Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu Başvuruları Başladı

244
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, bu yıl da film çekmek isteyenlere “Proje, Yapım ve Yapım Sonrası Desteği” kapsamında maddi destek sağlıyor.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından verilen Proje, Yapım ve Yapım Sonrası Desteği kapsamında “Animasyon Film Yapım”, “Belgesel Film Yapım”,  “Kısa Film Yapım”, “Senaryo ve Diyalog Yazım”, “Araştırma-Geliştirme”, “Uzun Metraj Kurgu Film Yapım”, “İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen” ile “Yapım Sonrası” türlerinde destekler verilecek.
Destekler için son başvuru tarihi 7 Kasım 2016. Başvurular daha sonra Sinema Destekleme Kurulu gündemine alınacak. Bu tarihten sonra yapılacak olan tüm başvurular ise bir sonraki kurul gündemine alınacak.“Belgesel Film Yapım”, “Animasyon Film Yapım”, “Kısa Film Yapım”, “Senaryo ve Diyalog Yazım” ve “Araştırma-Geliştirme” projelerinin destek alınan yıl içerisinde teslimi gerekmektedir.

Sinema Genel Müdürlüğü 2005 yılından beri 379 uzun metraj filme 108.834.646 TL destek verdi. 2015 yılında gösterime giren 139 yerli filmin 31’i Bakanlık tarafından desteklenmiş filmlerdi.