Kullandığımız Kelimeler Beynimizi Baştan Şekillendirebilir

317

Bir nörolog olan Dr. Andrew Newberg ile iletişim uzmanı olan Mark Robert Waldman, kelimelerle beyin arasındaki ilişki üzerine bir araştırma yürütmüş. Sonuçlar bir hayli ilgi çekici.

Araştırmaya göre “aşk” ve “barış” gibi pozitif anlamlar içeren kelimeleri kullandığımızda bilişsel muhakeme yeteneğimiz artıyor. Bununla beraber frontal loblarımızda da gözle görülür derecede bir gelişme meydana geliyor.

kullandigimiz-kelimeler-beynimizi-bastan-sekillendirebilir-umb-blog

Buna göre pozitif kelimeleri daha sık kullanmak beyin için gerçekten de faydalı. Beynin ilham veren ve motive eden kısımlarını da harekete geçiriyor bu durum. Diğer taraftan bakarsak, negatif kelimeler kullanmak da gözle görülür ölçüde zarar veriyor beyne. Bu zararlardan en önemlisi de bazı nöro-kimyasalların salgılanmasını engelleyerek strese sürüklemesi. Böylece vücuda da gergin olmasına neden olacak hormonlar salgılanıyor. Sonrasında da muhakeme ve mantık yeteneğimiz düşüyor ve beynin normal işleyişi bozuluyor.

Olumsuz anlamlı kelimeler beyne alarm sinyalleri gitmesine neden oluyor.

Olumlu kelimeler frontal lobu harekete geçiriyor ve böylece beyninizin diğer alanlarını da etkilemeye başlıyorsunuz. Kendinize ve çevrenize olan bakış açınız genişliyor, çok daha pozitif biri oluyorsunuz. Diğer durumda ise kendinize karşı olumsuz bakmaya başlıyor, şüphe ve endişe duygularına teslim oluyorsunuz.

35-54 yaşları arasındaki bir grup yetişkine, o gün onlar için iyi giden 3 şeyi yazmaları isteniyor. Bu duruma 3 ay boyunca devam ediliyor ve süreç sonunda mutluluk seviyelerinin düzenli şekilde arttığı, depresyon seviyelerinin ise düştüğü tespit ediliyor. Dolayısıyla pozitif düşüncelere ve olaylara odaklanmak, beynimizin işleyiş sürecini iyileştiriyor.

Özetle; iyi düşünelim, iyi olsun.