Kıyafetlerin Senin Hakkında Çok Şey Söylüyor

262

Yazar : Edanur SARIIŞIK

Giyim tarzı çevreden aldıklarımızla ruhumuza kattıklarımızdır.Giyim tarzımızın karakterimiz ve geçtiğimiz yollar hakkında çok şey söylemesi mümkündür. Kendimizi nasıl ifade ettiğimiz giyim tarzımıza yansır.Detaycı olmanızın,kadınsılığınızın ya da çocuksuluğunuzun,korkularınızın ya da korkusuzluğunuzun kıyafetlerinizden anlaşılabilmesi mümkün.Zaten mümkün ama,karakterinizle hiç beklemediğiniz kadar bağlantılı olması daha da mümkün.

rihanna

 

Bu konuda ilk olarak sansasyonel kız Rihanna’yı yakından inceleyelim:

Gömlekli kıyafetine bir bakalım,bu şekilde sokağa çıktığınızı düşünebiliyor musunuz? Fiziğiniz kusursuzsa -ve Türkiye’de yaşamıyorsanız- belki.Diyelim bu şartlara sahipsiniz, buna rağmen sokağa bu halde çıkabilir misiniz,bu gömleklerin altına giymek için akla en son gelebilecek,fazlasıyla dikkat çeken ayakkabılarla? İnsanların vücutlarına pek bakılmadığı bir yerde olsanız bile bu kıyafetin tuhaf olduğu bir gerçek.İnsan hiç dikkat çekmediği halde,sıradan kıyafetlerin içinde bile ona bakılıyormuş gibi hissedip rahatsız olabilen bir varlıkken,bu şekilde sokağa çıkabilmek başlı başına bir özgüven sınavı olsa gerek.

“Ben günlük hayatımda dışarı makyajsız çıkıyorum. Paparazilerden de çekinmiyorum, her an her yerde karşınıza çıkabiliyorlar. Benim için önemli olan kendine güven duymak. Kendimi her halimle seviyorum. Bence herkes kendini sevmeli!” -Rihanna

“Seni ölü gibi hissettirecek şeylerden uzaklaş, hayat yaşamaya değer!” -Rihanna

Şimdi üzerinde kadın resmi olan bir kazak giydiği fotoğrafa bakalım. Rihanna’nın ‘’Stay’’ klibini hatırlarsanız oradaki yüz ifadelerini,bakışlarını,iç çekişlerini düşünün.Hissiyatlı kadın.Bu kazak da üzerinde ‘’O an’’ fotoğrafı olan bir kazak.Kazağa fotoğrafı basılan kadın tam ‘’O an’’ın da yakalanmış,yani bir duygu geçişi var bakışlarında ve gözlerinde.Bir anlam var,derin bakan bir yürek için.Bu resme yorumunuz da sizinle,nasıl hissettiğinizle ilgili çok şey gösterir.Kadının mağrur yüzüne bakınca bir şey hissetmemek mümkün değil.Kadın sevdiği adama mı bakıyor,öylesine rüzgarda uçuşan bir perdeye mi bakıyor,ya da sadece dalıp gitmiş mi bilinmez.Ama duyguların derinliğini ve anlamını fark edebilen birinin ilgisini çekebilecek bir kazak bu.

“Aşka açık biriyim. Ama karşımdaki erkek bunu hak ediyor olmalı. Erkekler avcı gibi; kovalamayı seviyorlar. O yüzden biraz gizemli olmakta fayda var. Çabuk sıkılabiliyorum. Bu yüzden karşımdaki erkek beni güldürebilirse bu iyidir.” -Rihanna

Çiçekli şapka taktığı fotoğrafa bakalım; bu şapkayla bu mont eşittir,uyumsuzluklardan uyum yakalamak.Hayattaki uyumsuzluklarla oynayabilmek,kendini herhangi bir şeyle uyumlu olmaya zorlamamak, kendini hiçbir şeye uymak zorunda hissetmemek.Bir şeylere uymaktansa bir şeyleri kendine uydurmak.Montla rahat,umursamaz ve havalı bir imaj elde ederken şapkası sanki rahat olsa da romantik,aşka uygun bir iklime sahip bir ruhu simgeliyor sanki,dalıp gitmiş bakışlarıyla da bunu destekliyor gibi.Yazın annesi çalışmaya giderken evde küçük kardeşine bakan 15 yaşındaki Rihanna var bakışlarında.O kadar tehlikeli ve aykırı bir kadının aynı zamanda masum hali.

”Bilirsiniz bir erkekten hoşlandığınızda ya da aşık olduğunuzda…Bunun köpek balıklarıyla yüzmekten bir farkı yok.Bu riskli,spontan ve öngörülemeyen şeyler yaparken hissettiğiniz duyguyla aynı.Bence şu karnında kelebekler uçması aşka en yakın şey…Eğer bunu güvende hissetmek için yaparsanız hiçbir şey hissedemezsiniz.’’ -Rihanna

MTV Sinema Ödüllerine davetli olan herkes davete giderken giyilebilecek herhangi bir elbise ve ayakkabı arasından güzel olabilecekleri seçerken Rihanna sabahlıkla geliyor.Hani MTV sinema ödüllerine davetli bir ünlü olsan bile ben davete sabahlıkla gidiyorum desen ‘’Saçmalama kızım’’ derler.Ama sabahlığı aşağı indikçe genişleterek,kol kısmını dökümlü yapıp içine bir sabahlığın içine giyilebilecek en güzel parçayı giyip bu ayakkabılarla tamamlamak tam anlamıyla mükemmel, tam anlamıyla sıradışı.

‘’Doğaçlama takıl,planlar asla işe yaramaz’’ -Rihanna

“Yarın yine aynı kişi olacağım, hala ne yapmak istiyorsam onu yapacağım.” -Rihanna

Güvende olmak gibi bir derdim yok,sana meydan okuyorum temalı fotoğraf.Tehlikeli şeyler söyleyebiliyor giydikleriyle.Kavgaya sebep olabilecek bir söz, eğer birine nispet yapmak için giydiyse.Gerçi üzerindeki çok daha müstehcen resimler barındıran tişörtlerinin yanında bu masum bile kalabilir. Chris Brown’dan ayrıldıktan sonra bile milyonlarca takipçisi olan instagram hesabından Chris Brown’a benzeyen kişilerin fotoğrafını paylaşması, adamın şu anki sevgilisiyle alay eden insanların tweetlerini favorilere alması hiç de şaşırtıcı değil,kadın bu kadar tehlikeye açık ve kimseyi umursamayan biriyken.

“Kulüplere gitmeyi seviyorum çünkü orası kimsenin beni kontrol edemediği tek yer!’’ “Kariyerimde, giyimimde, ilişkilerimde meydan okumayı seviyorum.” “Eğer beni iyi bir kız yapmaya devam ederseniz, insanlar beni fark etmeyecek.” -Rihanna

Benim o kadar param olsa,o kadar iyi bir fiziğim olsa ben de kendimi bangır bangır ifade ederdim kıyafetlerimle diyorsanız yanılıyorsunuz. Çok parası olmasa bile güzel giyinebilen,fiziğine bakmadan istediğini giyip dolaşabilen o kadar insan varken bunu söyleyemezsiniz. Rihanna kadar ünlü,zengin ve güzel olup korkak olan, herkesten kaçan ve kendisiyle ilgili her şeyi göz önünden saklayan, aynı zamanda da gayet klişe giyinen çok insan var. Bazı şeyler özgüveni, ruh hallerinizi ortaya koyan ipuçlarıdır, giyiminiz de öyle. Zaten bedeninizin üzerindeki kıyafetin içindeki ruhtan etkilenmemesi mümkün mü?

shakira

Şimdi de Shakira’ya bir göz atalım:

Boyu 150 ama sahnede topuklu ayakkabı giymiyor,hatta çoğunlukla sahneye çıplak ayakla çıkıyor.Birçok sanatçı saatlerce sahnede durduğu,dans ettiği halde topuklu ayakkabı giyebiliyorken Shakira’nın giymemesinin yorgunlukla bir alakası olduğunu sanmıyorum.Yaptığı dansla da bir alakası olduğunu sanmıyorum,Arap kültüründen etkilenen bir milletin evlatları olarak dansözlerin topuklu ayakkabı giydiğini de hepimiz biliyoruz yani.Sebebi bence çok basit,kadında boy kompleksi yok. Halbuki Lady Gaga da boyu 150 olan ünlülerden ama o sahnede de sokakta da 30 cm’lik boyunu 180 gösteren ayakkabılar giymeye gayret ediyor.

”İyi ki göğüslerim küçük ve basit,böylece onları dağlarla karıştırmazsın.”

Shakira’nın Whenever Wherever şarkısından bir dize.Banyodan sonra bornozunu çıkarıp aynada kendini inceleyen her kadın gibi vücudundaki kusur olabilecek şeylerin bilincinde,ama bunları esprili bir şekilde ifade etmeyi tercih etmiş.Kurban olurum.

Hem günlük hayatta hem sahnede uzun dar pantolonlar ve taytlar giymeyi tercih ediyor,bilek kısmı açıkta olanları giyse boyunu daha uzun gösterebilir ama gördüğünüz gibi dikkat etmiyor.

Sahne kıyafetleri de rahatını bozmayacak şekilde ve aşırı bir gösteriş yok hatta direk gösteriş yok bile diyebiliriz.Sahne kıyafetleri çok basit ve sade,sanki evde apar topar kendi dolabından giymiş de taksiye atlamış gelmiş gibi.Bu yüzden daha içten,daha halka yakın ve iç içe bir imajı var.Sokakta geçen çok fazla klibi var kliplerinde de makyaj ve kıyafet konusunda abartı yok.Abartıyı danslarıyla,klipte ona eşlik eden er kişilere karşı hal ve hareketleriyle yakalıyor.Kıyafet ve makyajla gözünün içine sokmuyor insanın.

Sesi 5 oktav,sıradışı ve mükemmel değil.Piyasanın aradığı gibi çılgınca bir güzelliği ya da kusursuz bir fiziği yok,kendine özgü kusurları var. Sadece Kolombiya’da tanınan, İngilizcenin i’sini bilmeyen bir şarkıcıydı ama sözlükleri hatim ede ede İngilizce şarkı yazmış, albümü ilk çıktığında radyo kanallarına teker teker gidip tanıtmış,”kendinden emin ve kendine güveni tam” kısacası.Herkes için yukarıdaki sebepler bir pes etme sebebidir.

Facebook hesabından oğlunun fotoğrafını çocuğun burnu akmış olsa bile paylaşabilecek kadar rahat birisi aynı zamanda.Facebook hesabı da 100 milyonu geçti biliyorsunuz. 100 takipçili instagram hesabına bile fotoğraf atmadan önce 40 kez düşünen kızlarımız geldi aklıma.

beyonce

Bakalım Beyonce tanrıçası neler yapıyor:

Kusursuzluk kusursuzluk kusursuzluk kusursuzluk be abicim.Kusursuz,mükemmel,üst düzey olmaya çok önem veriyor bu kadın.Hem vücut,hem ses,hem dans hem sahne şovu var kadında hepsi de babalar gibi. Ama sokaktaki halleri,tatildeki halleri,makyajsız halleri bile üst düzey; attığı tüm fotoğraflar profesyonelce.Özensiz,anlık paylaştığı bir şey yok sosyal medya hesaplarından.İşinin en iyisini yapmaya fazla fazla önem verdiğinden ileri gelen bir şey bu, çünkü şarkılarında daha farklı anlatıyor dünyaya bakışını.

”Bir şeyleri düzeltmek için uğraşıyorsun ama göremediğin şeyi düzeltemezsin,estetiğe ihtiyacı olan ruhundur.” Pretty Hurts şarkısından bir dize.

”Beni dünya malıyla kandırma,ben o tarz bir kız değilim.Aşkın tercih ettiğim ve hak ettiğim şeydir.” Single Ladies şarkısından bir dize. (Dünya malı dediği şey ”Things of the world” diye geçiyor.ülkemize ve kültürümüze uygun olması açısından böyle çevirdim hahaha)

Kuaför olan annesi sayesinde kadınlarla çok iç içe büyümüş biri Beyonce,şarkılarında kadın ruhunu anlatmasına şaşırmamak gerek.

Kadın işini mükemmel yapıyor ama mükemmellik hastası değil,kadın sadece profesyonel.İşini de her şeyini de hep profesyonelce yapıyor.Bundan ötürü hep en üste taşıyor kendisini.Gerçek anlamda işiyle ilgili her şeyi en iyi şekilde yapmayı kendine dert edinmiş birisi.Kıyafetleri de yaptığı işe paralel olarak hep üst seviyede,davetlerde ödül törenlerinde hep iyi tasarımcıların elinden çıkma giysiler giyiyor.Buram buram güç,kendine güven ve kadınlığını sevme yayılıyor şarkılarından.Kadınlığını yaşamaktan korkma diyor şarkılarında,hem iyi bir rol model oluyor hem de müzik ziyafeti yaşatıyor insana.Giysilerinde de özellikle sahne giysilerinde de seksiliği ön plana çıkarıyor, kadın olmaktan gerçekten korkmuyor.

Victoria Beckham

Victoria Beckham’a bakalım şimdi:

Kadının resimlerine rastlayınca kadında kasıntılık mı var asalet mi var karar veremiyorum.Hep aynı duruş,hep aynı ifade,birbirine benzer ve klasik kıyafetler,belli bir çizgiden şaşmayış.Dışarıya tamamen kapalı bir kadın,güldüğü fotoğrafı neredeyse hiç yok.(Yani evde gülüyormuş kocası onun evde gülerken fotoğrafını paylaşıp Facebook’a atmış ”size güldüğünü söylemiştim” demişti.) Gülmek, keyif alma, keyifsizlik, melankoli falan hiçbir şey okunmuyor yüzünden. Tamamen ifadesiz. Bu soğukluğa rağmen kadında yine de bir ağırlık var, bir asalet var sanki bu soğuklukla beraber. Koyu renk giysiler tercih ediyor,günlük kıyafetlerinde bile belli bir çizgiden şaşmadan giyiniyor. Dışarıya kapalı ama belli bir çevrenin içinde dışarıya açık bir kadın olsa gerek. Kıyafetlerinin söylediği şey ise bu kadınla senli benli olunmaz, garip şakalar yapılmaz. Onunla flört etmek isteyen biri bunu çok gizli kapaklı yapabilir ancak, neredeyse kadının kendisinden bile saklayarak. Bu kadın aşık olduğunu kendine bile zor ifade eden bir kadın olabilir, sevgisini kolay kolay gösteremeyen bir kadın olabilir.Yani giysilerinden anladığımız kadarıyla çıkardıklarımız bunlar. Ama her şeyin bir perde arkası vardır tabii. Bu kadının perde arkasında neler neler var kimbilir.

Taylor Swift

Son olarak Taylor hanım kızımıza bakıyoruz:

Duygusallığın kıyafete yansıma tarzı başka başka olabilir, Amy Lee ablamız da gayet duygusal ama giyinirken gotik takılıyor kendisi. Ama masumiyetin, kuralların dışına çıkmamanın, hanım hanımcıklığın giysilere yansıması mümkün. Yakın arkadaşı olursanız çocuk gibi gülüp eğlenebilirsiniz bu kızla, birlikte ağlarsınız, lunaparka gidersiniz, birbirinizi gıdıklarsınız bile hatta. Duygularını dışarı yansıtarak yaşıyor çünkü, çocuksuluğunu ve masumiyetini kıyafetlerine de yüzüne de yansıtıyor kendisi. ”Şunu yapma, bunu yapma” derseniz yapmayacak, suya götürüp susuz getirebileceğiniz, çok sevdiği takdirde onu kullanabileceğiniz bir kız o. Ona gülümsediğinizde eve gidene kadar yanakları kızaran bir kız, bir cümleniz üzerine haftalarca düşünebilecek bir kız. Aşık olma halini seviyor, aşık olduğunu sandığı kişileri değil. Bir insanda kaybolmayı, ilgi alanlarını öğrenip, çocukluğunu öğrenip gözlerini babasından aldığını farkedip bunun üzerine derin düşüncelere dalan bir kız çünkü hala çocuk, içinde hala küçücük masum bir kız çocuğu var. Elinden tutup istediğiniz yere götürebilirsiniz size bütün kalbiyle inanacaktır, sizinle gülmeyi sevecektir birlikte yağmurda dans edeceksinizdir tıpkı küçük bir kız çocuğuyla bunları yapabileceğiniz gibi. Çünkü o kurallara uyan, giyinirken abartıya kaçmayan fazla da kişiselleşmeyen, meydan okuma-çarpıcı olma-kadınsı olma ya da dikkat çekme gibi bir derde sahip olmayıp kendi hanım hanımcık çizgisinde ilerleyen bir kız.

Kıyafetlerinin, görüntüsünün, duruşunun ve bakışlarının perde arkasını deli gibi merak ettiğiniz birinin, perde arkasını bizzat yaşamanız dileğiyle.

CEVAP VER

12 − ten =