Kleptomani Kadınlarda Daha Fazla Görülüyor

202

Patolojik çalma: Kleptomani
Yapılan araştırmalara göre her bin kişiden 6’sının kleptomani hastası olduğu belirtiliyor.
Psikolojide dürtü-kontrol bozuklukları arasında yer alan kleptomani, hiç ihtiyaç duyulmayan nesneleri çalma eyleminin engellenememesi olarak tanımlanıyor. Yapılan araştırmalar her bin kişiden 6’sının kleptomani hastası olduğunu gösteriyor. Uzman Psikolog Leyla Çelikdemir, bu hastalığın bir tür patolojik çalma olduğunu belirtiyor. İnsanları kendine bağımlı hale getiren kleptomaninin beraberinde getirdiği aşağılık hissi ve vicdan azabı kişilerde uzun dönemde anksiyete (sebepsiz korku) ve depresyon gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Araştırmalar aynı zamanda kadınlarda kleptomaninin, erkeklere oranla yüzde 75 daha fazla görüldüğünü ortaya koyuyor.

Hırsız Değil Kleptoman
Hırsızlık ve kleptomanide yapılan eylem her ne kadar çalma olsa da yapılan araştırmalara göre hırsızlıktan hüküm giyenlerin sadece yüzde 5’i kleptoman. Psikolog Leyla Çelikdemir, maddi değeri olan bir nesneyi çalan hırsızın kleptoman rolünü yutturamayacağını belirterek: “Hırsızlıkta esas olan maddi değeri olan o malı çalmaktır; oysa kleptomanlar ihtiyaçları olmamasına rağmen ve hatta alabilme gücüne sahip olmasına rağmen bu eylemi gerçekleştirirler. Amaç o an çalınan nesne değil, çalarken yaşanan heyecan, bunun kişiye verdiği haz ve doyumdur. Bu durum dikkate alındığında kişinin gerçekten hırsız olup olmadığı anlaşılacaktır. Dolayısıyla yapılan eylem hırsızlık bile olsa bir kleptomanın isteği hırsızınkinden çok farklı.” dedi.

En Çok Kadınlarda Görülüyor
Yapılan araştırmalara göre kadınlarda kleptomani erkeklere oranla yüzde 75 daha fazla görülüyor. Çelikdemir, bunu sebebini kadınların olumsuz duygularını erkekler gibi şiddet ya da farklı tarzlarda dışa vurarak değil, yasak yollarla gizliden ve içine atarak yaşamalarına bağlıyor. Kişinin sosyal hayatını alt üst eden kleptomani, aslında tedavisi olan bir hastalık. Leyla Çelikdemir: “Bu tip kişilik bozukluklarıyla da ilişkili olan hastalıklarda tek bir tedavi yöntemi belirlemek çok zor. Öncelikle davranışın altında yatan sebepler tespit edilmeli ve kişiye özel bir süreç oluşturulmalıdır. Diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi kleptomaninin atlatılmasında da çevre büyük rol oynuyor. Bu yüzden tedavi sürecinde çevre üstüne düşen görevleri yerine getirmeye çalışmalıdır, gerektiği yerde özveri göstermekten kaçınmamalıdır.” diye konuştu.