Kötü Sunum Nasıl Yapılır?

356

En kötü sunumu yapmak için ”10 adımda berbat sunum rehberi” Kötü bir sunum için bu adımları takip edin!… 
Birçoğumuz sıkıcı, yersiz veya kafa karıştıran sunumlar izlemiş, belki de bu kategoride değerlendirilecek sunumlar yapmışızdır. İzleyicilerine pek bir şey kazandırmayan sunumlarda çoğu zaman benzer özellikler bulunur. ¨Gelmiş Geçmiş En Kötü Sunumlar¨ listesine üst sıralardan girmek istiyorsanız MindTools’un sıraladığı bu listedekileri uygulamayı deneyebilirsiniz. Ama sunumunuzu bilgi veren, motive eden hatta ilham veren bir konuşmaya dönüştürmek isterseniz bunlardan kesinlikle kaçınmalısınız.İşte Dünya gazetesinin haberi… 1 Numaralı HATA: Yeterince Hazırlanmayın Steve Jobs etkileyici bir konuşmacıydı. Konuşmaları son derece doğal, herhangi bir çaba gerektirmeyen monologlar olarak görülürdü. Oysa, her bir sunumun ardında Jobs’ın günlerce hatta haftalarca çalışması gizliydi. Siz siz olun Jobs’ı örnek almayın! Özenli bir hazırlık sürecine girmeyin. Planlama ve hazırlıkla ne kadar zaman harcamanız gerektiği sunumdan sunuma, konudan konuya, kişiden kişiye değişiklik gösterecektir ancak berbat bir sunum için hazırlıkları son ana bırakmak en akıllıca yaklaşım olacaktır. İyi hazırlanarak berbat bir sunumu iyi bir sunum haline getirebilirsiniz. Sakın ha… Aceleyle hazırlanmak sunum gerginliğinizi de arttıracaktır. Az hazırlandığınızdan konuya hâkim olmayacaksınız, konuya hâkim olmadığınız gibi, kendinize güveniniz sallantıda olacak. Duruşunuz, konuşmanız, slaytlara aşinalığınız hep berbat bir sunum yapmanıza destek olacaktır. 
2 Numaralı HATA: Mekân ve Ekipmanı Tanımayın Bir saat sonra sunumunuz olduğunu farz edin. Sunum yapacağınız salona geliyorsunuz ve korktuğunuz başınıza geliyor projektör dizüstü bilgisayarınızla çalışmıyor. Üzerinde saatlerle çalıştığınız slaytların hiçbir değeri kalmıyor. Tam bir kabus! Böyle bir kabus yaşanmamalı. Neden bir saat önce sunum salonuna gidiyorsunuz ki? 5-10 dakika yeterli. Zaten ekipman çalışmıyorsa yapacak bir şey yok. Boşuna germeyin kendinizi. Aksilikler sizi bulacaksa bulacak zaten. Temkinli olmak mı? Bir gün öncesinde sunum yapacağınız yeri ziyaret etmek, ekipmanı test etmek, problem varsa, başka bilgisayar tedarik etmek veya sunumu flaş diske kaydetmek gibi alternatif çözümler geliştirmek. Bunlar berbat sunumun ana düşmanları. Ne gibi aksilikler olabilir diye düşünüp kafanızı boşa yormayın. 

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.