenin bakımdan sonra ne gibi yeniliklerle geleceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Başlıkta 7 sitenin olacağından bahsetmiştik fakat yazının yayınlanmasından sonra gelen tavsiyeler üzerine iki ekleme yapmakta sanırım fayda var.

Kitapbu.org
Kitapbu.org da, Bookmooch gibi kitapların eskimesi yerine elden ele gezmesini sağlamayı hedefliyor. Bookmooch’ta Türk kullanıcılar için yeterli kitap bulunmamasına rağmen, Kitapbu.org gerçekten hatrı sayılır bir kitleye hitap ediyor.

Vikitap.com
Vikitap, üye sayısı itibariyle Türkiye’de kitapseverlere hitap eden sosyal ağların en büyüklerinden birisi. En dipte köşede kalmış kitaplarla ilgili incelemeleri bulmak dahi mümkün. Bu açılardan gayet olumlu sinyaller veren site aynı zamanda beğenilerinize göre kitap tavsiyesi dahi yapıyor. Fakat göze batan tek eksiklik yazılım anlamında birkaç adım geride kalmaları. Yine de zengin içerik bu eksikliği göz ardı etmenizi sağlayabilir.

 

Kaynak: Sosyalmedya.Co

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.